Izrael oslavuje založenie štátu, Palestínčania smútia
Oboma stranami hraníc medzi Izraelom a palestínskymi územiami včera otriasali úplne opačné emócie. Kým v Izraeli pokračovali spomienkovými
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
podujatiami oslavy 60. výročia založenia štátu, na palestínskych územiach sa konali smútočné ceremónie pri príležitosti 60. výročia vyhnania Palestínčanov z ich pôvodnej vlasti.
JERUZALEM/RAMALLÁH. Izraelský premiér Ehud Olmert na pôde parlamentu vyhlásil, že verí v mierové usporiadanie na Blízkom východe, časť poslancov však na jeho prejav reagovala smiechom.
Nasledujúcemu rečníkovi, americkému prezidentovi Georgeovi Bushovi, izraelskí poslanci zborovo tlieskali. Izraelčanov nie je v boji proti terorizmu sedem miliónov, ale 307 miliónov, keďže po ich boku stoja aj občania Spojených štátov, vyhlásil včera Bush v dlho očakávanom prejave na pôde Knessetu. "Izrael môže mať len sedem miliónov obyvateľov. Ale keď stojíte tvárou v tvár terorizmu a zlu, máte ich 307 miliónov, pretože Amerika stojí pri vás," povedal Bush.
Americký prezident prisľúbil, že Spojené štáty budú naďalej bojovať proti akýmkoľvek formám antisemitizmu: "Sme presvedčení, že sloboda vierovyznania je základnou črtou civilizovanej spoločnosti, a preto odsudzujeme antisemitizmus vo všetkých jeho podobách," povedal Bush.
Bush: Teroristi budú porazení
Američania podľa prezidenta Busha jednoznačne podporujú Izrael v úsilí vyradiť z boja teroristické organizácie ako palestínsky Hamás či libanonský prosýrsky Hizballáh. "Al-Kájda, Hizballáh aj Hamás budú porazené. Moslimovia na celom Blízkom východe si už uvedomujú, že vízia teroristov je prázdna a ich boj nespravodlivý," mieni Bush.
Pred Bushom na pôde Knessetu vystúpil izraelský premiér Olmert, ktorý vyjadril presvedčenie, že keď nadíde čas na schválenie zákona o vytvorení palestínskeho štátu, izraelskí poslanci ho schvália veľkou väčšinou hlasov. Olmert zmienil Bushovu víziu, s ktorou prišiel v roku 2002 a podľa ktorej by mali vedľa seba v mieri spolunažívať dva štáty, židovský a palestínsky. "Knesset takúto dohodu prijme veľkou väčšinou hlasov a podporí ju aj prevažná väčšina izraelskej verejnosti," povedal Olmert.
Viacerí poslanci na tieto slová podľa agentúry AFP reagovali smiechom a smial sa aj Bush. Dvaja krajne pravicoví poslanci opustili rokovaciu sálu. Arabskí poslanci izraelského parlamentu Bushov a Olmertov prejav bojkotovali od začiatku. Na rokovaní boli len traja z nich. Držali obrázky mŕtvych palestínskych a irackých detí a transparent s nápisom Zvíťazíme.
Palestínčania si pripomenuli vyhnanie z vlasti
Palestínčania si v rovnaký deň pripomínali 60. výročie vyhnania zo svojej pôvodnej vlasti pri vytváraní židovského štátu, počas ktorého museli svoju pôvodnú domovinu opustiť státisíce ich predkov. Výročie nakby (katastrofy) sa odohráva v ostrom kontraste s oslavami založenia židovského štátu, ktoré už od minulého týždňa prebiehajú v Izraeli. Po prvýkrát zároveň spomienkové ceremónie pri príležitosti nakby prebiehajú oddelene v Pásme Gazy, ktoré ovláda teroristické hnutie Hamás a na Západnom brehu Jordánu, ktorý spravuje umiernenejšie hnutie Fatah palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása. Na manifestácii v Ramalláhu na západnom brehu vypustili Palestínčania do neba za zvuku sirén tisíce čiernych balónov ako znak smútku. V Pásme Gazy zorganizoval Hamás pochod demonštrantov k hraničnému priechodu s Izraelom. Separátne spomienkové podujatia organizovalo aj hnutie Islamský džihád. Jedným z nich bol pochod 500 žiakov základnej školy oblečených vo vojenských uniformách a nesúcich nad hlavami makety rakiet a samopalov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.