navštívili predstavitelia ministerstva vnútra, aby jej na desaťminútovom stretnutí oznámili verdikt.
RANGÚN. Šesťdesiatdvaročnú prodemokratickú predstaviteľku zatkli prvýkrát v roku 1989 a 12 z 18 rokov je bez súdu zatvorená vo svojom dome v Rangúne. Posledné obdobie jej domáceho väzenia sa začalo 30. mája 2003 a vypršať malo o polnoci. Junta domáce väzenie Su Ťij predĺžila aj napriek zákonu, podľa ktorého nikto nesmie byť väznený viac než päť rokov bez riadneho súdu.
Zatkli jej priaznivcov
Barmská polícia včera zatkla asi 20 členov opozičnej strany, ktorí sa pokúsili dostať k domu Su Ťij. Okolo 30 členov opozičnej Národnej ligy za demokraciu (NLD) smerovalo spred budovy sídla strany k jej domu v Rangúne. Bezpečnostné zložky, ktoré od rána posilnili kontroly okolo centrály NLD ako aj jej domu, zhromaždenie rozohnali a podozrivých zadržali. Protestný pochod zorganizovala NLD pri príležitosti osláv víťazstva v parlamentných voľbách v roku 1990, ktoré vojenská junta neuznala. V sídle NLD si predtým asi 300 členov strany pripomenulo 18. výročie volebného víťazstva a vyzvalo na okamžité prepustenie Su Ťij.
Odmietli výsledky referenda
Účastníci zároveň odmietli výsledky nedávneho referenda o novej ústave, ktoré označili za "sfalšované". Novú ústavu, ktorá posilňuje moc armády, podľa oficiálnych výsledkov podporilo 92 percent ľudí. Ústava je prípravou na parlamentné voľby v roku 2010, zaručuje štvrtinu poslaneckých mandátov armáde a prezidentovi dáva právo predať moc armáde v prípade stavu ohrozenia. Su Ťij vylučuje zo všetkých verejných funkcií.
Svet Barmu kritizuje
Očakáva sa, že rozhodnutie junty opäť vyvolá značnú medzinárodnú kritiku. Na prepustenie Su Ťij vyzvala OSN aj Združenie krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN). "Nedodržiavanie vlastného zákona a pokračovanie väzby Su Ťij je fackou do tváre OSN a ASEAN-u," vyhlásil jej americký právnik Jared Genser. Na prepustenie Su Ťij vyzval včera aj indonézsky minister zahraničia Hassan Wirayuda. Takýto krok by bol podľa neho poďakovaním medzinárodnej komunite za humanitárnu pomoc po ničivom cyklóne Nargis, ktorý si vyžiadal najmenej 78 000 mŕtvych a 56 000 nezvestných.
Pomoc sa dostala už k miliónu ľudí
Junta pred pár dňami po vyše dvoch týždňoch od katastrofy pustila do postihnutých oblastí zahraničných humanitárnych pracovníkov. OSN včera informovala, že pomoc sa už dostala k vyše miliónu ľudí, väčšinou v okolí Rangúnu. Ďalších 1,4 milióna postihnutých však na pomoc stále čaká.
Kto je Su Ťij
Su Ťij je dcérou barmského národného hrdinu, generála Aun Sana, ktorý velil armáde počas boja za nezávislosť od Britov. Su Ťij pred návratom do vlasti žila v Oxforde - jej manžel, s ktorým má dvoch synov, bol Angličan. V roku 1995 zomrel na rakovinu bez toho, aby sa naposledy videli. Su Ťij prišla do Barmy v roku 1988 v čase veľkých protestov proti junte. Zásahy proti demonštrantom zanechali v Rangúne 3000 mŕtvych. Su Ťij sa vtedy stala líderkou prodemokratického hnutia a rozhodla sa založiť NLD, ktorá združovala 105 opozičných strán. Junta na ňu následne uvalila domáce väzenie, NLD však napriek tomu zvíťazila vo voľbách v roku 1990 s 82 percentami hlasov. Režim výsledky volieb ignoroval. Jej nenásilná kampaň za demokraciu jej v roku 1991 vyniesla Nobelovu cenu mieru.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.