ľudí.
PEKING. Neďaleko epicentra zemetrasenia, ktoré 12. mája postihlo provinciu Si-čchuan, našli pod troskami živého muža, informovala včera čínska štátna tlačová agentúra. Znamená to, že v zrútenej budove prežil takmer 179 hodín. Agentúra Sin-chua (Nová Čína) uviedla, že 31-ročný muž bol uväznený v zrútenej elektrárni.
Ako vážne bol zranený, neuviedla. Počas 30-hodinovej záchrannej operácie mu podávali cez slamku sladenú vodu. Zo zvyškov zničených budov vyslobodili aj jednu živú ženu, ktorá bola zasypaná osem dní. Žena podľa agentúry strávila v sutinách 195 hodín, počas ktorých pila dažďovú vodu. Ďalšie podrobnosti zatiaľ nie sú známe.
Alamrmujúce štatistiky
Počet potvrdených obetí minulotýždňového zemetrasenia na juhozápade Číny včera stúpol na 40 075. Vláda odhaduje, že konečný počet obetí bude až 50-tisíc. Zemetrasenie so silou 7,9 stupňa Richterovej škály poškodilo približne 15,61 milióna domov a 3,13 milióna ich zničilo.
Krajina z tohto dôvodu oznámila, že potrebuje viac stanov, aby mohla zabezpečiť dočasný úkryt pre takmer 5 miliónov ľudí, ktorí prišli o strechu nad hlavou. "Zriaďujeme záchranné a záchytné centrá pre ľudí postihnutých zemetrasením. Preto potrebujeme čo najviac stanov," povedala viceministerka pre občianske záležitosti Ťiang Li novinárom. Zároveň dodala, že
momentálne majú k dispozícii iba 280-tisíc stanov, a "to ani zďaleka nestačí". Vláda podľa jej slov objednala ďalších 700-tisíc stanov a ich výroba je v plnom prúde.
Čína taktiež kúpila materiál na výrobu 800-tisíc provizórnych stanov a zároveň sa snaží usmerňovať produkciu mobilných prístreškov. Verejné miesta a budovy sprístupnila pre ľudí hľadajúcich dočasné útočisko. Ďalším krokom bude podľa viceministerky zistenie potrebných rekonštrukcií na územiach najviac zasiahnutých zemetrasením a vypracovanie dlhodobého plánu, ktorý pomôže ľuďom v čo najkratšom čase vrátiť sa do svojich domovov.
Pomáhajú zdravotníci
Do Číny včera odcestoval japonský zdravotnícky tím. Viac ako 20 lekárov, zdravotných sestier a iných zdravotných expertov odletelo z Japonska na takmer dvojtýždňovú misiu do zdevastovanej provincie Si-čchuan. Japonský tím zdravotníkov vyslala vláda na žiadosť Číny. "Budeme pracovať ako tím, aby sme zachránili toľko osôb, koľko je možné a uchránili ich tak pred bolesťou a utrpením," uviedol líder misie Kazuhiro Tadžiri.
Japonskí záchranní experti pricestovali do oblasti už v piatok, takmer tri dni po ničivom zemetrasení. Išlo o prvý zahraničný tím, ktorému čínska vláda povolila pomôcť pri zachraňovaní desaťtisícok ľudí uväznených pod ruinami zrútených miest. Napriek tomu, že pracovníci disponovali vysokokvalitným záchranárskym vybavením, podarilo sa im vytiahnuť iba 20 tiel a nenašli nikoho živého. Podľa japonského ministra zahraničných vecí Tara Asa je
poľutovaniahodné, že krajina neprijala záchranných pracovníkov už oveľa skôr.
Zriadia databázu DNA
Polícia a zdravotní pracovníci z rekordného počtu neidentifikovaných tiel odobrali vzorky na testy DNA a urobili fotografie. "Dôležité informácie budú uchované na ministerstve pre verejnú bezpečnosť pre budúce testy," uviedla ministerka Ťiang Li. Čína na tieto účely zriadi databázu DNA. Ministerstvo pre občianske záležitosti o tom informovalo po vyhlásení, že až 80 percent tiel pochovali, alebo spopolnili.
Autor: sita/afp/ap
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.