--- S novelou už majú problém aj HZDS a SNS ---
Prezident Ivan Gašparovič uvažuje o tom, že nepodpíše novelu stavebného zákona, ktorú parlament prijal na návrh Renáty Zmajkovičovej a Mariána Kovačócyho zo Smeru. Z novely vyplýva, že investor by mohol účelovo požiadať o to, aby mu územné rozhodnutie vydali podľa starého územného plánu, hoci sa ten medzičasom zmenil.
BRATISLAVA. Gašparovič to naznačil v sobotu na Rádiu Slovensko. O zákone, ktorý parlament prijal 22. mája, povedal, že "nie je dotiahnutý do reálnej možnosti nepoškodiť obec a občana".
Kritikov pribúda
Predstavitelia obcí a miest novelu považujú za účelovú, a preto prezidenta požiadali, aby ju vrátil parlamentu. Prezident povedal, že majú "do určitej miery pravdu".
Ľudia, s ktorými sa o tom rozprával, mu zväčša radia, aby zákon nepodpísal. Na druhej strane chápe úmysel predkladateľov, povedal jeho hovorca Marek Trubač.
Poslanec Ján Kovarčík z HZDS už koncom mája prostredníctvom platenej tlačovej správy vyhlásil, že zákon "vychádza v ústrety lobistickým skupinám, pričom nezohľadňuje potreby obcí". Prezident podľa neho bude mať dilemu.
Včera sa ku kritikom pridal minister výstavby Marian Janušek zo SNS. Ak by si sám stavebník mohol vybrať medzi územnými plánmi, podľa ministra by šlo o "narušenie právneho poriadku štátu", a tak by mohol vzniknúť chaos.
Koalícia pripúšťa zmeny
Väčšina poslancov z SNS aj z HZDS návrh novely podporila. Je preto otázne, či ide o názorovú nezhodu vnútri strán, alebo len o nedorozumenie.
Kovarčík hlasovanie troch poslancov z HZDS označil za nedopatrenie: "Nebol síce daný pokyn, ako hlasovať, ale podľa ich názoru, ktorý som poznal, boli všetci proti tomu návrhu." Predseda parlamentného výboru pre sociálne veci Jozef Halecký z HZDS, ktorý za návrh hlasoval, povedal, že rozumie argumentom predstaviteľov samosprávy.
Keď hlasoval, neuvedomil si úplne, o čo ide. Povedal, že niektorí predsedovia výborov, ktorí v sále sedia vedľa seba, sa vtedy na seba pozreli a "hlasovali sme tak, ako sme hlasovali". Ak prezident novelu vráti, poslanecký klub HZDS sa podľa neho dohodne, aký postoj zaujme.
Rozhodnúť sa má do piatku
Už aj predstavitelia Smeru pripúšťajú nedokonalosť riešenia. Poslanec Ján Podmanický povedal, že veto prezidenta by "vecnej stránke tohto problému" neuškodilo, ba mohlo pomôcť. Najmä opozícia zákon považuje za spôsob, ako dokončiť skládku v Pezinku. Tá sa totiž načierno stavia v rozpore s platným územným plánom.
Prezident má na rozhodnutie čas do piatku. V sobotu povedal, že "ešte určite niekoľkokrát ten zákon budem čítať a budem si vyhodnocovať jednotlivé znenia paragrafov". Jeho hovorca dodal, že podľa všetkého využije všetok čas, ktorý na to má. Ak prezident novelu podpíše, účinná bude od 1. júla.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.