varovali, že Teheránu nedovolia získať jadrové zbrane.
PARÍŽ. Lídri sa tak vyjadrili po rozhovoroch medzi štyrmi očami v Elyzejskom paláci, kde sa Bush dočkal vrelého prijatia s najvyššími poctami.
"Bomba je neprijateľná"
"Jadrová bomba v rukách Iránu je neprijateľná, to je jasné. Je to neprijateľné ohrozenie svetovej stability," vyhlásil Sarkozy na spoločnej tlačovej konferencii s Bushom. Irán s jadrovým arzenálom by bol "neuveriteľne destabilizujúci" a predstavoval by "veľký úder pre svetový mier", doplnil Bush iba niekoľko hodín po opätovnom varovaní iránskej vlády, že nevyhovie požiadavke Západu na zastavenie sporného obohacovania uránu, ktoré by podľa kritikov mohla využiť na výrobu jadrových zbraní.
Vysoký predstaviteľ Európskej únie pre zahraničnú politiku Javier Solana v sobotu v Teheráne odovzdal ministrovi zahraničia Manúčehrovi Mottakímu najnovšiu ponuku ekonomických a obchodných výhod, ktorá je však opäť podmienená zastavením sporných činností.
"Som sklamaný, že (iránski) lídri túto veľkorysú ponuku rovno odmietli. Je to znamenie pre Iráncov, že ich vláda ich chce ešte viac izolovať," reagoval Bush na predbežné vyjadrenie
Teheránu. Ako však predtým uviedol pred novinármi hovorca iránskej vlády Gholam-Hossein Elham, islamská republika o návrhu rozhodne až po jeho "dôkladnom preskúmaní".
Podľa Busha jeho týždňovej ceste po európskych krajinách "dominovalo" získavanie podpory pre uvalenie ďalších sankcií na islamskú republiku, ktorá nerešpektuje požiadavky Západu. Sarkozy upozornil, že Európa je pripravená podporiť Irán v civilnom jadrovom programe. Zároveň však varoval pred sankciami "jednotného medzinárodného spoločenstva", ak by bol program zameraný na jadrové zbrane.
Odmeraná výzva Damasku
V atmosfére obnovenej transatlantickej jednoty, ktorú v minulosti narušili nezhody týkajúce sa Iraku, Afganistanu alebo klimatických zmien, lídri neprikladali veľký význam kritike vyvolanej najnovšími priateľskými gestami Francúzska voči Sýrii. Americký prezident adresoval Damasku odmeranú výzvu, podľa ktorej sa musí "prestať zahrávať s Iráncami a poskytovať útočisko teroristom".
Sarkozy, ktorý pozval sýrskeho prezidenta Bašára al-Assada na júlové oslavy výročia dobitia Bastily, pritom zdôraznil, že Damask musí zaručiť nezávislosť susedného Libanonu. Francúzsky prezident vyjadril prianie, aby Sýria v záujme zlepšenia diplomatických vzťahov s Parížom "čo najviac obmedzila styky s Iránom v jeho úsilí získať jadrovú zbraň".
EÚ sa musí vyhnúť kríze
Nicolas Sarkozy v sobotu vyjadril presvedčenie, že členské štáty Európskej únie musia pokračovať v procese ratifikácie reformnej zmluvy, aby tak zabránili kríze po negatívnom výsledku štvrtkového referenda v Írsku. Odmietnutie Lisabonskej zmluvy írskymi voličmi pritom označil iba za "dodatočnú prekážku". Sarkozy sa tak vyjadril dva týždne pred začiatkom polročného francúzskeho predsedníctva EÚ, ktoré má dvadsaťsedmičku pripraviť na obdobie po vstupe Lisabonskej zmluvy do platnosti plánovanom na 1. januára 2009.
"Ostatní musia pokračovať v ratifikácii... aby írsky incident neprerástol do krízy," povedal Sarkozy na spoločnej tlačovej konferencii s americkým prezidentom Georgeom Bushom, s ktorým sa predtým stretol v Elyzejskom paláci. "Mnoho Európanov nerozumie spôsobu, akým teraz budujeme Európu," myslí si francúzsky líder. "Toto musíme vziať do úvahy veľmi rýchlo a zmeniť náš spôsob budovania Európy... Nemáme právo sabotovať európsky projekt, ale musíme to robiť inak," zdôraznil Sarkozy. Nepríjemný výsledok ľudového hlasovania v Írsku podľa neho "neuľahčí prácu francúzskemu predsedníctvu", za ktorého priority označil imigráciu a vysoké ceny palív.
Autor: sita/afp/ap
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.