vojenské plachetnice. V súčasnosti používajú vojenské loďstvá námorných krajín rôzne typy moderných rýchlych člnov a lodí, pričom najväčšie námorné mocnosti majú v svojej výzbroji aj atómové ponorky a obrovské lietadlové lode (tiež s jadrovým pohonom). Laika preto môže prekvapiť fakt, že v námorných silách väčšiny krajín stále ešte slúžia aj plachetnice. Nejde však o vojnové lode v pravom slova zmysle, pretože plachetnice sú určené len na výcvik námorných poddôstojníkov a dôstojníkov.
Postavili ju v roku 1958
Plachetnicu má v svojej "výzbroji" aj námorníctvo nemeckej spolkovej republiky (Bundesmarine). Ide o výcvikovú plachetnicu Gorch Fock, ktorá nedávno vyplávala na more po dôkladnej modernizácii. Plachetnica, ktorú kvôli jej bielemu náteru prezývajú biely albatros alebo biela dáma, brázdi moria už temer pol storočia. Plachetnicu Gorch Fock postavili lodenice Blohm &Voss v Hamburgu a jej krst sa uskutočnil 23. augusta 1958. Do služby vo vtedajšom "západonemeckom" námorníctve bola loď zaradená 17. decembra 1958. Trup lode a jej tri stožiare sú zhotovené z ocele. V trupe je železný balast hmotnosti 300 ton, ktorý zvyšuje stabilitu plachetnice. Gorch Fock je piata loď svojej triedy, pričom sesterské lode, ktoré boli postavené ešte pred druhou svetovou vojnou, stále ešte slúžia v námorníctvach rôznych krajín. Trojstažňová plachetnica má dĺžku 89,32 m, najväčšiu šírku 12 m a ponor 5,5 m. Výtlak lode v operačnom stave je 2 002 tony. Plachetnica má 23 plachát, ktoré sú zhotovené zo syntetických materiálov. Celková plocha všetkých plachát dokopy je okolo 2 000 štvorcových metrov. Pôvodne mala loď plátenné plachty s trochu menšou celkovou plochou.
Sklopné konce sťažňov
Dva vyššie sťažne siahajú do výšky 45,3 metra nad vodnú hladinu, tretí stožiar siaha do výšky 40 m. Konce oboch vyšších sťažňov možno sklopiť, aby plachetnica mohla preplávať pod mostmi na Kielskom kanále (materským prístavom lode je Kiel). Plachetnica dosahuje pri priaznivom vetre rýchlosť až 17 uzlov, čo je 31,5 km/h. Pri plavbe do ústia riek a pri bezvetrí loď poháňa plachetnicu šesťvalcový vznetový motor firmy Deutz, ktorý bol zabudovaný v roku 1991 (nahradil starší motor). Tento motor má výkon 1 240 kW a dokáže plachetnicu poháňať rýchlosťou až 13,7 uzla (25 km/h), pričom s pôvodným motorom mohla plachetnica plávať rýchlosťou najviac 10 uzlov. Interiér plachetnice bol viac ráz modernizovaný. Pri modernizácii v roku 1991 bol na loď inštalovaný aj moderný vykurovací a chladiaci systém, ktorý udržuje v kabínach prijateľnú teplotu v širokom rozmedzí vonkajších teplôt.
Jej cena stúpla
Zaujímavosťou je, že loď bola postavená nákladom 8,5 milióna mariek a dnes sa jej hodnota odhaduje na 50 miliónov eur. Výcvikom na plachetnici Gorch Fock prejdú všetci kadeti, ktorí chcú slúžiť v nemeckom námorníctve ako poddôstojníci a dôstojníci. Tvrdý výcvik je zameraný najmä na získanie potrebných vôľových a charakterových vlastností a na získanie návykov, nevyhnutných na prácu v kolektíve a súčinnosť s ostatnými členmi posádky. Doteraz prešlo výcvikom na tejto plachetnici vyše 11 000 kadetov. Plachetnica doteraz preplávala vzdialenosť vyše 680 000 námorných míľ , čo je približne 1,26 milióna kilometrov (zodpovedá to približne 31,5 plavbám okolo Zeme), pričom navštívila 175 prístavov (niektoré viac ráz) v 57 krajinách na piatich kontinentoch.
Plavba okolo sveta
Najdlhšia plavba trvala 343 dní (od 18. apríla 1996 do 26. marca 1997) a plachetnica pri nej absolvovala cestu okolo sveta. Počas tejto rekordnej plavby, ktorá merala vyše 66 000 kilometrov, navštívila plachetnica 18 prístavov v 16 krajinách. Loď má v kóde NATO číslo A60 a jej medzinárodný rádiový volací znak je DRAX. Pri nedávnej modernizácii dostala plachetnica novú palubu z tíkového dreva, novú modernú palubnú kuchyňu i nový náter. Koncom augusta vypláva vynovená plachetnica opäť na viacmesačnú výcvikovú plavbu, pričom zakotví v Hamburgu, Dubline, Lisabone, Funchale a Cadize a 18. decembra sa vráti do svojho materského prístavu Kiel. Plachetnica Gorch Fock je už druhou plachetnicou nemeckého námorníctva s týmto menom (je to pseudonym, pod ktorým písal nemecký spisovateľ Johann Kinau).
Volala sa Tovarišč
Prvá plachetnica Gorch Fock bola postavená v roku 1933 pre vtedajšiu nemeckú Reichsmarine (ríšske námorníctvo). Túto loď potopila jej posádka 1. mája 1945 v plytkých vodách pri ostrove Rujana. Sovieti nariadili jej vyzdvihnutie, čo sa s nemalými ťažkosťami podarilo v roku 1947. V rokoch 1948 až 1950 bola plachetnica opravovaná a potom slúžila v sovietskom obchodnom loďstve ako výcviková loď, pričom dostala meno Tovarišč (súdruh). Po rozpade Sovietskeho zväzu loď plávala pod ukrajinskou vlajkou do roku 1993. V roku 1995 odplávala do britského prístavu Newcastle-upon-Tyne, kde mala byť opravená. Nestalo sa tak a plachetnica sa napokon dostala do nemeckého prístavu Stralsund, kde bola v novembri 2003 prekrstená na pôvodné meno Gorch Fock. Dnes je z nej múzeum a zatiaľ nikto nevie povedať, či sa ešte niekedy vydá na more.
Autor: rm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.