európskej úrovni. Vznikla iniciatíva vytvoriť spoločnú politiku Európskej únie v oblasti športu, posilniť boj proti dopingu a vypracovať jasné pokyny pre vykonávanie práva EÚ v tejto oblasti.
ŠTRASBURG/PREŠOV. Poslanci EP vyzývajú, aby sa k obchodu s nelegálnymi dopingovými látkami pristupovalo rovnako ako k obchodu s nelegálnymi drogami.
Športu sa venujú milióny ľudí
"Podľa štatistík sa športovej činnosti venuje až 60 percent Európanov, či už v rámci 700-tisíc existujúcich európskych športových klubov, alebo mimo nich. Šport pritom v EÚ zamestnáva 15 miliónov ľudí a predstavuje 3,4 percent jej HDP. Je to teda problematika, ktorej je potrebné venovať pozornosť aj na celoeurópskej úrovni," uviedol poslanec Európskeho parlamentu Milan Gaľa.
Predaj vysielacích práv
Hlavným zdrojom príjmov profesionálneho športu v EÚ sa stal predaj mediálnych práv. Aby z tejto skutočnosti neprofitovali len veľké športové kluby, poslanci odporúčajú, aby sa členské štáty, národné športové federácie a ligy dohodli na jednotnej praxi v oblasti predaja mediálnych práv. Príjmy z tohto predaja chcú prerozdeľovať medzi kluby. Parlament tiež zopakoval svoju podporu členským štátom EÚ pri vypracúvaní zoznamu športových podujatí mimoriadne zaujímavých pre verejnosť, ktoré by mali byť televízii vysielané voľne, a to na základe Smernice o audiovizuálnych mediálnych službách.
Proti dopingu a obchodovaniu s ľuďmi
Európsky parlament vyjadril veľké obavy v súvislosti s dopingom, ktorý podkopáva zásadu transparentnosti a čestného súperenia. Je potrebné preto zaviesť opatrenia zamerané na predchádzanie a boj proti dopingu. Pri nábore mladých talentovaných cudzincov do športových klubov je nevyhnutné vždy dodržiavať právne predpisy v oblasti prisťahovalectva. Európsky parlament žiada riadiace športové orgány a kluby, aby sa zapojili do boja proti obchodovaniu s ľuďmi a podpísali Európsku chartu solidarity v športe. Okrem toho vyzýva Európsku komisiu, aby podporovala opatrenia športových organizácií zamerané na ochranu mladých športovcov zohľadňujúce osobitosti športu tým, že sa otvorene vysloví za prísnejšie uplatňovanie nariadenia FIFA, ktoré v rámci EÚ zakazuje transfer hráčov mladších ako 16 rokov, a že príjme zásadu, podľa ktorej sa musí prvá profesionálna zmluva hráča podpísať s jeho dorasteneckým klubom. Poslanci tiež vyzvali členské krajiny EÚ a športové asociácie, aby nezavádzali nové pravidlá, ktoré by vytvárali diskrimináciu na základe národnosti športovcov - napríklad tzv. "pravidlo 6 + 5", pri ktorom musia byť 6 hráči v úvode futbalového zápasu z krajiny klubu, za ktorý hrajú.
(frk)
Autor: Baran
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.