podľa niektorých názorov úplne znemožnilo.
LUXEMBZRG. Na rokovaní v Luxemburgu sa na tom v pondelok zhodli ministri zahraničných vecí EÚ. Súhlasila s tým aj Veľká Británia, pri ktorej existovala obava, že by mohla írske nie využiť na zastavenie procesu ratifikácie.
Nové referendum na jar?
Francúzsky denník Le Monde priniesol včera informáciu, že Íri by si mali podľa názoru prevládajúceho v EÚ zopakovať referendum na jar budúceho roku. "Je to demokratické rozhodnutie írskych občanov," povedal po prílete do Luxemburgu šéf írskej diplomacie Michael Martin. "Podľa môjho názoru je príliš skoro na to, aby sme začali prichádzať s riešeniami," tvrdí Martin. Tieto slová boli podľa analytikov určené skôr domácemu publiku.
Európski kolegovia totiž od Írska očakávajú práve to, že urýchlene nájde riešenie situácie. Podľa nemeckého ministra zahraničných vecí Franka-Waltera Steinmeiera existuje "len jediná alternatíva - pokračovať v ratifikačnom procese". "Nie je to jednoduchá situácia. Musíme z nej nájsť cestu von, spoločne s Írskom," vyhlásil v Luxemburgu šéf nemeckej diplomacie.
Čaká sa na osem krajín
Ratifikácia Lisabonskej zmluvy ešte nie je dokončená v ôsmich z celkového počtu 27 členských krajín EÚ. Čaká sa ešte na Belgicko, Cyprus, Českú republiku, Holandsko, Španielsko, Švédsko, Taliansko a Veľkú Britániu. Veľká Británia bude pokračovať v procese schvaľovania Lisabonskej zmluvy tak, ako to bolo plánované. Zmluvu by mala už tento týždeň schváliť horná komora britského parlamentu a následne by ju mala podpísať kráľovná. Na týchto termínoch sa nič nemení, vyhlásil včera po rokovaní s americkým prezidentom Georgeom Bushom v Londýne britský premiér Gordon Brown.
Čo sa týka samotného Írska, to by malo podľa Browna teraz dostať určitý čas na to, aby sa vyrovnalo so situáciou, do ktorej sa samo dostalo. "Všetci členovia Európskej únie sú presvedčení, že Írsku by sme mali dať istý čas na zváženie ďalšieho postupu, a potom by malo predložiť návrhy, ako by sa mala situácia riešiť," povedal britský premiér.
Analytici: Ignorujete vôľu ľudu!
Viacero európskych lídrov sa hneď po oznámení oficiálnych výsledkov vyjadrilo, že írske nie by nemalo zastaviť ratifikačný proces v ďalších členských štátoch EÚ. Analytici však obviňujú európskych politikov z ignorovania vôle ľudu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.