Európskej únie (EÚ). Únia preto musí nájsť riešenie, a tým zároveň vyriešiť problém fungovania svojich inštitúcií, zhodli sa včera v Prahe premiéri Slovenska, Česka, Maďarska a Poľska.
PRAHA. "Jasné je to, že od 1. januára 2009 nebude v platnosti Lisabonská zmluva," vyhlásil český premiér Mirek Topolánek, ktorého krajina začiatkom budúceho roka preberá predsedníctvo v EÚ.
Chorvátsko by sa nemalo stať obeťou
Varoval pred umelým udržiavaním zmluvy bez súhlasu Írov. "Nemôžeme sa tváriť, že pár miliónov Írov má menšiu váhu, ako viac miliónov Francúzov. Írske nie je rovnocenné tomu francúzskemu," zdôraznil v narážke na odmietnutie pôvodnej euroústavy Francúzmi. Tú potom nahradila oklieštená verzia, takzvaná Lisabonská zmluva. Spolu s kolegami je však presvedčený, že Chorvátsko by sa nemalo stať obeťou. Chorváti sú k EÚ najbližšie a radi by vstúpili v roku 2010. Podľa Topolánka je však faktom, že zmluva s Nice, na základe ktorej teraz únia funguje, prijatie ďalších členov neumožňuje.
Tusk: Treba nájsť inú cestu
Podľa poľského premiéra Donalda Tuska musí EÚ nájsť inú cestu a iné prostriedky. Napriek tomu je za pokračovanie ratifikácie Lisabonskej zmluvy doteraz odobrenej 18 štátmi z 27. Nájsť nové riešenie nie je otázkou jedného dňa, preto by ratifikáciou poskytli čas na nájdenie nového mechanizmu fungovanie únie. Najdôležitejšie teraz je, aby samotné Írsko povedalo, ako chce situáciu riešiť. Poliaci budú presadzovať nielen vstup Chorvátska, ale perspektívne aj Srbska a Ukrajiny.
Fico: Únia nie je sekta
Premiér Robert Fico sa zameriava najmä na budúce členstvo štátov západného Balkánu. "Európska únia nie je sekta," zdôraznil s tým, že musí nájsť spôsob, ako umožniť rozširovanie. Najmä pokiaľ ide o Balkán je členstvo v únii najväčším stabilizačným prvkom, "aký kedy existoval". Apeloval na štáty Európskej únie (EÚ), aby ich obavy o krachu Lisabonskej zmluvy v írskom referende neprekryli oveľa dôležitejší problém z prudkého rastu cien potravín a ropy.
Sklamaný Gyurcsány
Maďarský premiér Ferenc Gyurcsány neskrýval z rozhodnutia írskych voličov sklamanie.
Budúcnosť ukáže, či je odmietnutie Lisabonskej zmluvy tragédiou. "Ale je to veľký problém, tým som si istý," vyhlásil.
Predsedovia vlád V4 hovorili o situácii po krachu Lisabonu s francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym. Pred schôdzkou povedali, že na neho budú apelovať, aby nadchádzajúca vrcholná schôdzka lídrov EÚ dodržala stanovenú agendu a nenechala sa zahltiť problémom ďalšieho fungovania po krachu novej zmluvy. Dôraz kladú na ceny potravín a ropy, energetickú bezpečnosť, spoluprácu s nečlenskými štátmi východnej Európy a ďalšie rozširovanie, predovšetkým o Chorvátsko. Sarkozy po ohlásení írskych výsledkov vyzval na pokračovanie v ratifikácii Lisabonskej zmluvy. Zabránilo by sa tak podľa neho skutočnej kríze únie. Z krajín V4 si chce podľa médií spraviť spojencov a napraviť obraz, ktorý vyvolal ako minister financií presadzovaním zákazu čerpania eurofondov pre nových členov s príliš nízkymi daňami. Jeho krajina bude predsedať EÚ pred Českom.
Gyurcsány včera na obed potvrdil, že sa neplánuje žiadne dvojstranné stretnutie s Ficom, "prehodí len pár slov" pri káve, obede či cez prestávku tak, ako s inými premiérmi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.