ktorý podľa odhadov spôsobil škody za 10 miliárd dolárov.
BARMA. "Ministerstvo zahraničia súhlasilo so zriadením koordinačného mechanizmu pod vedením Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN)," povedal singapurský minister zahraničných vecí George Yeo po stretnutí predstaviteľov ASEAN-u, na ktorom sa zúčastnil aj šéf barmskej diplomacie Nyan Win. "Na začiatok barmská vláda súhlasila s prijatím okamžite vyslaných zdravotných tímov zo všetkých krajín združenia," uviedol Yeo po poldenných rokovaniach v Singapure. Podľa jeho údajov bude 10 členských krajín ASEAN-u spolupracovať s Organizáciou Spojených národov (OSN) na medzinárodnej darcovskej konferencii, ktorá sa uskutoční 25. marca v Rangúne.
Najmenej 133-tisíc je mŕtvych
Stretnutie ministrov Združenia krajín juhovýchodnej Ázie sa uskutočnilo dva týždne po tom, čo ničivý cyklón Nargis zasiahol deltu rieky Iravadi, pričom za sebou zanechal najmenej 133-tisíc mŕtvych a nezvestných. Medzinárodné spoločenstvo neustále zvyšuje tlak na barmský vojenský režim v súvislosti s tým, ako sa správa po tragédii. Junta, ktorá už evidentne ustupuje tlakom z vonku, však varuje darcov, aby medzinárodnú asistenciu nepolitizovali. "Pod touto podmienkou je Barma ochotná prijať medzinárodnú pomoc," uviedol Yeo.
Štátny smútok
Barmská vojenská vláda včera vyhlásila za obete cyklónu Nargis trojdňový štátny smútok. Od utorka budú všetky vlajky stiahnuté na pol žrde na znak smútku za obete jednej z najväčších prírodných katastrof v modernej histórii. Najvyšší predstaviteľ, armády generál Than Šwei sa po prvýkrát verejne vyjadril smerom k obetiam nešťastia až túto nedeľu, keď navštívil zasiahnuté územia a na vlastné oči videl záchytné tábory v okolí Rangúnu. Jeho režim však odovzdal iba časť zo zásob ľudom postihnutým katastrofou, ktorí ju zúfalo potrebujú a ktorých počet sa odhaduje na 2,4 milióna. Okolo 70 percent Barmčanov ostáva naďalej bez potravinovej pomoci. Obyvateľov situácia núti opúšťať svoje dediny.
Hovorca Svetového potravinového fondu OSN Marcus Prior povedal, že kým 750 tisícom obetí, ktorí cyklón prežili, akútne chýba jedlo, len k štvrť miliónu ľudí sa počas dvoch týždňov dostali dodávky ryže. "Povedal by som, že momentálne sa nachádzame asi na čísle 30 percent," uviedol Prior, pričom proces zásobovania označil za "pomalý a neefektívny".
Riziko hladomoru je o to väčšie, že Barma už tak či tak patrí medzi najchudobnejšie krajiny sveta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.