vládnej koalície.
BRATISLAVA. Poľovné revíry sa na Slovensku zrejme prideľujú podľa straníckeho kľúča. Podľa zistení SME majú viaceré z nich v prenájme ľudia blízki HZDS. Šéfom štátnych Lesov SR, ktoré rozhodujú o tom, kto získa aký revír, je nominant Mečiarovej strany Jozef Minďáš. Z rovnakej strany je exminister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa aj jeho nástupkyňa Zdenka Kramplová, ktorí sú za štátne lesy politicky zodpovední. K sporným prenájmom dochádzalo najmä v roku 2007, niektoré boli uzavreté len pred niekoľkými dňami.
Majského tiene
Revír Kráľová má v prenájme poľovnícka spoločnosť, v ktorej je aj štátna tajomníčka ministerstva zahraničných vecí Diana Štrofová (HZDS). "Revír bol voľný, nemá až takú bonitu," hovorí predseda združenia Vojtech Lampert, ktorý je Štrofovej externým poradcom. "Poznám ju ešte z čias, keď bola letuškou a asistentkou pána Majského." Lampert obchodoval aj s Majským. "Dodávali sme mu poľovnícke náboje."
So Štrofovou sa nám spojiť nepodarilo. Revír Solírov má v prenájme poľovnícka spoločnosť, za ktorou stojí advokát Dušan Repák. Ten zastupuje podnikateľa Ivana Kmotríka aj poslancov HZDS, ktorí sa obrátili na Ústavný súd so žiadosťou o zrušenie Špeciálneho súdu. Repák neodpovedal na otázku, či sa dostal k revíru vďaka kontaktom na HZDS. Členom spomínanej poľovníckej spoločnosti je aj Vlastimil Pavlikovský - vedúci služobného úradu ministerstva spravodlivosti, ktoré riadi nominant HZDS Štefan Harabin. S Pavlikovským sa nám spojiť nepodarilo, mobil nám jeho sekretariát odmietol poskytnúť.
Revír Čerešienky je považovaný za jeden z najlepších na Slovensku. Prenajíma ho poľovnícke združenie, v ktorom sú podnikatelia blízki takzvanej trenčianskej skupine HZDS. Minulý týždeň sme na adrese združenia nikoho nezastihli. Jeden z jeho členov, privatizér Stanislav Biroš televízii Markíza povedal, že nikdy nebol členom žiadnej strany ani hnutia.
Lexov advokát
Revír Lozorno si prenajíma poľovnícke združenie, ktorého členom je aj Svetozár Chabada - advokát Ivana Lexu. Či ho dostali pred alebo až po voľbách, nie je jasné - hovorca lesov Jozef Marko uviedol, že zmluva bola uzavretá v roku 2006 a konkrétny dátum zistiť nevedel. Člen združenia Norbert Galčík na otázku, či získali spomínaný revír vďaka Chabadovým kontaktom, odpovedal: "To ma teraz skúšate?" S Chabadom sa nám spojiť nepodarilo.
Revír Planinka si prenajala poľovnícka spoločnosť, v ktorej je aj Róbert Orihel - riaditeľ kancelárie trnavského župana a poslanca Tibora Mikuša, nedávno vylúčeného z HZDS. Ani tu nie je jasné, či zmluvu podpísali pred, alebo až po voľbách. Hovorca lesov Marko uviedol len rok (2006), presný dátum nepozná Orihel ani štatutár spoločnosti Peter Sedláček. Na otázku, či dostali revír vďaka poslancovi Mikušovi, Orihel odpovedal: "Prečo by to malo byť tak, ako hovoríte?" Mikuš priznal, že chodí do revíru poľovať, nie je však členom žiadnej poľovníckej spoločnosti. "Ani nemám nič prenajaté."
Mecenáši v pozadí?
Revír Zabité si prenajíma občianske združenie, ktorého členom je aj Elemír Tichý. Ten figuroval v spoločných firmách so štátnym tajomníkom ministerstva životného prostredia Dušanom Muňkom (Smer) či s podnikateľom a mecenášom Smeru Jurajom Širokým. Tichý podniká aj s ďalším mecenášom Smeru Vladimírom Poórom. "Určite to nemáme vďaka jeho kontaktom," hovorí o Tichom člen združenia Štefan Vadovič.
Revír Zabité vraj mali prenajatý aj pred voľbami. "Podali sme si žiadosť o predĺženie zmluvy a vyhoveli nám." S Tichým sa nám spojiť nepodarilo, je na poľovačke v Namíbii. Bývalý minister pôdohospodárstva Zsolt Simon (SMK) hovorí, že prenájmy revírov ľuďom blízkym vládnej koalícii sú "odmenou pre politických podporovateľov". Podľa poslanca SDKÚ Pavla Freša koalícia namiesto toho, aby vyťažila z prenájmov čo najviac peňazí pre štát, "si všetko delí na základe výsledkov volieb".
