Korzár logo Korzár

Väčšina mladých ľudí voľnočasové aktivity nenavštevuje

Prevažná väčšina mladých ľudí považuje za dôležité, aby mali možnosť navštevovať voľnočasové aktivity vo svojom meste, či obci. Centrá voľného času

alebo aktivity určené pre mladých ľudí však navštevuje len asi 30 percent mladých ľudí, najčastejšie tínedžeri. Samosprávy na to, aby pripravili pre mladých atraktívnu ponuku, vidia najväčší problém nielen v nedostatku financií, ale aj v tom, že im chýbajú vyškolení mládežnícki pracovníci. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu spoločnosti GfK Slovakia, ktorý sa realizoval v máji tohto roku na vzorke 1000 mladých ľudí vo veku od 14 30 rokov a 200 zástupcov samospráv.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tri štvrtiny mladých ľudí využíva iné možnosti trávenia voľného času, ako to, čo sa im prostredníctvom rôznych zastrešovateľov ponúka. Takmer všetci mladí ľudia by však naozaj chceli navštevovať voľnočasové aktivity vo svojom bydlisku. Z tohto pohľadu je zrejmé, že súčasná ponuka je pre mladých ľudí neatraktívna a svoj čas a energiu vkladajú do iných činností.

SkryťVypnúť reklamu

Uvítali by športoviská

Mladí ľudia by vo svojom meste, či obci najviac uvítali športoviská, možnosti cestovať, podieľať sa na programoch medzinárodnej spolupráce. Radi by tiež navštevovali rôzne vzdelávacie krúžky. Na organizovaní aktivít a podujatí s mládežou majú eminentný záujem aj zástupcovia samospráv. Ponúknuť by im vedeli v prvom rade športové podujatia a športoviská, následne si vedia predstaviť zorganizovanie kultúrno-spoločenských aktivít.

Najväčší problém financie

Obe strany však vidia najväčší problém v nedostatku financií a v spôsobe financovania programov pre prácu s mládežou. Zaujímavosťou je, že vyše polovica zástupcov samospráv nevedela, akým spôsobom zabezpečuje štát podmienky pre prácu s mládežou. Asi pätina z nich sa vyslovila, že štát pre to nerobí nič. Prieskum tiež zisťoval, kde vidia obe strany možnosti a zdroje peňazí na financovanie programov pre mládež. Asi dve pätiny mladých ľudí vidí ako hlavný možný zdroj v prostriedkoch Európskej únie. Dotácie zo štátneho rozpočtu a dary od právnických a fyzických osôb uviedla asi štvrtina mladých ľudí. Zástupcovia samospráv majú na financovanie iný názor. Väčšina z nich vidí možnosť čerpania prostriedkov z rozpočtov obcí a vyšších územných celkov. Vyše tretina vidí možnosti v prostriedkoch Európskej únie a asi štvrtina v dotáciách zo štátneho rozpočtu. Asi každý šiesty zástupca samosprávy pritom nevedel, ako je možné voľnočasové aktivity pre mladých financovať. Na otázku, akú pomoc by samosprávy od štátu najviac privítali, nejpreferovanejšou formou boli dotácie zo štátneho rozpočtu.

SkryťVypnúť reklamu

Nedostatok ľudí

Ako jeden z ďalších problémov, ktoré obe strany uviedli, je nedostatok ľudí organizujúcich mládežnícke aktivity. Zástupcovia samospráv by aj tu uvítali pomoc od štátu a to vo forme zvyšovania odbornosti týchto ľudí cez vzdelávacie programy, školenia, semináre alebo stáže. Prieskum tiež zistil možný potenciál v mládežníckom dobrovoľníctve, keďže šestina mladých ľudí uviedla, že by mala o prácu dobrovoľníka pracujúceho s mládežou výrazný záujem.

Telefonické zisťovanie

Realizácia v máji

Prieskum sa realizoval v máji tohto roku formou telefonického dopytovania (CATI) na reprezentatívnej vzorke 1000 mladých ľudí vo veku od 14 do 30 rokov a 200 zástupcov samospráv. Skúmal, ako prebieha na Slovensku práca s mládežou, aké sú prístupy samosprávy k mladým ľuďom a bariéry spolupráce s mladými. Zaujímal sa tiež o možnosti finančnej podpory spolupráce s mladými a názory mladých a zástupcov samospráv na to, ako by mal štát zabezpečiť podmienky pre prácu s mládežou.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: por

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 397
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 550
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 328
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 388
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 988
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 539
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 555
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 077
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu