neustálemu nepriateľstvu a predsudkom. Slovenské úrady primerane nereagujú na útoky na cudzincov a príslušníkov menšín. Neúspešní žiadatelia o azyl sú síce viac chránení pred núteným vyhostením, no obavy spôsobuje, že úrady akceptujú "diplomatické uistenia", že vyhostení nebudú vo vlasti mučení alebo popravení.
Vo svojej výročnej správe za rok 2007 to konštatuje organizácia Amnesty International (AI), ktorá hodnotila situáciu v oblasti ľudských práv vo viac než 150 krajinách sveta.
Veľa Rómov na Slovensku je podľa AI v bludnom kruhu chudoby a vytesnenia na okraj spoločnosti. Rómski žiaci sú často bezdôvodne umiestňovaní do segregovaných škôl oddelene od majoritnej populácie a mnohokrát ich zaraďujú do špeciálnych tried alebo zvláštnych škôl pre mentálne postihnutých.
"Pretrvávajúca segregácia rómskych detí vo vzdelávacom systéme porušuje ich právo na vzdelanie bez diskriminácie," uvádza sa v správe s tým, že vláda zlyháva pri poskytovaní adekvátneho vzdelania Rómom.
AI kritizuje zlé životné podmienky Rómov na Slovensku, pričom poukazuje najmä na zlé bytové podmienky, chýbajúcu kanalizáciu, vodovody, plyn a elektrinu, ako aj na izolovanosť rómskych osád.
AI v správe konštatuje, že rasistické útoky proti cudzincom a menšinám na Slovensku pokračujú. Podrobnejšie sa venuje prípadu Hedvigy Malinovej, ktorá podala sťažnosť na Ústavný
súd, pretože polícia ukončila vyšetrovanie etnicky motivovaného útoku na ňu a ju obvinila, že si útok vymyslela. Malinová podala v novembri sťažnosť aj na Európsky súd pre ľudské práva s tým, že na Slovensku bola vystavená neľudskému a ponižujúcemu zaobchádzaniu.
AI v správe upozorňuje, že od januára do septembra minulého roku Slovensko udelilo štatút utečenca len ôsmim z 2 259 žiadateľov. Slovenské úrady kritizuje, že akceptujú "diplomatické uistenia", že vyhostení nebudú vo vlasti mučení alebo popravení. V tejto súvislosti spomína prípad Alžírčana Mustaphu Labsiho.
Kritike AI sa nevyhla ani slovenská polícia, pričom poukazuje najmä na prípad poľskej novinárky kazašského pôvodu, ktorá pred prezidentským palácom protestovala proti návšteve kazašského prezidenta. Balli Marzecová AI povedala, že policajný zásah proti nej jej spôsobil ťažké zranenia. Minister vnútra Róbert Kaliňák v decembri oznámil, že zainteresovaných policajtov prepustí, píše na záver AI.
(sita)
Autor: Beverly Hills sa vracia
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.