športy, pri ktorých výsledok závisí nie len na výkone samotného športovca, ale ovplyvňuje ho aj "technika", teda kvalita použitého športového náradia či náčinia. Typickým športom, pri ktorom hrá technika veľkú úlohu, je zjazdové lyžovanie: od materiálu lyží, jeho zloženia a kvality ich povrchu závisí to, ako sa lyže budú na zjazdovke správať a akú rýchlosť s nimi lyžiar dosiahne. Extrémnym prípadom závislosti na technike je automobilový šport, pretože v ňom možno uspieť len pri súlade kvality jazdca s kvalitou pretekárskeho auta či motocykla. Medzi menej technické športy by som zaradil napríklad volejbal, pretože všetky tímy musia hrať s jednotnou loptou, splňujúcou predpísané kritériá.
Revolučné plavky Speedo
Donedávna sa mohlo zdať, že športom, v ktorom na výstroji športovca (temer) nezáleží, je plávanie. Stačilo, že plavky dobre obopínali telo a boli z kvalitného hladkého materiálu. To však už nejaké tie roky neplatí, pretože vhodné plavky môžu plavcovi "usporiť" nejaké tie stotinky či desatinky sekundy a skrátiť tak dosiahnutý čas. Zdá sa, že nedávno sa odohrala vo vývoji plaviek priam revolúcia. Medzinárodný koncern Speedo, ktorý je popredným svetovým výrobcom plaviek pre vrcholových športovcov i rekreačných plavcov, prišiel totiž na trh s mužskými a ženskými plavkami revolučného typu. Ide o plavky s označením SPEEDO LZR RACER (to je chránený názov), ktoré sú podľa nezávislých testov "najrýchlejšími" plavkami sveta. Plavky LZR Racer uviedla firma Speedo na trh pri príležitosti 80. výročia svojho založenia. Spomenuté plavky majú približne o desať percent nižší pasívny odpor než plavky typu Fastskin FSII, s ktorými prišla firma Speedo na trh v roku 2004, a o 5 % nižší odpor ako plavky Speedo FS-PRO, uvedené na trh v marci 2007. Nové plavky LZR Racer sú výsledkom trojročného vývoja, ktorý stál niekoľko miliónov libier.
Na vývoji sa podieľala aj NASA
Plavky vyvíjal firemný výskumný a vývojový tím Aqualab, ktorý pri vývoji spolupracoval s niekoľkými špičkovými svetovými firmami a inštitúciami. Nechýbala medzi nimi ani americká vesmírna agentúra NASA, Austrálsky športový inštitút (AIS) a Otago univerzita na Novom Zélande. Výskumný tím využíval softvér CFD (Computational Fluid Dynamics, čiže počítačová dynamika kvapalín) firmy ANSYS, ktorý sa používa aj pri návrhu monopostov formuly jeden a námorných jácht pre prestížnu súťaž Americas Cup. V priebehu vývoja nových plaviek oskenovali pracovníci firmy Speedo telá viac než 400 špičkových plavcov a vykonali testy viac než stovky rôznych látok a návrhov plaviek. Na vývoji plaviek sa podieľal aj držiteľ šiestich svetových rekordov Michael Phelps. V čom sú ale plavky LZR Racer také výnimočné? Za ich najzaujímavejší prvok možno považovať stabilizačnú strednú "kostru", predstavujúcu čosi ako korzet, ktorý dobre obopína telo plavca a udržuje čo najvhodnejší tvar trupu pri pohybe vo vode. Túto časť nazýva firma Core Stabilizer, čiže stabilizátor jadra (resp. ústredný stabilizátor). Tento stabilizačný prvok pritom neobmedzuje plavca pri jeho pohyboch.
Zváranie ultrazvukom
Plavky sú zhotovené z nového materiálu, ktorý pozostáva z neoprénu a polyuretánu. Tento materiál odpudzuje vodu. Jednotlivé diely plaviek sú spájané pomocou ultrazvukového zvárania, ktoré nezanecháva prakticky žiadne švy. To prispieva k ďalšiemu zníženiu odporu plaviek. Výrobca tvrdí, že nové plavky umožňujú plavcovi zväčšiť príjem kyslíka až o 5 %, čo mu umožní plávať dlhšie s plným nasadením. Nové plavky boli vyše 400 hodín testované vo vodnom kanáli univerzity Otago. Technológia výroby plaviek je patentovaná v Portugalsku a plavky sa vyrábajú v portugalskej textilnej továrni Petrotex. Na celkovom dizajne plaviek sa podieľala aj medzinárodná firma Comme des Garçons, ktorá sa venuje návrhu módneho oblečenia.
Plávanie dolu kopcom
A ako prijali nové plavky špičkoví svetoví plavci? "Keď skočím do vody, cítim sa ako raketa", povedal držiteľ šiestich svetových rekordov Michael Phelps. "Je to ako plávanie dolu kopcom", hovorí ďalší svetový rekordér, Austrálčan Libby Lenton. Američanka Natalie Coughlinová, ktorá má zlato z majstrovstiev sveta i z olympiády, to zase vyjadrila takto: Sú supertesné, ale keď si ich oblečiete, akoby sa stali súčasťou vášho tela. Plavky LZR Racer už schválila Medzinárodná federácia amatérskeho plávania (FINA), ktorá je celosvetovým riadiacim orgánom v oblasti plaveckých športov. Treba spomenúť, že proti uznaniu týchto plaviek protestovali niekoľkí iní výrobcovia plaviek, ale ich protesty boli zamietnuté ako neopodstatnené.
Plavky či plavec?
Do 15. mája tohto roku prekonali plavci v plavkách LZR Racer 37 svetových rekordov. V máji uviedla firma Speedo na trh verziu plaviek LZR Racer pre bežných, teda rekreačných plaviek. Na americkom trhu sa tieto plavky predávajú za 290 až 550 dolárov. Nové plavky "vesmírneho veku" nebudú, pochopiteľne, chýbať ani na blížiacej sa letnej olympiáde v Pekingu. V nových "vesmírnych" plavkách budú o medaily súťažiť aj Američan Michael Phelps i Austrálčania Libby Lenton a Grant Hackett. Tá kľúčová otázka (možno) znie: zaslúži sa o získanie prípadnej medaily plavec či jeho plavky?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.