na kŕmenie obéznych ľudí na západe, zatiaľ čo milióny ľudí po celom svete hladujú.
RÍM. "Nikto nerozumie... ako prejedanie sa týchto ľudí po celom svete môže stáť 20 miliárd dolárov každý rok," povedal Diouf. Ako dodal, ďalších 100 miliárd dolárov sa vynaloží nepriamo na liečbu chorôb, ktoré nadváha spôsobuje.
Šéf FAO zdôraznil, že 1,2 bilióna dolárov sa v roku 2006 minulo na zbrane, zatiaľ čo poľnohospodárske dotácie klesli o viac ako polovicu z 8 miliárd dolárov v roku 1984 na 3,4 miliardy v roku 2004. "V reálnych číslach podiel poľnohospodárstva na verejnej pomoci pre rozvojové krajiny klesol zo 17 percent v roku 1980 na tri percentá v roku 2006," povedal Diouf.
Nedávne nepokoje ohľadom stúpajúcich cien potravín sú podľa šéfa organizácie "chronickou katastrofou, ktorú sme prehliadali". Práve FAO sa počas raketovo stúpajúcich cien potravín dostala pod paľbu kritiky za to, že tento vývoj nepredvídala.
Diouf informoval aj o nesplnení cieľa zredukovať počet hladujúcich ľudí o polovicu do roku 2015, ktorý bol v roku 1996 prijatý na Svetovom potravinovom summite v Ríme. "Pri súčasných trendoch cieľ splníme v roku 2150," dodal.
Pápež: Hlad a podvýživa sú neakceptovateľné
Pápež Benedikt XVI. v utorok vyhlásil, že hlad a podvýživa sú neakceptovateľné vo svete, ktorý má zdroje na to, aby sa s týmto problémom vysporiadal. Pápež adresoval odkaz svetovým lídrom, ktorí sa v Ríme zúčastňujú na summite organizovanom Organizáciou pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO), patriacu pod OSN.
"Hlad a podvýživa sú neakceptovateľné vo svete, ktorý má dostatok produkcie, zdrojov a spôsobov ako ukončiť tieto drámy a ich dôsledky," uvádza sa v pápežovej správe, ktorú rezentoval minister zahraničných vecí Vatikánu Tarcisio Bertone. "Skryté nebezpečenstvá ohrozujú prežitie miliónov mužov a žien a neutešená situácia zvyšuje v týchto krajinách bezpečnostné riziká," uviedol Benedikt XVI.
Fukuda: Uvoľnime svetové zásoby potravín
Japonský premiér Jasuo Fukuda požiadal v utorok svetových lídrov, aby uvoľnili nadbytočné zásoby potravín a tak znížili deficit v chudobných krajinách a sám ponúkol 300 000 ton importovanej ryže, ktorú zadržiavajú v Japonsku.
"Japonsko je pripravené v blízkej budúcnosti uvoľniť 300 000 ton dovozovej ryže, ktorou disponuje japonská vláda," uviedol na krízovom summite Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo FAO v Ríme. "Chcem požiadať iné krajiny, aby uvoľnili zásoby potravín na medzinárodných trhoch," dodal.
Premiér dúfa, že toto nebude iba núdzové opatrenie pre odstránenie potravinového deficitu, ale poslúži ako krátkodobé opatrenie s cieľom vyrovnať pomer medzi dopytom a ponukou na potravinovom trhu. Fukuda to navrhol v prejave pred viac ako 50 svetovými lídrami vrátane prezidentov Brazílie, Francúzska, Argentíny, Egypta a Iránu.
Výsledkami rímskeho summitu o potravinovej kríze sa bude zaoberať júlový summite krajín G8, skupiny najvyspelejších štátov sveta (zahrňujúcej Veľkú Britániu, Kanadu, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Japonsko, Rusko a Spojené štáty americké) v Japonsku.
(sita)
Autor: pan
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.