informácie často poopravia alebo až vyvrátia staršie údaje. Intenzívny výskum a sústreďuje najmä ma planétu Mars, ktorá je spomedzi všetkých planét prvým kandidátom na pristátie vesmírnej lode s ľudskou posádkou. Pred týmto pristátím sa musí dôkladne preskúmať povrch Marsu, musia sa zistiť jeho parametre a musí sa vytypovať vhodné miesto pristátia. Informácie o povahe marťanského povrchu a jeho podpovrchových vrstvách získava aj sonda Mars Reconnaissance Orbiter (MRO), ktorú na obežnú dráhu okolo červenej planéty vyslala americká vesmírna agentúra NASA. Štúdium údajov, ktoré sonda MRO nedávno vyslala na Zem, sa získali také poznatky o marťanskom povrchu, ktoré odporujú doterajším predpokladom.
Voda je hlbšie
Hlavný záver je ten, že ak pod povrchom Marsu existuje voda (v tekutom stave) s prípadnými živými organizmami, nachádza sa táto voda hlbšie, než vedci doteraz predpokladali. "Zistili sme, že skalnatý povrch Marsu sa neprehýba pod záťažou, spôsobenou ľadovou čiapočkou na marťanskom severnom pole. To naznačuje, že vnútro planéty je pevnejšie a teda chladnejšie než sme si doteraz mysleli," povedal Roger Phillips zo Southwest Research Institute v Boulderi. Phillips je hlavným autorom článku, ktorý nedávno vyšiel v online verzii známeho vedeckého časopisu Science. Spomenutý objav bol urobený pomocou špeciálneho radaru na palube sondy MRO. Tento radar je schopný poskytnúť veľmi podrobné obrazy o podpovrchových vrstvách ľadu, piesku a prachu, ktoré vytvárajú severnú ľadovú čiapočku na Marse..Radarové snímky odhalili dlhé, kontinuálne vrstvy, tiahnuce sa v dĺžkach až tisíc kilometrov. " Pri našich prvých pohľadoch do vnútra polárneho ľadu pomocou radaru na sonde MRO zreteľne vidíme vrstvy ľadového materiálu, ktoré predstavujú históriu klímy na Marse," hovorí Jeffrey Plaut z pasadenskej Jet Propulsion Laboratory (Laboratórium prúdového pohonu), ktorý je jedným z členov vedeckého tímu a spoluautor spomenutého článku.
Radar prenikol pod povrch
"Radar nám otvoril novú cestu na štúdium minulosti Marsu," povedal Plaut. Radarové snímky ukazujú hladkú, plochú hranicu medzi polárnou čiapočkou a skalnatou kôrou Marsu. Na našej Zemi by hmotnosť podobnej vrstvy ľadu spôsobila pokles povrchu planéty. Skutočnosť, že marťanský povrch sa neprehýba, znamená, že jeho silná vonkajšia vrstva, nazývaná litosféra (kôra a horný plášť), musí byť veľmi hrubá a studená. Litosféra planéty je jej tuhá časť. Na Zemi je to tá časť, ktorá sa láme pri zemetraseniach. "Schopnosť radaru vidieť cez polárnu čiapočku a jeho zistenie, že nedochádza k ohybu litosféry, nám dáva po prvý raz dobrú predstavu o terajších teplotách vnútri Marsu," povedala Suzanne Smrekarová, ktorá je zástupkyňou vedúceho projketu MRO v spomenutom Laboratóriu prúdového pohonu. Teploty vo vonkajšej časti skalnatej planéty, akou je aj Mars, rastú smerom do vnútra planéty. Čím je litosféra hustejšia, tým pomalšie teplota narastá. Objav hrubšej marťanskej litosféry preto znamená, že prípadná podpovrchová voda by musela byť hlbšie než udávali predošlé výpočty. Až v týchto väčších hĺbkach panuje dostatočne vysoká teplota. Vedci z toho odvodzujú, že aj prípadný život, viazaný na existenciu vody, by mal existovať hlbšie v interiéri planéty.
Phoenix pristane v nedeľu
Radarové snímky odhalili aj štyri zóny vrstiev ľadu a prachu, oddelených hrubými vrstvami temer čistého ľadu. Vedci predpokladajú, že tieto vrstvy reprezentujú cykly klimatických zmien na Marse, a to v časovom rozpätí približne milióna rokov. Takéto klimatické zmeny sú spôsobené variáciami sklonu rotačnej osi Marsu a excentricity jeho obežnej dráhy okolo Slnka. Tieto pozorovania podporujú myšlienku, že severná polárna čiapočka je geologicky aktívna a relatívne mladá, s vekom okolo 4 milióny rokov. Prvé pohľady na ľad na Marse zblízka by mal poskytnúť pristávací modul sondy Phoenix, ktorý by mal na marťanskom povrchu pristáť už túto nedeľu. Radar sondy MRO poskytla talianska vesmírna agentúra a jeho činnosť riadi oddelenie InfoCom rímskej univerzity la Sapienza. Hlavným dodávateľom tohto radaru bola firma Thales Alenia Space Italia. Planéta Mars postupne odhaľuje svoje tajomstvá a pripravuje sa na pristátie človeka.
Autor: rm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.