Na prenajatých revíroch sa dá slušne zarobiť. Ak je v nich povolený odstrel poľovnej zveri, jej predaj hravo pokryje náklady na nájomné.
BRATISLAVA. Pre niekoho je poľovníctvo koníčkom, pre ďalšieho papalášskou zábavou. A ak sa pri rozdeľovaní revírov používa stranícky kľúč, môže byť ich prenájom aj politickým nástrojom, ako odmeniť či trestať poslancov. No a pre poľovné združenia a spoločnosti, ktoré majú v prenájme štátne revíry, môže byť podnikanie v tomto prostredí aj slušným biznisom. Ak je totiž v revíri povolený odstrel zveri, jej predaj súkromným záujemcom bez problémov pokryje celoročné nájomné. Cena za prenajatý hektár sa pohybuje na úrovni 50 korún, čo je aj pri tých väčších revíroch (okolo 4-tisíc hektárov) maximálne 200-tisíc korún ročne.
Odstrel jedného jeleňa stojí okolo 150-tisíc korún. Bývalý minister Jureňa pripomína, že minulý rok prijal výnos, ktorým sa zvýšila cena za prenajatý hektár revíra o viac ako päťnásobok. Predtým to bolo len 8 až 14 korún. Podľa neho sa sprísnili aj podmienky, za akých možno prenajímať revíry. "Hospodárom poľovného združenia musí byť zamestnanec štátnych lesov. Na 200 hektárov musí byť jeden poľovník, na 700 hektárov jeden zamestnanec štátnych lesov. Predtým stačili na založenie poľovnej spoločnosti dvaja ľudia," tvrdí Jureňa.
Podľa jeho predchodcu Zsolta Simona to nestačí. Zákon o poľovníctve je zlý - predovšetkým v tom, ako je stanovená výška nájomného." Simon je totiž presvedčený, že by mala byť dobrovoľná. "Len tam, kde by sa vlastník (štát) nedohodol s budúcim nájomcom, by sa cena stanovila na 45 až 50 korún za hektár." Pokiaľ je pevne stanovená sadzba za prenájom, nie je možné robiť ani verejné súťaže na prenájom revírov, pripomína Simon.
O zmenu v určovaní výšky nájomného sa vraj pokúšal už v roku 2003, poľovníci však boli proti. Tí, naopak, tvrdia, že príliš vysoké nájomné by viedlo k obrovskému nárastu odstrelu zveri.
(vag)
Autor: Baran
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.