čase nejaká obec prekreslila, je lobistická a účelová. Zákon, ktorý Gašparovič práve "skúma", strhol totiž pozornosť na seba práve a len ako pokračovanie škandálu z Pezinka, kde firma, nieže blízka, ale takpovediac vrastená do strany Smer, zápasí so samosprávou o to, či zrealizuje svoj biznis plán so skládkou odpadu.
Analyzovať skrumáž v Pezinku nemá význam. Nepriestreľný dôkaz o tom, že ide o súkromnoprospešnú iniciatívu miestnej filiálky Smeru podáva nielen personálna únia majiteľov firmy a nominantov strany, ale i zastúpenie ďalších "priateľov" v "americkej" firme Westminster Brothers, na ktorú, po pravdepodobnej intervencii Fica, aktivitu hlúpo previedli, aby prepojenia akože zakryli, avšak klientelistické podozrenia týmto takpovediac spečatili. (Dobre to znie, však? Westminster je sídlo britského parlamentu. Len aby nežiadali odškodné za poškodenie mena hahahaha.). Presadiť v situácii, keď podnikateľskému krídlu Smeru ide o biznis za 1 a pol miliardy (či tak nejako), cez parlament zákon, ktorý tomu čistí cestičku, je vrchol arogancie moci. Takže skutočnosti, že verejnosť i médiá sú všetkými desiatimi na strane samosprávy, sa niet čo diviť, keďže v tejto konštelácii by sa inak nedalo ani vtedy, keby skládka nemala ležať 400 metrov od osídleného územia, ale povedzme 4 námorné míle...
Keďže sme však na Slovensku, jednoduchý je len prípad skládky, nie však celej zmeny zákona. Výlevy sympatií k samosprávam, ktoré údajne prídu o kompetencie "v prospech občana", či podpora lobistom z únie miest, obcí (a pod.), ktorí sa prebudili a tlčú na okná prezidenta (aby nepodpísal), majú iba jednu dieru, ale kritickú: Územné konania a rozhodnutia sú nieže semeniskom korupcie na Slovensku, ale inštitucionalizovanou korupciou. To je vtedy, keď podmienkou vstupu do systému, či na strane obce, či "developera", je korupčné správanie. Nevidieť toto znamená nežiť na Slovensku. (Pre spravodlivosť aj inde je to obdobne). Tým nie je povedané, že práve táto novela, čo leží u Gašparoviča, by problém riešila, nedajbože systémovo. Avšak tváriť sa tu dnes, s jedným Pezinkom na tapete, že svet stavebných konaní na Slovensku sa delí na "zlých", ktorými sú investori a developeri (fuj), a "dobré" samosprávy, čo bránia životné prostredie a záujem voličov pred koristníckymi nájazdmi, by bol vrchol naivity.
Slovensko potrebuje stavebný zákon, ktorý transparentne vymedzí pôsobnosti a pravidlá hry. Napr. (áno aj), odstráni voluntarizmus územných plánov, ktoré majú zohľadňovať dlhodobé zámery a kritériá rozvoja, a ak raz platia, tak majú zaväzovať. A tak ďalej. Taký zákon však na Slovensku ešte dlho neuzrie svetlo sveta, lebo by znamenal zásadné sebaobmedzenie účastníkov na všetkých stranách, ktorí sa dávajú na verejnú službu (aj) presne preto, že tieto možnosti existujú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.