samotní Íri sa s riešením situácie neponáhľajú.
BRUSEL. Írsky premiér Brian Cowen včera zopakoval, že je "príliš skoro" na predkladanie stratégií ako riešiť inštitucionálnu krízu EÚ. Francúzsko, ktoré prevezme predsedníctvo únie 1. júla, včera oznámilo, že má v pláne vyzvať Írsko na opätovné konanie referenda o zmluve. Lisabonská zmluva je jednou z hlavných tém aj na summite EÚ, ktorý sa konala včera a dnes v Bruseli.
Cowen: Je príliš skoro
Analytici pripomínajú, že írski politici ani nemôžu urýchlene vymýšľať spôsoby, ako vo svojej krajine presadiť Lisabonskú zmluvu, ak si nechcú pohnevať svojich občanov, ktorí minulý štvrtok v referende zmluvu odmietli.
"Je príliš skoro, aby ktokoľvek predložil nejaké návrhy," povedal včera premiér Cowen na spoločnej tlačovej besede s predsedom Európskej komisie José Manuelom Barrosom. "Začínam proces konzultácií a diskusií s kolegami o hľadaní riešenia ako pokročiť vpred, ktorých cieľom je ubezpečiť, že Írsko môže naďalej zohrávať svoju úlohu v Európskej únii," dodal. Barroso sa zaručil, že Írsko "dostane čas na rozhodovanie" ako postupovať ďalej.
Francúzsko: Opakujte referendum
Francúzsko chce vyzvať Írsko na opakovanie referenda hneď po tom, ako všetky ostatné krajiny dokument ratifikujú. Podľa informácie, ktorú včera priniesli francúzske médiá, tento názor zdieľajú prezident Nicolas Sarkozy aj jeho predchodca Valéry Giscard d´Estaing. Ten stál za
projektom Európskej ústavnej zmluvy, ktorú po neúspechu v holandskom a francúzskom referende nahradila Lisabonská zmluva.
Francúzsko už v reakcii na odmietnutie Lisabonskej zmluvy v írskom referende včera stiahlo aj svoje plány harmonizácie daní v rámci EÚ. Informovala o tom francúzska ministerka hospodárstva Christine Lagardeová v denníku Financial Times.
Súhlas v Británii
Lisabonská zmluva, ktorá má reformovať inštitúcie únie a pripraviť ju na ďalšie rozšírenie, vstúpi do platnosti, iba ak ju schváli všetkých 27 členov. Zmluvu zatiaľ ratifikovali parlamenty v 19 členských štátoch, zatiaľ poslednou sa včera stala Veľká Británia. Posledným krokom potrebným na jej ratifikovanie bol podpis kráľovnej Alžbety II. V stredu večer zmluva prešla Snemovňou lordov, hornou komorou britského parlamentu.
O ukončení ratifikácie dokumentu informoval včera v Londýne britský minister pre Európu Jim Murphy. "Sme zvedaví na stanovisko írskej vlády, ako chce pokračovať ďalej," povedal v súvislosti s očakávanou diskusiou na summite EÚ Murphy.
Merkelová proti "dvojrýchlostnej Európe"
Nemecká kancelárka Angela Merkelová včera vyhlásila, že Európska únia "potrebuje" Lisabonskú zmluvu a že ju musia jednohlasne prijať všetci 27 členovia EÚ. Kancelárka v nemeckom parlamente povedala, že Nemecko je proti "dvojrýchlostnej Európe" a že únia nemôže dopustiť ďalšie predlžovanie nepriaznivého vývoja po írskom referende. "Som presvedčená, že môžeme a aj nájdeme riešenie," vyhlásila Merkelová.
Text Lisabonskej zmluvy by sa ani po írskom "nie" nemal výrazne meniť, pretože by to v nej mohlo narušiť jemnú rovnováhu záujmov. V rozhovore pre denník Financial Times to uviedol dánsky premiér Anders Fogh Rasmussen. Odporúča, aby si Írsko vyjednalo isté výnimky, zároveň však varuje pred neprimeranými ústupkami. "Ak si začnete vyberať hrozienka z koláča, otvoríte Pandorinu skrinku a bude z toho nekonečný proces," mieni dánsky premiér.
Analýza situácie, v ktorej sa EÚ ocitla po írskom odmietnutí Lisabonskej zmluvy, je jednou z hlavných tém summitu Európskej rady, ktorý sa odvčera koná v Bruseli. Predstavy Dublinu o riešení situácie by mal predložiť írsky premiér Cowen. Slovinské predsedníctvo dúfa, že na schôdzke sa podarí prijať aspoň časový harmonogram ďalšieho postupu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.