podujatí, v súlade s jeho názvom, dominovali lietajúce stroje, pričom organizátorom sa opäť podarilo zabezpečiť účasť zaujímavých lietadiel. Okrem dvoch typov vojenských lietadiel (L-39CM Albatros a MiG-29AS) a jedného vrtuľníka (Mi-24V) zo stavu slovenského vojenského letectva mohli diváci vidieť letové ukážky troch lietadiel, ktoré k nám prileteli z Nemecka. Išlo o lietadlá-veterány, ktoré boli divákom predstavené ako Boeing Stearman, Bücker Bestmann a Baby Great Lakes.
Cvičil pilotov pre druhú svetovú vojnu
Poriadnym rachotom svojho hviezdicového motora, ale najmä letovou ukážkou s náročnými akrobatickými prvkami zaujal návštevníkov dvojplošník Boeing Stearman, ktorý má svoje najlepšie roky už za sebou. Na tomto dvojplošníku, v ktorom inštruktor a pilotný žiak sedia v otvorených kabínach za sebou, sa totiž vycvičili desaťtisíce amerických vojenských pilotov, ktorí potom bojovali v druhej svetovej vojne. Cvičný dvojplošník, ktorý sa predstavil na košickom leteckom nebi, navrhla firma Stearman Aircraft Company, ktorú založil v roku 1927 Lloyd Stearman. V roku 1934 sa firma Stearman stala súčasťou firmy Boeing. Nový cvičný dvojplošník sa najprv označoval Stearman model 75, neskôr ako Boeing model 75. Niekedy je toto lietadlo označované aj ako Boeing-Stearman 75 a v Kanade dostalo označenie Kaydet.
Drevo i oceľ
Dvojplošník Boeing-Steraman má drevenú kostru krídiel, na ktorej je plátenný poťah. Aj kostra z oceľových rúrok je potiahnutá plátnom. Lietadlo má rozpätie krídiel 9,81 m, dĺžku 7,39 m a výšku 2,79 m. Maximálna hmotnosť lietadla je 1 232 kg. Lietadlo sa vyrábalo v rôznych, postupne modernizovaných verziách. Na pohon jednej z ostatných verzií, označenej E-75, slúžil piestový hviezdicový motor Continental R-670-5 s maximálnym výkonom 164 kW. Maximálna rýchlosť lietadla je 198 km/h. V období rokov 1936 až 1944 vyrobila firma Boeing celkovo 8 584 lietadiel Boeing model 75 a navyše náhradné diely, ktoré predstavovali ďalších 2 000 strojov.
Po vojne do "civilu"
Po vojne sa veľa Stearmanov dostalo do civilných služieb, pričom sa využívali napríklad na postreky poľnohospodárskych plodín a preto boli vystrojené silnejšími motormi. Takýto "scivilnený" je aj dvojplošník s americkou poznávacou značkou N1318N, s ktorým do Košíc priletel Jürgen Kraus. Možno spomenúť, že čistý čas letu do Košíc bol okolo sedem hodín a ako pán Kraus povedal, nechcel by takýto let absolvovať každý deň. Krausov dvojplošník má dátum zrodu 1. jún 1944 a bol dodaný americkému letectvu na základni v kalifornskom Lancasteri. V roku 1949 ho armáda predala civilnému užívateľovi. V roku 1951 bolo lietadlo vystrojené motorom Pratt&Whitney s výkonom 330 kW. Do roku 1989, keď ho kúpil pán Kraus, malo lietadlo deväť vlastníkov. V roku 1990 bolo lietadlo v kontajneri prevezené do Nemecka a začala jeho dôkladná reštaurácia. Druhý "prvý let" uskutočnilo lietadlo na veľkonočnú nedeľu v roku 1992 a odvtedy je hviezdou na rôznych leteckých podujatiach.
Vyrábali ho aj v Československu
Aj druhé lietadlo, ktoré na košický Aerovíkend priletelo z Nemecka, bolo vyvinuté na cvičné účely. Ide o lietadlo Bü 181 Bestmann, ktoré vyvinula firma Bücker. Prototyp bestmanna bol zalietaný na začiatku roka 1939 a po úspešných skúškach ho nacistická Luftwaffe objednala ako svoje základné cvičné lietadlo. Údaje o počte vyrobených kusov sa nezachovali, ale odhaduje sa, že išlo o niekoľko tisíc kusov. Lietadlo Bestmann má drevenú kostru krídla, potiahnutú preglejkou a plátnom. Predná časť trupu je zvarená z oceľových rúrok, zadná je z dreva. Lietadlo má rozpätie krídiel 10,6 m, dĺžku 7,85 m a výšku 2,05 m. Maximálna vzletová hmotnosť je len 750 kg. Inštruktor a pilotný žiak sedia vedľa seba. Na pohon lietadla slúži radový štvorvalcový piestový motor Hirth s výkonom 78 kW. Lietadlá typu Bü 181 sa vyrábali aj v Holandsku, Švédsku a v okupovanom Československu. Výroba v českom Zlíne pokračovala aj po vojne, pričom civilná verzia bola označená Z.281 resp. Z.381 a vojenské verzie mali označenie C.6 a C.106.
Vyrobili ho v Egypte
Od Československa získal licenciu na výrobu týchto lietadiel Egypt. V Egypte vyrábané stroje mali označenie Gomhouria (porozumenie). Do Košíc priletelo lietadlo Bü 181 egyptskej produkcie, teda vlastne lietadlo typu Gomhouria. S týmto lietadlo, ktoré má nemeckú poznávaciu značku D-EEXE, priletel do Košíc pán Wolfgang Niebch. Ten nám povedal, že jeho lietadlo má výrobné číslo 148 a bolo vyrobené v roku 1961. Je to jedno z desiatich lietadiel, ktoré boli do Nemecka dovezené z Egypta. Lietadlo je poháňané výkonnejším motorom, než mali pôvodné nemecké stroje, a to plochým šesťvalcom Rolls-Royce, ktorého maximálny výkon je 106 kW. Motor spotrebuje 35 litrov benzínu na hodinu letu. Dolet lietadla je 600 km, čo predstavuje približne štyri hodiny letu.
Doviezol ho v jumbe
Posledným z trojice aeroveteránov, ktoré sa predviedli v Košiciach, je dvojplošník s trochu kurióznym názvom Baby Great Lakes (dieťa veľké jazerá). Ide o najmenší dvojplošník na svete, ktorý sa dodáva ako stavebnica. Lietadlo má rozpätie krídiel len 506 cm, dĺžku 417 cm a výšku 150 cm. Na pohon lietadla slúži motor Continental s maximálnym výkonom 48 kW, ktorého spotreba je 18 l na hodinu letu. Lietadielko má dolet 300 km. S najmenším dvojplošníkom na svete priletel do Košíc pán Helmut Hillenbrand, bývalý pilot spoločnosti Lufthansa. Pán Hillenbrand má nalietaných okolo 19 000 hodín, z toho 3 000 na obrovskom lietadle Boeing B747, prezývanom jumbo. V nákladnom priestore jumba si pán Hillenbrand priviezol z USA svoj dvojplošník, ktorý bol postavený v roku 1973 a ktorý má americkú poznávaciu značku N6754.
Autor: rm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.