Asi 598 osôb je podľa včerajšej večernej bilancie mŕtvych alebo nezvestných na Filipínach,
ktoré cez víkend zasiahol tajfún Fengshen.
MANILA. Pri zosuvoch pôdy, záplavách a na mori zahynulo 224 osôb a nezvestných je ďalších 374 ľudí. Tieto počty neobsahujú obete trajektu, iba obete z rybárskych lodí. Vyše 200 ľudí je stále nezvestných na stredofilipínskom ostrove Negros, zatiaľ čo 63-tisíc obyvateľov zostáva naďalej v evakuačných centrách po náhlych záplavách a zosuvoch pôdy. Záplavy zatiaľ neustúpili v mnohých častiach provincie Bulacan pri hlavnom meste Manila.
Dodávky elektrickej energie sú plne obnovené v metropole, v jej okolí sú vo viacerých oblastiach elektrické siete zničené. Tajfún zasiahol v sobotu centrálnu časť Filipín a následne zmenil svoj kurz a začal sa pohybovať na sever. Cez severozápadnú stranu hlavného ostrova Luzon opustil včera na úsvite filipínske územie a smeroval k Číne.
Prežili na mori
Najmenej 40 ľudí, ktorí prežili tajfún, sa dostalo na filipínske pobrežie, avšak nie všetci
boli pasažiermi potopeného trajektu, na ktorého palube sa nachádzalo 850 ľudí. Včera to pre rozhlas uviedli miestne úradné zdroje. "Nie všetci pochádzajú z potopeného trajektu, povedal Eduardo Andueza, starosta mesta Claveria na ostrove Burias v strednej časti Filipín, pre miestne rádio. "Niektorí zachránení sú z rybárskych lodí, ktoré sa taktiež potopili počas tajfúnu," uviedol Andueza a dodal, že už sa našlo aj 35 tiel. Neposkytol však žiadne ďalšie detaily. Podľa skorších informácií sa z trajektu zachránilo iba 28 pasažierov.
Trajekt Princess of the Stars (Princezná hviezd), ktorý sa dostal do oka tajfúnu, sa potopil v sobotu okolo poludnia (06.00 SEČ). Podľa pôvodných informácií bolo na jeho palube okolo 745 cestujúcich spolu s posádkou. Včera však oficiálni predstavitelia uviedli, že ich bolo o sto viac.
Z trajektu zostal nad hladinou iba koniec provy. Potápači, ktorí prehľadali potopenú časť, tu nenašli nikoho živého. