počas návštevy Bahrajnu. Dohodu medzi Sýriou a Izraelom sprostredkovalo Turecko.
JERUZALEM. "Nie je to nič nové. Začalo sa to od sľubu (zavraždeného izraelského premiéra Jicchaka) Rabina v roku 1993," vyhlásil Muallím. Rabin sa vtedy verbálne zaviazal, že Izrael sa úplne stiahne z Golanských výšin až k pobrežiu Galilejského mora, ktoré je pre Izrael hlavným zdrojom vody. Ďalší izraelskí premiéri však váhali tento sľub splniť, keďže nebol daný písomne.
Sýria včera potvrdila, že pod patronátom Turecka začala nepriame mierové rokovania s Izraelom. "V Turecku sa začali nepriame rozhovory s cieľom pripraviť pôdu pre priame rokovania zamerané na dosiahnutie mieru v regióne," povedal Muallím. Tieto rokovania by sa mali podľa neho konať v súlade so závermi tzv. madridskej konferencie. V roku 1991 sa v Madride konala mierová konferencia medzi Izraelom a jeho arabskými susedmi, ktorá mala vyriešiť otázku vrátenia území zabraných Izraelom po blízkovýchodnej vojne v roku 1967.
Genéza sporu
Počas konfliktov z rokov 1956 a 1967 Izrael zabral Sinajskú púšť, Západný breh Jordánu, Pásmo Gazy a Golanské výšiny. V roku 1973 Egypt spolu so Sýriou uskutočnili nečakaný útok na Izrael. Izrael arabské sily porazil, utrpel však ťažké straty. O šesť rokov neskôr podpísal židovský štát so svojím susedom mierovú dohodu a vrátil Egyptu Sinajskú púšť.
Izraelčania odchod nechcú
Viac ako dve tretiny Izraelčanov odmietajú úplný odchod z okupovaných Golanských výšin. Myšlienku úplného odchodu odmieta podľa prieskumu verejnej mienky až 68 percent Izraelčanov. Prieskum uskutočnil v apríli inštitút Dahaf potom, ako sýrsky prezident Bašár al-Assad povedal, že Damask dostal prostredníctvom Turecka od Izraela ponuku na výmenu Golanských výšin za mier. Z prieskumu vyplýva, že až 74 percent Izraelčanov neverí, že to al-Assad s mierovou dohodou myslí vážne.
Obvinil Olmerta
Vysoký predstaviteľ židovských osadníkov včera obvinil premiéra Ehuda Olmerta, že mierovými rokovaniami so Sýriou môže dostať Izrael do nebezpečenstva. "Premiér, ktorý je pripravený vzdať sa regiónu pod izraelskou vládou a dať ho Sýrčanom a Iráncom, ohrozuje budúcnosť štátu Izrael," uviedol Elia Malka, predseda Rady židovských osád na Golanských výšinách vo svojom vyhlásení. Golanské výšiny sú podľa jeho slov neoddeliteľnou súčasťou izraelského štátu a patria všetkým jeho obyvateľom, ktorí nedovolia, aby k takémuto nezodpovednému kroku došlo a aby sa strategické územia dostali do rúk nepriateľa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.