Ministri zahraničia EÚ včera schválili mandát na rokovania s Moskvou o strategickom partnerstve.
BRUSEL. Európska únia odkladala začiatok rokovaní 18 mesiacov pre nesúhlas Poľska a Litvy, ktoré však nakoniec ustúpili a odštartovanie rozhovorov umožnili. EÚ a Rusko začnú rokovať na summite 26. a 27. júna, ktorý sa bude konať na Sibíri za účasti ruského prezidenta Dmitrija Medvedeva. Rozhovory sa budú týkať množstva otázok vrátane citlivých tém ako energetika, obchod, bezpečnosť a ľudské práva. Komisárka EÚ pre vonkajšie vzťahy Benita Ferrerová-Waldnerová preto predpokladá, že rokovania o novej dohode budú ťažké a že potrvajú určitý čas, možno až rok.
Landaburu: Rusko je priateľská krajina
Za úniu bude rokovať generálny riaditeľ Európskej komisie pre vonkajšie vzťahy Eneko Landaburu. Ten tiež pripúšťa, že nepôjde o ľahkú úlohu, no "Rusko je priateľská krajina, ktorá nepredstavuje žiadnu hrozbu". Medvedev je podľa Landabura "veľmi proeurópsky", pričom uznáva nevyhnutnosť stabilných a silných vzťahov s EÚ.
Landaburu však zároveň nepodceňuje výhrady, ktoré majú niektoré európske krajiny voči Rusku. Ide najmä o Poľsko a Litvu, ktoré pôvodne rokovania s Moskvou blokovali. Litva začiatok rozhovorov s Ruskom podmieňovala nápravou jeho vzťahov s najbližšími susedmi, najmä s Gruzínskom a chcela, aby Rusko garantovalo energetickú bezpečnosť. "Úplne rozumiem, že tieto krajiny majú k Rusku iný vzťah ako my," povedal Landaburu a dodal, že EÚ by sa nemala riadiť len obavami. "Ak by sme uzavierali dohody len s krajinami, voči ktorým nemáme výhrady, nerokovali by sme s USA, Indiou ani s Čínou," vyhlásil.
Podstatne širšia oblasť
Nová Dohoda o partnerstve a spolupráci EÚ s Ruskom pokrýva oveľa širšiu oblasť ako doterajšia zmluva o spolupráci. Okrem upevnenia energetických väzieb by mala zlepšiť spoluprácu v boji proti zločinu, potravinovej bezpečnosti a ochrane spotrebiteľov. Mala by sa tiež dotýkať citlivých tém, ako sú ľudské práva a demokratické reformy.
Dohoda tiež predpokladá posilnenie ruskej energetickej prítomnosti v EÚ, garancie pre európskych klientov v prípade výpadkov dodávok surovín a zjednodušenie vízového režimu pre Rusov cestujúcich do EÚ.
Landaburu sľúbil, že bude tvrdo rokovať o všetkých sporných bodoch vrátane energetiky, spravodlivosti a bezpečnosti, pričom bude dbať na zachovanie transparentnosti a reciprocity, najmä čo sa týka bezpečnosti energetických dodávok z Ruska. "Budeme chcieť písomné záruky," zdôraznil a dodal, že v rokovaniach neobíde dodržiavanie ľudských práv v Rusku. "Existujúca dohoda hovorí, že zdieľame rovnaké demokratické hodnoty. Zostáva otázkou, či toto bude aj v novej zmluve," povedal Landaburu.
Poľsko-švédsky plán
Šéfovia diplomacie krajín EÚ sa zaoberali aj návrhom Poľska a Švédska na prehĺbenie vzťahov a rozšírenie spolupráce s európskymi krajinami ležiacimi východne od hraníc únie.
Poľsko-švédsky plán predpokladá spoluprácu nad rámec súčasnej "susedskej politiky", ktorá by zahŕňala bývalé sovietske republiky ako Ukrajinu, Moldavsko, Bielorusko, Arménsko, či Gruzínsko. V rámci užšieho partnerstva s týmito krajinami by EÚ s nimi rokovala o bezvízovom styku, o obchodných dohodách a o spolupráci v rozličných oblastiach. Rusko však do tohto plánu zaradené nie je.
Švédsky minister zahraničia Carl Bildt vyhlásil, že cieľom projektu je priblížiť EÚ k svojim východným susedom a zároveň podporiť demokraciu v týchto krajinách. Jeho poľský kolega Radoslaw Sikorski zdôraznil, že ide o štáty, ktoré sa jeden deň môžu stať členmi únie. Zároveň pripomenul, že EÚ v blízkej dobe pozvánku na členstvo týmto krajinám neponúkne. Užšie partnerstvo s východnými krajinami by tiež malo vyvažovať momentálne zameranie únie na stredomorské krajiny.
Európska komisia minulý týždeň z iniciatívy Francúzska navrhla vytvorenie Stredomorskej únie. Jej vznik by mal odhlasovať júnový summit EÚ. Počas českého a švédskeho predsedníctva na budúci rok by sa malo zameranie únie otočiť viac smerom na východ.
(sita)
Autor: nit, pan
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.