výskumníkov Intel ISEF. Na tomto veľkolepom podujatí, kde sa zúčastnilo 1500 súťažiacich z celého sveta, nechýbal ani slovenský tím.
Viktória Soltészova a Annamária Šofranková z košického gymnázia sv. Tomáša Akvinského prezentovali projekt s názvom Tečenie kvapalín s voľným povrchom a vznik kvapiek. Spolu s nimi reprezentoval našu krajinu aj Martin Furman z Humenského gymnázia. Vytvoril šifrovací program, ktorý nadchol mnohé americké inštitúcie ako aj napríklad americkú armádu. Ľubomír Urbančok z Fiľakovského gymnázia úspešne súťažil s prácou o premennej hviezde BF Cygni. Aj napriek tomu, že bežným smrteľníkom tieto témy nič nehovoria, ich autori vedeli veľmi dobre, o čo ide. Ako nám povedala Annamária, "všetci súťažiaci prezentovali svoje výskumné práce prostredníctvom posterov. Hodnotenie prác potom prebiehalo po rozhovore a debate s poprednými americkými vedcami, ktorý nám kládli otázky."
Blysli sme sa
Aj napriek silnej konkurencií z celého sveta sa Slovensko nezaobišlo bez ocenenia. Krásne štvrté miesto a ocenenie v podobe 500 dolárov si odniesol Ľubomír Urbančok za svoju "hviezdnu" prácu. Ale ako on sám hovorí, "na takejto súťaži nie je dôležité vyhrať, ale omnoho dôležitejšie je vytvoriť si nové kontakty v zahraničí". Dôkazom toho je aj ponuka prísť študovať na Arizonskú univerzitu, ktorú dostal od pracovníkov NASA.
Autor: as
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.