Bratislavská teplárenská, ktorú vlastní štát, uložila miliardu korún za predaj pozemkov na účet v J&T Banke.
BRATISLAVA. Fond národného majetku a jeho dcérska firma Bratislavská teplárenská (BAT) najskôr odmietli povedať, kde sú štátne peniaze za najväčší predaj majetku za vlády Roberta Fica.
Doobeda tvrdili, že "vzhľadom na to, že ide o obchodný vzťah, nebudeme zverejňovať meno spoločnosti," povedala hovorkyňa teplárenskej Jarmila Galandáková. Podvečer nakoniec priznali, že sú na účte J&T Banky.
Viac ako miliarda za predaj lukratívnych pozemkov v centre Bratislavy podľa FNM musí zostať minimálne do konca roku na účte teplární, je to vraj nutné na dodržanie pravidiel účtovníctva.
Teplárne odmietli zverejniť podmienky a úrokovú sadzbu, za akých miliardu do banky vložili. Na úrokoch môže firma získať za rok niekoľko desiatok miliónov a nemalý zisk by vklad mohol priniesť aj banke. J&T Banka sa podľa svojej internetovej stránky špecializuje na "privátnu klientelu".
Hovorkyňa teplárenskej nepovedala, akým úrokom štátne peniaze úročia. Sú podľa nej vyššie ako úroky, ktoré poskytuje centrálna banka.
Bratislavská teplárenská si vraj vyberala z ponuky ôsmich bánk a zvolila tú najvýhodnejšiu. Podrobnosti o výbere stále nezverejnili.
Hovorca J&T Maroš Sýkora povedal, že zákon banke nedovoľuje zverejniť mená klientov. O pozemky teplární sa zaujímala aj J&T, vďaka vyššej ponuke ich nakoniec získala Penta.
Openiazoch nevedeli
O tom, kde konkrétne peniaze sú a ako ich Bratislavská teplárenská spoločnosť (BAT) zhodnocuje, nevedeli ani niektorí ľudia z jej vedenia. "Neviem, na akom sú účte, ale určite tie peniaze patria BAT," povedal člen dozornej rady teplární František Dej.
Predstavitelia teplární pripúšťajú, že by chceli časť peňazí použiť na rozvojové programy, Dej hovoril aj o záujme použiť niečo z nich na odmeny zamestnancom. Minister financií Ján Počiatek (Smer) si naopak myslí, že by sa na účet FNM mali vrátiť všetky peniaze.
Pripustil, že miliarda je dnes mimopriamej kontroly jeho ministerstva. Pavel Nechala z Transparency International si myslí, že teplárne alebo FNM mali hneď prezradiť, kde sú peniaze. "Som presvedčený, že ide o verejné prostriedky." Či sú dobre spravované, môže zistiť Najvyšší kontrolný úrad. Podpredseda Úradu pre verejné obstarávanie Rudolf Kulman povedal, že BAT nemusela pri výbere banky použiť bežné verejné obstarávanie. Podpredseda SDKÚ Ivan Mikloš si myslí, že čudný je celý predaj pozemkov.
"Celá táto transakcia od začiatku smrdí. Poradca pri predaji zinkasoval dve percentá z ceny a ešte sa s ním musela podpísať developerská zmluva." Zvláštnosťou predaja bolo nielen to, že si poradca predaja - spoločnosť Colliers International - v zmluve dohodla, aby nielen zinkasovala peniaze za poradenstvo pri predaji, ale aj to, že dostala exkluzívne právo na poradenstvo pri developerstve pozemkov na 10 rokov. Štát tým vlastne znížil svoj výnos pri predaji pozemkov, čo potvrdil za kupujúceho aj partner skupiny Penta Jaroslav Haščák.
V rozpore s pravidlami hospodárenia štátu je podľa Mikloša aj to, že peniaze nejdú na účet FNM, ale zostávajú vo vlastníctve teplární. "Ako Fico vykrikoval o finančných skupinách, ako sme na nich prepojení, tak je zjavne prepojený on. " Exminister financií má pocit, že premiér je v rukách "konkrétne jednej finačnej skupiny". SDKÚ si podľa Mikloša mieni posvietiť na hospodárenie s miliardou prostredníctvom poslaneckého prieskumu, prípadne cez podanie na NKÚ.
* * *
Chronológia
l Bratislavská teplárenská vypísala tender na predaj pozemkov. Najala si na to poradcu, ktorému zaplatila vyše 20 miliónov korún,
l pozemky kúpila spoločnosť Penta, o ich kúpu sa zaujímala aj spoločnosť J&T,
l BAT presunula peniaze na účet v J&T Bank
l teplárne najskôr tajili, kde je miliarda. Neskôr potvrdili, že v banke finančnej skupiny.
* * *
J&T a Smer
l Minister vnútra Robert Kaliňák vybral za ekonomického riaditeľa ministerstva Róberta Hančáka, ktorý pracoval desať rokov v J&T Global.
l Štátny tajomník ministerstva výstavby Martin Glváč sa priatelí s členom vedenia J&T Igorom Rattajom,známym z kauzy prevodu pozemkov v Čiernej Vode, ktoré získala firma blízka Glváčovi.
l Smeru poskytla v roku 2001 J&T Bank úver. Strana ho splatila.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.