Jureňa: Sú tam aj ľudia SDKÚ
Exminister Jureňa odmieta, že revíry sa rozdeľujú podľa straníckeho kľúča. "Poľovníci sa nedelia podľa politickej príslušnosti. Určite by ste tam našli aj ľudí blízkych SDKÚ alebo iných opozičných strán." Konkrétne príklady neuviedol. O tom, kto a aký revír dostane, rozhoduje jeden človek - riaditeľ Lesov SR, nominant HZDS Jozef Minďáš. Jureňa to za problém nepovažuje. "Štátne lesy majú dozornú radu, riaditeľ podniku má nad sebou aj ministra."
Revíry sa rozdeľujú priamo, bez výberového konania. Záujemcovia si podajú len všeobecnú žiadosť, výška nájomného, ktorú sú ochotní zaplatiť, nerozhoduje - tá je stanovená zákonom. Ak je o revír viac záujemcov, je na posúdení šéfa lesov, koho vyberie. Ani to Jureňa nevidí ako problém. "Možno len v 10 percentách prípadov bol o konkrétny revír viac ako jeden záujemca." Výnimkou je podľa neho Bratislava, kde je väčšia koncentrácia poľovníkov, čo zvyšuje záujem o okolité revíry.
Výberové konania na prenájom revírov nepodporuje ani štátny tajomník ministerstva pôdohospodárstva Viliam Turský (SNS). "Možno by sa dostali k revírom len tí, čo majú veľa peňazí. Chceme, aby poľovalo čo najviac ľudí."
Prísne tajné
Málo transparentné je aj zverejňovanie informácií, kto a za akých podmienok získava revíry. Lesy SR sprístupnia záujemcom len základné informácie k prenájmom - kompletné zoznamy neposkytujú a nie sú ani na internete. Žiadateľ o informáciu sa dozvie len názvy poľovníckych združení (spoločností), ktoré si prenajímajú revíry.
Poslanec Frešo považuje takúto situáciu za nenormálnu. SDKÚ navrhne, aby bolo povinné nielen zverejnenie zmlúv medzi pozemkovým fondom a reštituentmi, ale aj informácií, kto a za akých podmienok prenajíma poľovné revíry. Združenia sú teraz registrované na ministerstve vnútra, rezort však nevedie zoznam ich členov. Zoznam štatutárov nám ministerstvo odmietlo sprístupniť. "Nie je to zo zákona povinné," povedala Natália Hattalová z tlačového oddelenia.
Jedinou možnosťou je kontaktovať regionálne poľovnícke zväzy, keďže na stránke rezortu vnútra je maximálne adresa konkrétneho združenia, bez telefonického kontaktu. Ten sa nedá získať ani cez informácie - buď sú čísla na poľovnícke združenia utajené, alebo ich operátori neevidujú. Je len na konkrétnom poľovníckom zväze, či vyjde žiadateľovi o kontakt na štatutárov združení v ústrety.
MAREK VAGOVIČ
Poľovníctvo a politika
Poľovné revíry, ktoré boli zrejme prenajaté podľa straníckeho kľúča.
Kráľová, takmer 800 hektárov, poľovnícka spoločnosť Heštúň (Diana Štrofová), ročné nájomné + príspevok na poľovníctvo a cesty: viac ako 39-tisíc korún, zmluva platí od 5. mája 2008 do roku 2018
Solírov, takmer 1 400 hektárov, poľovnícka spoločnosť RMP (Dušan Repák, Vlastimil Pavlikovský), ročné nájomné + príspevok na poľovníctvo a cesty: 105-tisíc korún, zmluva platí od 11. októbra 2007 do roku 2017
Čerešienky, takmer štyritisíc hektárov, poľovnícke združenie Podjastrabské (ľudia blízki HZDS), ročné nájomné + príspevok na poľovníctvo a cesty: 219-tisíc korún, zmluva platí od 21. apríla 2008 do roku 2018
Lozorno, takmer 1 700 hektárov, poľovnícke združenie Močiarne (Svetozár Chabada), ročné nájomné: 14 400 korún, zmluva platí od roku 2006 do roku 2016
Planinka, poľovnícka spoločnosť Dama (Robert Orihel), zmluva platí od 2006 do roku 2016
Zabité, takmer 1 300 hektárov, občianske združenie Klokoč (Elemír Tichý), ročné nájomné Lesy SR neuviedli, zmluva platí do roku 2016
(vag)
Zdroj: Lesy SR
Autor: Baran
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.