Ficovej vláde čo povedať), bol prijatý preto, aby "udržateľne" riešil financovanie verejnoprávnych médií, "na výrobu a vysielanie športových podujatí a programov na treťom okruhu STV vyčlení v tomto roku ministerstvo kultúry 90, 783 milióna Sk". Tak. Toľko správa agentúry.
Ilúzia, že potreby STV budú vykrývať len koncesie a rozpočtu dá pokoj, žila azda rok za Rybníčka. Pozerať sa príšerka z Mlynskej nedala ani vtedy, ale aspoň bol mier pod olivami. Nový Maďaričov zákon, ktorý urobil koncesionára z každého, kto nesvieti petrolejom, nemôže ukojiť potreby, avšak zvyšuje apetít inštitúcie, ktorá v digitálnej dobe si na mediálnom trhu nekopne do lopty ani toľko, čo v analógovom, industriálnom či normalizačnom veku. To vyplýva z komplexu príčin, mimo iných aj veľkosti a možností slovenského trhu, ktorého neodmysliteľnou súradnicou je spoločný jazykový priestor s Českom. Športový kanál, čo spúšťajú k letnej olympiáde, je o zachovaní a cementovaní inštitúcie asi stokrát viac ako o športe. Zakladajúcim zámerom je živiť ešte viac parazitov a vytvoriť ešte viac závislých skupín (športovci) tak, aby budúce nároky STV ako celku zvučali ešte mohutnejším hlasom. A myšlienka na reformu, či nebodaj zrušenie, už ani vzklíčiť nemohla. Niežeby doteraz rozkvitala, avšak Hreha s Nižňanským vyrástli za rok a pol na najsilnejší argument v prospech márnosti STV tak, že aj dlhoroční priatelia "verejnoprávnosti" sa začínali trochu preberať... No.
Športová STV 3, ktorá bude dlho dostupná iba cez satelit (digitálny multiplex je vo hviezdach a SR prešvihne povinné spustenie v roku 2012), je nemravná plus záťaž na poplatníkoch preto, lebo mimo politikov, obchodníkov s TV právami a redaktorov, ktorých teraz verbujú, ju nikto nepotrebuje. Cez paraboly sa už dnes dá chytať iks kanálov špecializovaných na šport, vrátane napr. ČT 4, ktorej prepadák na dva a pol násobne lepšie dotovanom trhu (minimálne) by mal byť výstrahou, nie vzorom. Čo je "verejnoprávne" na programovej schéme, ktorá je postavená na "podujatiach, ktoré sa konajú na území SR, organizuje ich slovenský subjekt, alebo sa ich kdekoľvek vo svete zúčastňuje slovenská reprezentácia"? Ak už chce niekto dotovať šport verejnými peniazmi, tak aktívny, nie pozeranie. Čo je "verejnoprávne" na dotovaní priameho prenosu z prvej ligy v kolkoch? Vrcholový šport, ktorý je reklamne (divácky) atraktívny, je zase odvetvie zábavného priemyslu a ako taký patrí (a je tam) do vysielania komerčných televízií. STV môže získať lukratívne podujatia len tak, že súkromnú konkurenciu preplatí.
Športový kanál je nezmysel, ktorý sa teraz založí a o tri roky bude takpovediac nezrušiteľný, hoci nikto ho nebude potrebovať. Dobre si žijeme, tak čo by sme si na jednu zbytočnosť nepriplatili. Zvlášť z kapitoly rezortu, v ktorom sa každoročne plače, ako málo peňazí sa dostáva do kultúry.
PETER SCHUTZ
"Ak už chce niekto dotovať šport verejnými peniazmi, tak aktívny, nie pozeranie."
Autor: 22. TÝŽDEŇ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.