jadrový program, ochrana ovzdušia a transatlantický
obchod. Nemecko je po Slovinsku druhou zastávkou na rozlúčkovej ceste Busha v Európe pred jeho januárovým
odchodom z funkcie. Z Nemecka odcestuje Bush v stredu do Talianska, potom do Vatikánu, Francúzska a Veľkej
Británie.
BERLÍN. Bush sa v Slovinsku zúčastnil na svojom poslednom summite USA a Európskej únie. Varoval, že Irán vyzbrojený jadrovou zbraňou by bol "neuveriteľne nebezpečný pre svetový mier". Spojené štáty a Európa musia podľa neho postupovať proti Iránu spoločne. "Irán s jadrovou zbraňou by bol neuveriteľne nebezpečný pre svetový mier," varoval Bush. "Takže musíme pokračovať v spolupráci, aby sme im dali jasne najavo, nadmieru jasne, že majú na výber: Buď môžu čeliť izolácii, alebo môžu mať lepšie vzťahy s nami všetkými, ak overiteľne pozastavia svoj program obohacovania (uránu)."
Bush a lídri EÚ sú pripravení pohroziť Iránu ďalšími finančnými sankciami. Teherán podľa nich musí v plnej miere priznať všetky práce na vývoji jadrových zbraní a umožniť overenie zo strany Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu.
Podporil Turkov
Bush sa počas summitu dotkol aj problémov EÚ, keď obhajoval integračné ambície Turecka. "Pevne veríme, že Turecko by malo byť členom EÚ. Ceníme si výsledky Turecka v demokratických a trhových reformách a prácu na uskutočnení jeho európskych ambícií," vyhlásil počas svojho ôsmeho a posledného stretnutia s lídrami únie.
Únia štít nepodporila
Konečná verzia vyhlásenia, ktorú má schváliť Bush, Janša a predseda Európskej komisie José Manuel Barroso, nebude spomínať kontroverzný protiraketový štít, pre ktorého rozšírenie o základne v Českej republike a Poľsku chceli USA získať formálnu podporu. Na základe amerického návrhu, ktorý dostali k dispozícii noviny Financial Times Deutschland, mala EÚ spolu s USA vyhlásiť, že víta "transatlantické úsilie protiraketovej obrany, ktoré má slúžiť na zvýšenie bezpečnosti... a na prehĺbenie spolupráce s Ruskom". Ako však informovalo slovinské predsedníctvo EÚ, zodpovedajúca časť bola vypustená.
Keďže Bush opustí svoj úrad začiatkom budúceho roka, rozhodujúci posun v sporných otázkach medzi úniou a
Spojenými štátmi sa už neočakáva. Medzi ne patrí rozdielny vízový styk, plánované sprísnenie predpisov pri vstupe do Spojených štátov, globálne opatrenia proti klimatickým zmenám, ako aj hospodárske otázky.
Autor: sita/afp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.