V parlamente sa stal podvod, hovorí opozícia a žiada vyšetrovanie. Koalícia nesúhlasí a snahy o vyšetrenie odmieta.
BRATISLAVA. Predseda SNS a predseda poslaneckého klubu strany nebudú trestne ani disciplinárne stíhaní a neprídu ani o svoj plat. Takéto závery prijal včerajší parlament. Ján Slota aj Rafael Rafaj prišli ráno do parlamentu a hneď po úvodnom hlasovaní išli na stretnutie s Pavlom Paškom. Počas stretnutia bol v Paškových priestoroch aj minister vnútra a podpredseda Smeru Robert Kaliňák. Povedal, že v parlamente je pre svoje zákony a vždy tam chodí cez Pašku. Na schôdzku so Slotom vraj len nakukol.
Paška po stretnutí poslal len hovorcu, aby médiám niekoľkokrát zopakoval tú istú vetu, že predseda Národnej rady verí Slotovi a keďže ten tvrdí, že sa do prezenčnej listiny podpísal, nemôže podľa rokovacieho poriadku konať. Slotovi tak zostane jeho 108-tisícový plat, hoci mal o polovicu prísť.
K podpisom sa sám Paška vyslovil až popoludní po kritických vyjadreniach lídrov opozície. Zopakoval, že nemá dôvod Slotovi a Rafajovi neveriť. Bývalý podpredseda parlamentu Béla Bugár z SMK Paškovo stanovisko chápe. Keby podľa neho konala polícia, mohol by povedať aspoň to, že počká na jej výsledky.
Palko: Polícia mala konať
To, že polícia nekoná, včera kritizoval aj bývalý minister vnútra Vladimír Palko. "Právo nie je exaktná veda ako matematika. Práve ten rozdiel medzi realitou a exaktným trestným ideálom je politika," myslí si Palko.
Orgány činné v trestnom konaní podľa neho "možno vedome, možno podvedome" odrážajú politickú realitu. "Takto povedať z mosta do prosta, že nikto nebude konať, to je chyba." Palko hovorí, že Paška uprednostnil pokoj vo vládnej koalícii.
Opozíciu zrušili
Opozícia ráno požiadala, aby Paška k celej veci predniesol správu v pléne. Návrh neprešiel, koaliční poslanci boli proti. Na obed požiadala o začatie disciplinárneho stíhania na mandátovom a imunitnom výbore. Návrh neprešiel, koaliční poslanci boli proti. Výbor oboch len predvolá na vypočutie.
"Koalícia vyložene nechce o tomto rokovať, je veľmi podráždená z akejkoľvek reakcie opozície. Ak sa Národná rada nevyrovná s týmto precedensu, bude to na škodu veci," povedala členka výboru Mária Sabolová z KDH.
Snaha opozície o vyšetrenie pokračovala aj popoludní. Podpredseda KDH Július Brocka dal procedurálny návrh na zvolanie poslaneckého grémia. "V parlamente sa stal podvod. Verejnosť je šokovaná takýmto správaním poslanca SNS," hovoril Brocka.
Rafaj len nesúhlasne krútil hlavou a rozčúlene gestikuloval. Slota poobede nebol v sále a neukázal sa ani na verejných miestach v parlamente. Paška grémium zvolal, ale opozičný návrh na vydanie kamerového záznamu a originálov prezenčných listín so Slotovými podpismi zamietol.
Predseda poslaneckého klubu SDKÚ Stanislav Janiš hovoril, že záznam chceli aj pre kuloárne reči, že prezenčné listiny sa po zverejnení škandálu mohli celé falšovať.
Predseda HZDS Vladimír Mečiar povedal, že na vec nemá žiadny názor, lebo Rafaja podpisovať nevidel. "Každý si zodpovedá sám za seba," povedal Mečiar. Navrhuje čipové karty, ktoré by jasne hovorili, či poslanec je alebo nie je v parlamente. To isté chce presadiť aj Pavol Paška.
Autor: mt
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.