Slovensko je na euro pripravené a do menovej únie môže vstúpiť.
BRUSEL. Ako informoval europoslanec Vladimír Maňka, za schválenie správy, ktorej spravodajcom bol maltský europoslanec David Casa, hlasovalo 572 poslancov EP, proti bolo 17 a 86 europoslancov sa zdržalo hlasovania. Slovensko tak získalo pri svojej ceste do eurozóny podporu ďalšej európskej inštitúcie, ktorá však v procese rozširovania Európskej menovej únie plní len konzultačnú úlohu.
Politické rozhodnutie
Politické rozhodnutie o prijatí krajiny do Európskej menovej únie by mala prijať Európska rada na summite, ktorý sa bude konať zajtra a v piatok v Bruseli. Podľa slovenského premiéra Roberta Fica bude mať toto rozhodnutie už len "informatívny charakter", keďže všetky potrebné procedúry už Slovensko splnilo.
Premiér v Bruseli zdôrazní, že Slovensko má eminentný záujem pokračovať v plnení maastrichtských kritérií aj po prijatí do eurozóny. Slovensko podľa neho dosiahlo vysoký stupeň konvergencie a vláda sa domnieva, že aj po prechode na euro udržíme infláciu pod kontrolou. "Nevidím dôvod domnievať sa, že inflácia sa po prijatí eura vymkne spod kontroly," povedal premiér. Pre prípad, že sa vyskytnú problémy, má vláda pripravený takzvaný antiinflačný balíček.
Výzva k zodpovednosti
Hoci EP považuje Slovensko za pripravené na vstup do eurozóny, podobne ako ostatné európske inštitúcie vyzýva Slovensko na ďalšie zodpovedné kroky v hospodárskej politike. Týka sa to predovšetkým krokov na udržanie nízkej inflácie a pokračovanie v štrukturálnych reformách. Poslanci zdôraznili potrebu ďalšej fiškálnej konsolidácie s výhľadom vyrovnaného rozpočtu v strednodobom horizonte a pre sociálnych partnerov tiež potrebu udržania rastu miezd v súlade s rastom produktivity. Štrukturálne reformy by podľa odsúhlasenej správy mali pokračovať tak na trhu práce, ako aj na trhoch tovarov a služieb. Slovenská vláda by mala podľa poslancov zabezpečiť konkurenčné prostredie, a to predovšetkým v citlivých sektoroch ako je energetika.
Nespokojnosť s podporou
Nespokojnosť europoslanci vyjadrili najmä so situáciou týkajúcou sa podpory zavedenia eura na Slovensku. "Európsky parlament vyjadruje znepokojnenie s nízkou podporou eura zo strany obyvateľov Slovenska," uvádza sa v správe o Slovensku. Parlament preto vyzýva slovenské orgány, aby zintenzívnili verejnú informačnú kampaň zameranú na objasnenie výhod jednotnej meny, a aby prijali všetky kroky potrebné na obmedzenie zvýšenia cien počas prechodného obdobia na minimum.
(sita)
Proces prijatia
EP má v rozhodovacom procese o rozširovaní eurozóny iba poradné postavenie.
Za podstatné sa považuje odporúčanie Európskej komisie, ktorá 7. mája odsúhlasila zavedenie eura na Slovensku.
Následne o rozširovaní eurozóny rozhodli ministri financií Európskej únie, ktorí dali Slovensku zelenú v utorok 3. júna.
Politické rozhodnutie o prijatí krajiny do Európskej menovej únie má prijať Európska rada na summite, ktorý sa bude konať 19. až 20. júna.
Formálnu legislatívu nevyhnutnú pre rozšírenie eurozóny napokon odhlasujú na ďalšom rokovaní 8. júla opäť ministri financií krajín Európskej únie, kde stanovia aj konverzný kurz, pri ktorom sa budú po vstupe Slovenska do eurozóny vymieňať koruny za eurá.
(sita)
Autor: ato
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.