rok a zhodnotili vládnutie súčasnej koalície, ku ktorému zaujali kritický postoj. Druhou témou bola príprava volieb do Európskeho parlamentu, treťou oblasťou bol program KDH zameraný na podporu rodiny, ktorý predstavil podpredseda Július Brocka.
PREŠOV. Rada KDH prijala aj vyhlásenie k írskemu odmietnutiu Lisabonskej zmluvy. Kresťanskí demokrati ocenili ich demokratické rozhodnutie, "v ktorom sa prejavili ako sebavedomý európsky národ, ktorý sa nebojí brániť vlastné národnoštátne záujmy. Íri svojim výsledkom referenda potvrdili názor KDH, že táto zmluva je nevýhodná pre malé štáty a oslabuje ich zvrchovanosť," citoval z vyhlásenia predseda kresťanských demokratov Pavol Hrušovský.
Ďalej zdôraznil, že KDH tým nepopiera radosť nad tým, že Slovensko je členom EÚ, ale odmieta akúkoľvek ďalšiu centralizáciu, ktorá by obmedzila suverenitu jednotlivých členských štátov.
Na rokovaní sa zaoberali aj prípravou kandidátky KDH do Európskeho parlamentu. Hrušovský požiadal kraje, aby do 15. septembra tohto roku navrhli svojich kandidátov. O ich poradí rozhodne Rada KDH na jeseň.
Vládnu politiku nazval politikou bez zásad
Ako uviedol na tlačovej besede Hrušovský, Rada KDH sa veľmi kriticky vyjadrila k obsahu, spôsobu a formy vládnutia súčasnej koalície, ktorá žne popularitu len vďaka úspechom predchádzajúcich dvoch vládnych období, na ktorých malo podiel aj KDH. "Táto vládna koalícia sa nesie na vlne istého úspechu, ktorým predchádzali ťažké rozhodnutia, ktoré zo Slovenska spravili ekonomicky, hospodársky a politicky úspešnú krajinu," povedal Hrušovský.
Politiku vládnej trojky nazval politikou bez zásad, ktorá ponúka občanom blahobyt bez práce, čo považuje za falošné. To je aj dôvod, prečo sa premiérovi Robertovi Ficovi darí získavať veľké a nečakané preferencie a priazeň slovenskej verejnosti.
KDH si podľa Hrušovského plne uvedomuje svoju zodpovednosť za ďalší osud Slovenska, a to z hľadiska dlhodobého pôsobenia na život občanov. Preto kresťanskí demokrati budú venovať väčší dôraz opozičnej politike a príprave strany na dobrý výsledok v budúcich parlamentných voľbách. Voličom chcú vyslať signál, že sú pripravení vytvoriť alternatívny blok voči terajšej koalícii, "ktorým ide iba o prospechárstvo," uviedol predseda KDH.
Možnú spoluprácu s SMK komentoval slovami "zatiaľ SMK neurobila nič, čím by nás presvedčila."
Rodina je prioritou
Rodina je stále prioritou Kresťanskodemokratického hnutia a tejto téme sa venovala aj Rada KDH, ktorá zasadala v Prešove. Podpredseda KDH Július Brocka na tlačovej konferencii informoval o návrhoch, ktoré sa kresťanskí demokrati už v minulosti snažili, alebo sa opäť budú pokúšať, presadiť v parlamente. Dôvodom je skutočnosť, že súčasná vládna koalícia "v tejto oblasti tápe". Predstava rodinnej politiky KDH je diametrálne odlišná, akú presadzuje vládna trojka. Kresťanskí demokrati nechcú podporovať iba jedno dieťa v rodine, ale aj ďalšie. Preto presadzujú zvýšenie daňového bonusu pre druhé a ďalšie dieťa o 100 percent. Mladým ľuďom zakladajúcim si rodinu cez daňovú legislatívu chcú presadiť daňový bonus 100-tisíc korún na každého z manželov. Brocka pripomenul aj 13. dôchodok, na ktorý by mohli zamestnané deti odviesť časť svojej dane v prospech rodičov. Tieto témy nie sú zabudnuté a KDH sa bude nimi opätovne zaoberať v parlamente.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.