to nemusí zaujímať. Môže postupovať podľa starého plánu.
BRATISLAVA. Koaliční poslanci včera výrazne uľahčili život developerom. Zmenu stavebného zákona v prospech investorov navrhli poslanci Smeru Renáta Zmajkovičová a Marián Kovačócy. Ak sa napríklad obec rozhodne zmeniť využitie lokality z priemyselnej na rekreačnú zónu a zmení územný plán, investor, ktorý predtým požiadal na tomto mieste o schválenie továrne, nemusí zmenu akceptovať a môže stavať proti vôli obce. Po novom sa môže rozhodnúť, či akceptuje zmeny územných plánov miest a obcí, ku ktorým dôjde v priebehu územného konania. Ak mu to nebude vyhovovať, môže sa držať pôvodného územného plánu.
Poslanci Smeru potrebu novely odôvodňovali tým, že investorom pri zmenách vznikla škoda na nákladoch, ktoré už vynaložili, a prišli o zisk, ktorý by inak dosiahli. "V niektorých prípadoch ide o stovky miliónov korún," napísali v odôvodnení.
Ide aj skládku v Pezinku?
Novela je podľa poslankyne Jarmily Tkáčovej z SDKÚ šitá na mieru niektorým investorom - napríklad skládky odpadov v Pezinku, za ktorou stoja ľudia blízki Smeru. Za najväčší paradox zákona označila, že ho predkladajú poslanci strany, ktorá stále povyšuje verejný záujem nad súkromný. Zmenu ostro kritizuje aj Združenie miest a obcí a Únia miest Slovenska. Riaditeľ centra pre práva občanov Via Iuris a právnik Pavol Žilinčík dáva mestám za pravdu. "Argumentácia o škodách je scestná, investorovi nemôže vzniknúť škoda z konania, ktoré je zákonné."
Únia miest a obcí Slovenska chce v stredu prezidenta Ivana Gašparoviča na stretnutí vyzvať, aby novelu nepodpísal. "Poslanecká novela predstavuje vážne obmedzenie zákonnej a legislatívnej suverenity územnej samosprávy a práva občanov na kvalitné životné prostredie a zneprehľadňuje súčasné znenie zákona," napísal poslancom generálny sekretár únie Marián Minarovič. Upozornil, že účastníkmi konania pri zmene územného plánu sú aj všetci dotknutí účastníci územného konania a mestá sa teda musia s ich argumentmi vyrovnať.
Novela je absolútne proti samosprávnemu princípu
"Novela je absolútne proti samosprávnemu princípu, zavádza právnu neistotu a je nesystémová," presviedčal v pléne poslanec SMK György Juhász. Jarmila Tkáčová z SDKÚ návrh označila za účelový a lobistický. "Zablokuje uplatňovanie nového územného plánu a obmedzí jednu zo základných funkcií samosprávy, usmerňovanie výstavby na území obce."
Na poslancov sa obrátilo aj Združenie miest a obcí Slovenska. "Novela vnáša do stavebného zákona prvok voľnej úvahy, nie však správneho orgánu obce, ale vlastného rozhodnutia žiadateľa o územné rozhodnutie. To môže mať vplyv na špekulatívne predkladanie žiadostí o vydanie územného rozhodnutia pred pripravovaným schvaľovaním návrhu územného plánu a môže vniesť do tohto konania nežiaducu anarchiu," napísal predseda Michal Sýkora.
Zmajkovičovú a Kovačócyho obhajoval poslanec SNS Peter Dubravay. "A čo keď súd rozhodne po piatich rokoch, že stavba môže byť umiestnená, alebo rozhodne v prospech navrhovateľa alebo investora? Čo nastáva? Nastáva náhrada škody, ktorá zostane na štáte."
Ministerstvo výstavby na čele s Mariánom Janušekom z SNS považuje novelu za nesystémovú a nešťastnú. "V legislatívnom procese je úplne nový stavebný zákon a táto zmena bude len dočasná."
(mp)
Autor: Baran
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.