povedať, že nech je mediálne obloženie jeho dosť pravdepodobnej demisie akékoľvek, obrazu vládnutia, Smeru a Fica táto rošáda len prospeje. Iná vec je slovenské zdravotníctvo, ktorému je temer jedno, kto v tejto vláde post ministra zdravotníctva zaujme..
Pokiaľ si Fico rezignáciu "ticho" vynútil, prejavil veľký zmysel pre komunikáciu. Nech vezmeme ktorýkoľvek z prieskumov, Valentovič patrí stabilne medzi najhoršie hodnotených ministrov. Po práve a zásluhe. Je síce pravdou, že politiku rezortu determinuje "celková stratégia súčasnej vlády" (šéf Asociácie súkromných lekárov). Avšak miera deformácií napr. na financiách a v zdravotníctve sa predsa len výrazne odlišuje, čo sa čiastočne (ale nesporne) odvíja aj od osoby ministra. Valentovičova bilancia za dva roky je tragická, horšia ako každého iného ministra zdravotníctva za celé volebné obdobie. Ešte aj vtedy, ak príšerný zákon o "zákaze zisku" poisťovní pripíšeme kompletne na konto Ficovej ideologickej predpojatosti. Znovuzavedenie tzv. výmenných lístkov však už bola rezortná agenda, ktorá nesmierne komplikuje životy ľudí. Pričom zdroje, čo má "opatrenie" ušetriť, sa vyhadzujú inde vidlami. Zrušenie "zajacoviek" bol síce volebný program Smeru, avšak tento zločin, ktorého obeťou nie je zopár miliárd, čo sa stratili zo systému, ale kazenie mentality národa návratom ilúzie "bezplatného" zdravotníctva, zostane na vizitke Valentoviča. Pokus o tzv. minimálnu sieť ako záchranné lano štátnej neefektivite nesie tiež bláznivý rukopis súčasnej hlavy rezortu.
Neschopnosť Valentoviča prechádzala aj cez médiá k verejnosti na príjme, takže zmena je strategický ťah, na aký sa napr. neodvážil Dzurinda so Zajacom, čo ho stálo nemalé percentá. (To nemá nič spoločné s výkonom Zajaca, iba s marketingom.) Treba však vedieť, že ministri zdravotníctva sú "najohrozenejším druhom" vo všetkých vládach. Kdekoľvek sa obzrieme, na žiadnej inej stoličke takto nefúka. V Česku sa aktuálne vedie boj o Julínka, ktorého "zajacoidné" reformy práve rozvracajú vnútorné prostredie v ODS, o vzťahoch v koalícii nevraviac. Môžeme pripomenúť Maďarsko, kde vôbec ako prvý z druhej Gyurcsányovej vlády padol Lajos Molnár, a definitívne sa koalícia rozbila na jeho nástupkyni (hoci to bola i zámienka). Je tomu tak preto, lebo zdravotníctvo, s dramaticky rastúcou spotrebou a napätiami medzi nárokmi (pacientov i personálu) a zdrojmi je najkrízovejší rezort. A na veky aj zostane, ak len nenastane radikálna zmena myslenia smerom k masívnemu zaangažovaniu súkromných zdrojov, a to pacientov i finančných investorov. Vláda, v ktorej zrejme končí Valentovič, o tom nemá ani tušenia. Preto je zmena k lepšiemu vylúčená, ktokoľvek sa na tomto elektrickom kresle vyskytne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.