Nepálčania sa včera dočkali dlho očakávaného zániku monarchie, ktorú po 240 rokoch nahradila republika.
KÁTHMANDU. O historickej zmene rozhodli v stredu krátko pred polnocou členovia nového ústavodarného zhromaždenia, ktorí tak formálne zavŕšili mierový proces medzi komunistickými radikálmi a stranami hlavného prúdu.
Z kráľovského paláca bude múzeum
Vznik republiky oslavovali tisíce obyvateľov už v stredu, teda ešte pred jej vyhlásením. Včera sa začali oficiálne oslavy dvojdňového sviatku a z paláca v Káthmandu, ktorý sa má zmeniť na múzeum, zmizla kráľovská vlajka. Nepopulárnemu kráľovi Gjánéndrovi začala plynúť pätnásťdňová lehota na jeho opustenie.
"Zbavením sa monarchie sme dnes vzdali česť obeti tisícov Nepálčanov," povedal hovorca maoistov Krišna Bahadur Mahara.
Zrušenie monarchie je úspechom krajnej ľavice a znamená nový začiatok pre jednu z najchudobnejších krajín sveta zotavujúcu sa z občianskej vojny, v ktorej zahynulo 13-tisíc
ľudí. "Nepálsky ľud bol oslobodený od storočí feudálnej tradície. Teraz sa otvorili dvere pre radikálnu sociálnu a ekonomickú transformáciu," povedal Mahara.
Bývalí maoistickí povstalci, ktorí 10 rokov bojovali za odstránenie monarchie a vytvorenie sekulárnej republiky, v 601-člennom ústavodarnom zhromaždení minulý mesiac obsadili 220 kresiel. Voľby boli jedným z hlavných bodov mierovej dohody z roku 2006, ktorou sa skončila desaťročie trvajúca občianska vojna.
Kráľovská armáda vývoj rešpektuje
Nepálska armáda, dlho považovaná za oporu kráľovskej rodiny, včera vyhlásila, že rozhodnutie ústavodarného zhromaždenia bude rešpektovať. "Nezáleží na tom, ako sa cítime my, ale ako sa cíti krajina," povedal brigádny generál Ramindra Čhetri, predstaviteľ armády pre vzťahy s
verejnosťou. "Rozhodnutie bolo odhlasované ústavodarným zhromaždením a musia ho dodržiavať všetky strany," uviedol pre tlačovú agentúru AFP.
Kráľ sa balí
Podľa informácií Kišoreho Šresthu, šéfredaktora nepálskeho týždenníka Džana Aastha, si Gjánéndra balí svoje veci a dnes by sa mal presťahovať do kráľovského sídla na predmestí Káthmandu. "Podľa našich zdrojov si kráľ balí svoje osobné veci a sťahuje sa z paláca," povedal Šrestha.
Jeho týždenník je považovaný za jeden z najdôveryhodnejších zdrojov informácií o dianí vo vnútri prísne stráženého paláca. Maoisti Gjánéndru opakovane varovali, že ak sa odmietne pokojne stiahnuť, čaká ho "prísny trest". Ako uviedol nemenovaný zdroj z dvora, "kráľovská vlajka bola v paláci nahradená nepálskou štátnou vlajkou".
Polícia zakročila proti demonštrantom
Nepálska polícia včera použila obušky a slzný plyn proti asi stovke demonštrantov, ktorí sa pokúsili umiestniť vlajku na sochu v blízkosti paláca zosadeného kráľa Gjánéndru. Informoval o tom prítomný spravodajca tlačovej agentúry AFP. Socha Gjánéndrovho otca sa nachádza asi 500
metrov od paláca, v okolí ktorého sú demonštrácie zakázané. "Preukázali sme maximálnu zdržanlivosť, ale demonštranti sa po šarvátkach s nami snažili vstúpiť do vymedzenej zóny,"
uviedol policajt Durga Kunwar. Po tom, ako sa demonštranti pokúsili vyštverať na sochu, polícia zasiahla obuškami, na čo demonštranti zaútočili na policajtov kameňmi. Zranenia utrpelo najmenej päť ľudí vrátane jedného z približne 500 zasahujúcich policajtov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.