Marianna Onuferová, Ľuboš Jančík
Tí, čo platia bankám svoje dlhy v eurách, ale zarábajú koruny, mohli včera prežiť sľubný deň. Brusel s vládou sa totiž dohodli na novom úradnom kurze koruny voči euru. Je najsilnejší v histórii.
BRATISLAVA. Slovensko už pravdepodobne pozná kurz, za ktorý budú ľudia a firmy meniť budúci rok v januári koruny na eurá. Únia včera korune pridelila nový oficiálny kurz: jedno euro sa rovná 30,126 koruny. Ekonómovia sa domnievajú, že bude zároveň aj jej posledným.
Oficiálnemu kurzu sa hovorí centrálna parita. Ním by sa teda na eurá mali prepočítavať všetky dôchodky, platy, sociálne dávky i ceny na eurá. Tak to bolo aj v krajinách, kde sa už platí eurami. Ekonómovia však nevylúčili, že konečný kurz môžebyť ešte silnejší.
Fico silný kurz podporil
Novú paritu stanovili pod úrovňou, na ktorej sa obchodovalo so slovenskou korunou v stredu. To by podľa ekonómov mohlo naznačovať záujem únie a našej vlády o čo najsilnejší konverzný kurz.
"Finálne rozhodnutie bude zrejme už len čisto politické, preto by konverzný kurz mohol byť rovných 30 korún za euro, aby sa to ľahšie prepočítavalo," povedal analytik VÚB banky Martin Lenko. Podľa premiéra Roberta Fica nová parita predstavuje tú najnižšiu hranicu, ktorá sa už nedala prekročiť. Zároveň povedal, že konečný kurz nemá nič spoločné s novou centrálnou paritou. Analytici týmto slovám rozumeli tak, že vláda preferuje ešte silnejší kurz.
"Prioritne hľadíme na zhodnotenie príjmov ľudí, ktorí sa živia vlastnou prácou," zopakoval včera premiér.
Dohady nerozptýlil ani guvernér NBS
Dohady, že konečný kurz môže byť silnejší ako 30,126 koruny za euro, nerozptýlil vo svojej reakcii ani guvernér centrálnej banky Ivan Šramko: "Dohodnutá centrálna parita zohľadňuje vývoj slovenskej ekonomiky v predchádzajúcom období a zároveň vytvára aj predpoklady na jej ďalší pozitívny rozvoj a podporuje stabilitu cien v nasledujúcom období." Na nový oficiálny stredový kurz zareagovala koruna na trhu novým rekordom 30,06 koruny za euro.
Od obeda sa už pohybovala na úrovni 30,20. Od vstupu do čakárne na euro ERM II v novembri 2005 sa koruna posilnila takmer o 22 percent. To je svetový unikát.
Dovolenky nezlacneli ani nezdraželi
Čím silnejší bude konverzný kurz, tým viac eur občania 1. januára získajú. Na pamäti treba však mať aj ceny. "Včerajšia revalvácia prakticky znamená, že sa zvýšia nielen korunové mzdy prepočítané na euro, ale aj ceny," povedal analytik Allianz Slovenskej DSS Mário Blaščák.
Silná koruna už teraz zabránila tomu, aby ľudia zaplatili viac za dovolenky ako vlani, hoci stredomorské letoviská zdvihli ceny. "Ak si klient kupuje porovnateľný zájazd ako pred rokom, zaplatí zaň približne rovnakú cenu," povedal viceprezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií Pavol Komora.
Na zhodnocovaní koruny získavali aj ľudia, ktorí splácajú hypotéku v eurách. "Tým, že sa koruna zhodnocovala, mesačná splátka v korunovom vyjadrení klesala," povedal Emil Zuzík z poradenskej spoločnosti EuroFin Consulting.
Koruna bola hitom
Nový kurz koruny možno niektorí špekulanti na devízových trhoch poznali skôr ako ostatní. Niekoľko hodín pred zverejnením najmä zahraničné banky začali agresívne nakupovať koruny, aby ich neskôr mohli predať výhodnejšie za cenu v blízkosti nového kurzu. Dovedna nakúpili koruny až za pol miliardy eur, čo je nezvyklé.
"Väčšina účastníkov trhu si myslí, že mohlo dôjsť k úniku utajovaných informácií. Načasovanie agresívnych nákupov korún tomu nasvedčuje," povedal devízový obchodník Tatra banky Boris Somorovský. Myslí si to aj obchodník z ČSOB Richard Brza.
"Je pravdepodobné, že táto informácia unikla von. Máloktorý díler o tom pochybuje. " K názorom obchodníkov sa pridáva aj poradca slovenského premiéra Peter Staněk. "Sú to vyslovene špekulatívne obchody na základe nelegálne získaných informácií."
Informácia mala pre tých, ktorí ju získali, veľkú hodnotu. Na špekuláciách s korunou sa dali zarobiť stovky miliónov korún. Ministerstvo financí ani Národná banka informácie o úniku nemajú.
Autor: sita/čtk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.