listinách.
BRATISLAVA. Predseda parlamentu Pavol Paška bránil šéfa SNS Jána Slotu pred poslancami. Tí ho na minulej schôdzi zaviazali, aby pripravil správu o tom, aké opatrenia spravil preto, aby sa neopakovala podobná situácia, na ktorú prišli redaktori SME, ktorí videli, ako podpis Jána Slotu falšuje Rafael Rafaj.
Paška tvrdil, že „dodnes nevidel žiadne relevantné dôkazy" o tom, že by Slotu podpisoval na prezenčnú listinu jeho stranícky kolega. Preto sa mu nepáči, že sa hovorí o podvode. „Aj z právneho pohľadu pán poslanec (Slota) uznal svoj podpis a tým naplnil samotnú podstatu tohto problému." Paška odmietol médiám zverejniť záznam z kamery, ktorá sleduje chodbu, kde je prezenčná listina.
Vo svojej stručnej správe predseda parlamentu „o opatreniach, ktoré vykonal vo veci evidencie účasti poslancov" prišiel k záveru, že najlepšie opatrenie, aby sa neopakovali podobné situácie, „bude vnútri každého z nás". Správu prednášal len asi tri minúty.
Podpredsedníčka KDH Mária Sabolová nepovažuje správu za dostatočnú a myslí si, že sa Paška ku kauze nechce vyjadrovať.
Parlament včera rokoval aj o novele rokovacieho poriadku, podľa ktorého by mali prezenčné listiny poslancov kontrolovať overovatelia schôdzí. Elektronickú kontrolu Paška nenavrhol.
Stavebný zákon neprešiel
Podnikatelia si nebudú môcť vybrať, podľa ktorého územného plánu sa má vydať územné rozhodnutie. Poslanci pri opätovnom hlasovaní o novele stavebného zákona neprelomili prezidentovo veto, keď za návrh hlasovalo len 16 koaličných poslancov. Kontroverznú novelu, ktorú predložili poslanci Smer-SD Renáta Zmajkovičová a Marián Kovačócy, ostro kritizovali Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) a Únia miest Slovenska (ÚMS).
ZMOS ju ešte pred schválením v parlamente považovalo za nesystémovú a účelovú. ÚMS zdôraznila, že poslanecká novela nerešpektovala ústavné princípy, správny poriadok a suverenitu miestnej a regionálnej samosprávy v súlade s medzinárodnými záväzkami SR. "Nerešpektuje základný princíp demokratickej spoločnosti, rovnosť pred zákonom a jeden zo základných atribútov právneho štátu, právnu istotu," uviedol sekretár ÚMS Marián Minarovič.
Prezident novelu vrátil, pričom navrhol, aby ju plénum neschválilo.
Bič na alkohol nebude
Novela zákona, ktorou sa poslankyne HZDS Katarína Tóthová a Ľudmila Mušková snažili vyriešiť alkoholizmus mladých, zatiaľ neplatí. Poslancom sa včera nepodarilo prehlasovať prezidentovo veto. Chýbali im štyri hlasy. Koalícii neprišlo na hlasovanie šestnásť poslancov, z toho boli ôsmi zo Smeru.
Katarína Tóthová si myslí, že poslanci Smeru chýbali aj preto, lebo ich strana podporuje prezidenta Ivana Gašparoviča. „O šesť mesiacov tento zákon v tom istom znení príde do parlamentu."
Mojmír Mamojka zo Smeru hlasovanie nestihol. „Akurát vtedy som sedel v kancelárii a vybavoval som poštu." Ak by v rokovacej sále bol, tak by sa zdržal. Jana Laššáková zo Smeru potvrdila, že koalícia bola na hlasovaní dohodnutá, preto si ho nevie vysvetliť. „Určite to bola náhoda, nie úmysel." Rafael Rafaj zo SNS povedal, že koalícia zlyhala pre svoju nedôslednosť.
Novelu zákona, ktorá prikazovala, aby sa deti do 15 rokov zdržiavali v reštauráciách, kde sa podáva alkohol po deviatej večer, len v sprievode rodičov, kritizovali mnohí starostovia a primátori. Hovorili, že je v praxi nevykonateľná. Časť z pripomienok si osvojil aj prezident.
Autor: knm, šut
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.