ako regimenty domácich politikov. Obyvateľ Bieleho domu je najmocnejší politik planéty. Iba pre tých, čo pochybujú, čerstvá informácia: Bez víz, iba na základe elektronickej žiadosti, budeme cestovať do USA už od októbra 2008. Súčasný prezident Bush, hoci mu mnohí neverili, totiž splnil sľub daný novým členom únie pred tromi rokmi.
Ako oznámili televízie, Hillary Clintonová dnes prizná svoju porážku v primárkach demokratov a podporí Baracka Obamu. Teda svojho konkurenta a historicky prvého "Afroameričana" (černoch je už politicky nekorektné!) s podporou "major party". Tým skončí fascinujúce predstavenie, ktorým bola ich súťaž. V dobe, keď od politiky sa odvracia stále viac ľudí, bol sled primárok, ktoré doputovali od New Hampshire až po Montanu, obrovskou mediálnou udalosťou. Komentátori najmä európski, ktorí si veľmi želajú po Bushovi demokrata na stolci, už dlho vyzývali Hillary, aby to vzdala. Vychádzali zo strachu, že v negatívnej kampani sa vzájomne "vybijú", čo naženie body republikánovi McCainovi. V láske k Obamovi, do ktorého sa kolektívne zamilovali, si nevšimli, že masívna a ostrá kampaň mobilizovala aj tú časť verejnosti, ktorá by sa v prípade skoršieho rozhodnutia nikdy neangažovala. Takže nezmieriteľný boj demokratom aj rozširoval voličskú základňu.
Znížiť napätie medzi Obamom a Hillary, ktoré prirodzene eskalovalo, je téma dneška pre stranícke elity demokratov. Najlepšie na debatách amerických "insiderov", napr. na CNN, je, že sami nemajú jasno, či Obama by mal alebo nemal dať Hillary viceprezidentskú pozíciu. Respektíve, akú funkciu by jej mal ponúknuť (ministerka zdravotníctva??), alebo, čo ona bude pýtať. Uvidíme. Hlboký problém, ktorý za tým stojí, totiž je, že voličské tábory oboch kandidátov sú nielen nabrúsené voči sebe, ale aj demograficky separované. Je, napríklad, otázka, či bieli robotníci s nižším vzdelaním, alebo Hispánci, čo vo veľkej väčšine volili Clintonovú, prejdú iba tak na Obamu. Preto sa bijú úvahy, že Obama s ňou musí uzavrieť zmier, s inými, ktoré hovoria, že v tandeme by ho Hillary ako staršia, skúsenejšia, zatienila a znižovala mu autoritu.
Autor osobne nerozumie, čo je na Obamovi také príťažlivé, že si podmaňuje davy nielen v USA, ale na celej zemeguli. Je záhadné, čím oslovil práve vzdelanejšiu časť populácie, keď mimo charizmy a rétorickej obratnosti, je to jediné, čo dokáže, žonglovať s výrazom "change" až do úplného vyblúznenia. Hillary je nesmierne mocibažná a vypočítavá potvora, ale je vypočítateľnejšia. A proti McCainovi (a to je už veľmi súkromný tip) by išla s podstatne lepšími šancami. Obama je historický zjav, ale týmito primárkami dosiahol vrchol. Aj to je, iste, len osobný tip komentátora, ktorý už na štarte, keď kandidátov bolo dvadsať, nevidel nikoho lepšieho od McCaina.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.