POSLANCI ČAKAJÚ NA STANOVISKO PAŠKU
Koaliční poslanci si nie sú istí, či sa má falšovaním podpisov na prezenčnej listine zaoberať imunitný výbor.
BRATISLAVA. Poslanecký klub Smeru včera vydal oficiálne stanovisko, podľa ktorého mu je ľúto, ak na pôde parlamentu došlo k falšovaniu podpisu. "Takéto spôsoby do fungovania Národnej rady nepatria a môžu vrhnúť zlé svetlo na jej prácu." Smer dúfa, že ani takéto správanie poslancov "neohrozí dôveryhodnosť tejto dôležitej inštitúcie".
Nie všetci zo Smeru však veria, že šéf poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj podpisoval Jána Slotu. "Priamy dôkaz nebol zverejnený, len nepriamy," povedal poslanec Ján Podmanický.
Mandátový a imunitný výbor, ktorého je členom, sa podľa poslanca rozhodne na základe vyjadrení Rafaja a Slotu. "Dá sa to veľmi ľahko zostrihať. Ja tomu neverím."
HZDS nekomentuje
Denník SME sledoval v parlamente prezenčné listiny minulý týždeň. Rafaj do nich v utorok, stredu aj vo štvrtok zapísal okrem seba aj Slotu. V utorok napriek tomu, že Slota bol v parlamente. Rafaj následne otázky SME prešiel mlčaním. "Nie je to bežná prax, ale ja sa k tomu nevyjadrujem. Pýtajte sa toho, koho sa to týka," povedal poslanec HZDS Milan Urbáni.
Opoziční poslanci hovoria, že ide o neetické správanie. "Keď elita národa podvádza a porušuje zákon, tak ako môže chcieť od ľudí, aby nepodvádzali, pričom je jedno, či ide o malý, alebo veľký podvod," myslí si členka mandátového výboru, poslankyňa SDKÚ Lucia Žitňanská. V klube o tom podľa nej budú hovoriť.
Mária Sabolová (KDH), tiež z výboru, hovorí, že najprv počkajú, či predseda parlamentu Pavol Paška zaujme k veci jasný postoj. "Je to škandalózne. Každý súdny z nás si uvedomoval absencie pána poslanca Slotu. Som presvedčená, že je to kauza, ktorá patrí na mandátový a imunitný výbor." Poslankyňa podobne ako predseda parlamentu nevylučuje, že by sa mohol zmeniť systém evidencie dochádzky poslancov. Úplne by stačilo, keby sa poslanci podpisovali len raz, myslí si Sabolová. Teraz sa podpisujú predpoludním aj popoludní.
Zákon pozná jeden trest
Rokovací poriadok v prípade, že poslanec vážne poruší svoj sľub pri preberaní mandátu, pozná len jeden trest - Národná rada by ho mohla vyzvať, aby sa vzdal funkcie poslanca. Výzvu však poslanec nemusí rešpektovať.
MONIKA TÓDOVÁ
PRÍPADY
Podpisy falšovali aj v Bruseli
BRUSEL/BRATISLAVA. Populárny rakúsky europoslanec Hans-Peter Martin tri roky prácne zapisoval, ktorí poslanci podvádzajú a nechajú sa podpisovať pri zasadaniach Európskeho parlamentu v Bruseli. Keď na kolegov verejne v roku 2004 ukázal prstom, musel odísť. Strana európskych socialistov ho vyzvala na odchod, pretože jeho dôkazom neverila.
Hans-Peter Martin zverejnil zoznam 57 nemeckých europoslancov, ktorí roky nechodili na rokovania parlamentu, ale brali za ne diéty. Niektorí z parlamentu odišli po podpise prezenčnej listiny, iných podpísali ich asistenti a sekretárky. Poslanci sa podľa bývalého novinára týždenníka Spiegel Martina nechali zapisovať dokonca aj na piatky, hoci europarlament zasadá každý týždeň iba do štvrtka. Denný príspevok pre europoslancov bol 262 eur. Zneužívať výhody europarlamentu malo viac ako 57 europoslancov, u ktorých podvádzanie Martin zdokumentoval, dovedna ich bolo asi 200, prevažne eurosocialistov.
Vtedajší predseda Európskeho parlamentu Pat Cox tvrdil, že v Bruseli sa nič také diať nemôže. Hoci sa neskôr objavili aj závažnejšie obvinenia zo zneužívania rozpočtu europoslancami, v tomto prípade žiaden trest nepadol. Martin doplatil na odhalenie vylúčením z parlamentnej frakcie. Do europarlamentu sa Martin vrátil aj po voľbách v roku 2004. Už ako nezávislý. Belgická polícia prípad neobjasnila.
(juk)
Autor: ANGLICKO
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.