KVETA FAJČÍKOVÁ & DANIEL VRAŽDA
Manželský pár napadol susedov. Polícia ich chcela zatknúť, ale odmietli vyjsť z domu a vzdať sa. Muž, trpiaci paranoidnou schizofréniou, ozbrojený sekerou a žena s kutáčom útočili na policajtov. Tí tvrdia, že museli zasiahnuť, lebo hrozilo, že takmer 50-ročný muž napadne rovnako chorú manželku. Vtrhli do domu a oboch postrelili. Napriek tomu stále útočili. Muža nakoniec zastrelili.
JASTRABÁ. Policajti tvrdia, že nemali iné východisko, pretože prípad mohol dopadnúť tak, ako pred dvomi rokmi v Čachticiach, keď pri podobnom zákroku páchateľ jedného policajta zabil a ďalšieho zranil.
Polícia: Boli mimoriadne nebezpeční
Ozbrojenú dvojicu polícia označila za mimoriadne nebezpečných páchateľov. Pred 16 rokmi mačetou rozsekali svoje dve deti, a potom sa prihlásili na polícii. Súd im nariadil ústavnú psychiatrickú liečbu. Po jej ukončení sa vrátili do osudného domu. "Medzi ľudí chodili zriedka, s ľuďmi z okolia sa nestretávali. Ona išla občas do obchodu a vtedy sa zastavila na hrobe detí. Ich otec tam však nezašiel nikdy," tvrdia muži, ktorí mu včera kopali hrob hneď vedľa zavraždených detí. Ľudia v dedine sa ich báli.
"Prešiel ma mráz, keď som si pomyslel, že by do domu vošli dvaja obvoďáci, z toho jedna žena. Mohli to byť druhé Čachtice," reagoval na prípad banskobystrický krajský riaditeľ Marián Slobodník, ktorý akciu kukláčov viedol.
Chceli od susedov peniaze
Psychicky chorí manželia Jaromír a Iveta v nedeľu ráno ozbrojení sekerou a kutáčom napadli susedov v neďalekej Trnavej Hore. Keď sa začali vyhrážať a rozbíjať nábytok, dali im dvetisíc korún a útočníci odišli domov. Napadnutá žena prípad ohlásila starostovi, a ten informoval políciu.
Policajná hliadka prišla k domu, ale odmietali vyjsť. Vyhrážali sa policajtom smrťou. Nielen policajti, ale aj starosta sa pokúšali s manželmi vyjednávať. Keď bolo prehováranie bezvýsledné, zavolali príslušníkov pohotovostného policajného útvaru. "Pokúsili sme sa s nimi nadviazať kontakt, ale muž sa zaháňal sekerou a vyhrážal sa, že všetkých pozabíja," konštatoval Slobodník.
Neustále útočili
Policajti zistili, že lekárovi sa v minulosti podarilo komunikovať s páchateľmi. Lekár konzultoval postup s ich psychiatrom, ale manželia nereagovali na neho, ani na špeciálneho policajného vyjednávača. "Rozhodli sme o zákroku. Najprv použili rozbušku na odpútanie pozornosti. Traja policajti vyvalili dvere, ale keď vošli do domu, vyrútili sa na nich dve ozbrojené osoby a útočili sekerou a kutáčom."
Policajti pred zásahom vyzvali páchateľov a upozornili ich aj na použitie zbrane. "Museli to počuť. Nepomohlo to, tak použili pištole. Najprv strieľali na nohy, ale muž neustále útočil. Museli ustúpiť k stene, takže už mierili na horné časti tela," popísal akciu Slobodník.
Obidvom po zásahu poskytli zdravotnú pomoc, ale muža sa už nepodarilo oživiť. Žena má prestrelené koleno, obidve stehná a ruku. Muž predkolenie, ľavé a pravé stehno, lakeť a hrudník.
Jeden z profesionálnych policajných vyjednávačov všeobecne popísal postup pri vyjednávaní. Ku konkrétnemu prípadu sa pochopiteľne nevyjadroval, pretože nebol priamo pri akcii. "Princípom je presvedčiť človeka, že nekoná správne. Pokiaľ nie je nikto ohrozený, snažíme sa vyhnúť intervencii. Úlohou vyjednávača je kontaktovať sa, hovoriť a presviedčať danú osobu, aby upustila od svojho konania," konštatoval vyjednávač.
Prípadom z Jastrabej sa zaoberá Sekcia kontroly a inšpekčnej služby ministerstva vnútra. Policajný riaditeľ Slobodník však vyhodnotil zákrok ako opodstatnený. Tvrdí, že okrem ohrozenia policajtov mohol psychicky chorý muž zaútočiť aj na ženu.
Bývalý vyjednávač sa čuduje
"Neexistuje jednoznačná odpoveď, kedy, ale spravidla vyjednávač môže najlepšie odhadnúť, kedy je kritický moment, kedy by mala zasiahnuť policajná jednotka je v prvej línii, vníma a monitoruje situáciu bezprostredne, všetkými zmyslami. Ale rozhoduje veliteľ. Ten môže mať viac komplexných informácií, ktoré vyhodnocuje a ktoré vyjednávač nemá v reálnom čase k dispozícii. Hovoria o tom, že práve v istej chvíli môže urobiť zásah aj inak, aby nedošlo ku krviprelievaniu. Môže sa teda rozhodnúť podľa svojich informácií," uviedol bývalý policajný vyjednávač-psychológ Juraj Furda.
Je podľa vás dôvod na zásah, ak sú napríklad v dome zamknutí sami dvaja duševne chorí ľudia? "Ak je páchateľ psychicky chorý a drží toho druhého ako rukojemníka, je vysoké riziko ohrozenia. Jeho reakcie sú nepredvídateľné. U teroristov je riziko ohrozenia rukojemníkov najväčšie do prvej hodiny, ale ich konanie sa dá predvídať. Duševne chorí veľmi často držia ako rukojemníkov svojich príbuzných. Ak to takto vyhodnotili, mohol byť dôvod na zásah, ale nemám dostatok informácií."
Pri zásahu policajti ohrození sekerou najprv strieľali do nôh, až potom zasiahli útočníka a zastrelili ho... "Neviem si predstaviť, ako ich ešte mohol postrelený ohrozovať, ak nemal strelnú zbraň. Pre skúsených profesionálov s vhodne zvolenou taktikou by muž ozbrojený sekerou nemal byť veľký problém. Ale to musí vyhodnotiť polícia."
Autor: Galaxie Sport
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.