Kirschner, ale i alternatívne kapely, či producenti.
Tentokrát sme však priamy prenos nemohli sledovať v žiadnej z televízií, ako to bolo po iné roky.
"Ani jedna televízia nemala o tento prenos záujem. Mali sme však kamery a vysielali sme ho na internete a tiež vo Funrádiu," vysvetlila PR manžérka Katarína Petrenko.
Vybraní členovia hudobnej brandže tento rok v bratislavskom divadle West nemali jasného favorita a cenám tak výraznejšie nedominoval žiaden interpret. Po dve ceny si odniesli až štyria umelci.
Desmoďáci oslavovali v Chorvátsku
Najlepšou speváčkou sa stala Jana Kirschner, ktorej prvý európsky album Shine sa práve v týchto dňoch začína predávať vo Veľkej Británii. Porazila tak speváčky Mishu aj Zuzanu Smatanovú. Za jej album Shine získal Ross Cullum cenu za najlepší zvukový záznam. Najlepším spevákom sa stal líder kapely Desmod Mário "Kuly" Kollár, ktorý si tiež cenu osobne neprevzal. S ostatnými členmi kapely je totiž po úspešnom turné v Chorvátsku. Za najlepší výkon hudobnej skupiny alebo dua považovali akademici pôsobenie skupiny Desmod a tak nitrianska kapela mala už v úvode dôvod na dvojnásobnú radosť.
"Sme práve na dovolenke a je tu neskutočne super! Počúvali sme prenos na Funrádiu naživo, tak sme mohli okamžite oslavovať. Tešíme sa a veľmi, tak sme to aj patrične oslávili," poslal nám v textovej správe deň po galavečeri líder Desmoďákov Kuly.
Komajota s malou dušičkou
Desmoďáci za sebou nechali kapely Lavagance a Komajota, ktoré ale nemusia smútiť. Práve Komajota, ktorá bola nominovaná na Aurela šesťkrát, získala ocenenie v kategórií objav roka, kde sa zisk tučniaka pre
túto prešovskú formáciu očakával. Prekvapením bol triumf skupiny Komajota v prestížnej kategórií album roka, ktorý získali za debut Časopriestor. "Ja som osobne veľmi rád, že sme získali cenu práve za album. Podieľalo sa na ňom veľa ľudí a tak je to odmena aj pre nich. Konkurencia bola veľká v oboch kategóriách a šiel som na ten večer s malou dušičkou. No podarilo sa a som rád," povedal nám frontman Komajoty Maťo Husovský.
Režisér Slížov poďakoval za prasa
Veľké ovácie sprevádzali ďalšiu kategóriu, kde sa rozhodovalo o najlepšom slovenskom videoklipe. Podľa
očakávaní si ju odniesla veselá skupina Horkýže Slíže za ich megaúspešný počin RďnďB Soul. Ten videlo na You Tube približne 2 milióny ľudí. Režisér Rado Štefanov po udelení ceny poďakoval za pomoc vlastivednému múzeu v Hlohovci, ktoré im zapožičalo prasa. "Naša vďaka patrí všetkým ľuďom, ktorí si video pozreli na internete. Ukázalo sa, že je to dôležité médium a aj preto sa oplatí robiť kvalitné klipy," povedal gitarista Mário Sabotér.
Katka Knechtová nedorazila
Neprítomná Katka Knechtová získala Aurela za najlepšiu skladbu. Pieseň Muoj bože sa bude nachádzať na soundtracku k filmu Bathory režiséra Juraja Jakubiska, ktorý sa podpísal aj pod videoklip k tomuto hitu.
Jeden z najlepších slovenských basgitaristov Oskar Rózsa si v Divadle West prevzal cenu za najlepší inštrumentálny výkon, a to za projekt The Universal Cure, na ktorom s ním spolupracovali aj ďalší známi muzikanti - Martin Valihora a John Shannon. "Som rád, že po tom všetkom, čo mám za sebou, som získal túto cenu práve za svoj vlastný projekt," povedal. Producentom roka 2007 sa stal Andrej Šeban. Ten výraznou mierou dopomohol k úspechu banskobystrickej formácie 100 Múch pri ich debute Z hrušky dole. Ocenenie za obal roka patrilo Andrewovi Hillardovi, ktorý svoje umenie predstavil Slovákom prostredníctvom vizuálnej podoby nahrávky Orthodox Experience skupiny Lavagance.
V sieni slávy Pavol Zelenay
Definitívnu bodku za príjemným horúcim večerom so živými vystúpeniami Mishy, Komajoty, Lavagance a Zuzany Smatanovej dal Janko Kuric, ktorý uviedol v samotnom závere do siene slávy hudobného skladateľa Pavla Zelenaya. Bol iniciátorom Bratislavskej lýry, zložil pesničky pre Karola Duchoňa aj Janu Kocianovú. Venuje sa tiež mapovaniu histórie slovenskej hudby. Tento rok dokončí desaťdielnu Antológiu slovenskej populárnej hudby. "Pozeral som si, kto v tej sieni je a myslím, že budem v dobrej spoločnosti," povedal s úsmevom po prenose.
Žánrové kategórie
Okrem udeľovania cien v hlavných kategóriách sa pred samotným priamym prenosom udeľovali tučniaci aj v žánrových kategóriách. Aurela v rámci alternatívnej hudby si odniesla skupina 100 Múch za ich album Z hrušky dole. V kategórií folk, etno a world music slávila úspech kapela Mango Molas a ich druhá štúdiová nahrávku Ultima Rumba. Najlepším hip-hopovým albumom v akademickom roku 2007 bol počin formácie L.U.Z.A. s názvom 3mená 4písmená. Žáner gospel mal dokonca dvoch víťazov, keď sa zo sošky tešili zoskupenia Kerygma a Credo. Posledného tučniaka si v rámci šiestich žánrových kategórií odniesla skupina Lunatic Gods, ktorá v roku 2007 podľa akademikov kraľovala štýlom hard, heavy a punk.
(sita/pan)
Víťazi v hlavných kategóriách:
Najlepší ženský spevácky výkon: Jana Kirschner
Najlepší mužský spevácky výkon: Mário "Kuly" Kollár
Najlepší výkon hudobnej skupiny/dua: Desmod
Najlepší inštrumentálny výkon: Oskar Rózsa / The Universal
Cure
Najlepší producentský výkon: Andrej Šeban / 100 múch ( album
Z hrušky dole)
Najlepší zvukový záznam: Ross Cullum / Jana Kirschner (
album Shine)
Najlepší videoklip: RďnďB Soul - Horkýže Slíže
Najlepší obal: Orthodox Experience - Lavagance
Objav roka: Komajota
Najlepší album: Časopriestor - Komajota
Najlepšia skladba: Muoj bože - Peha
Aurel za celoživotný prínos (Sieň slávy): Pavol Zelenay
Autor: Baran
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.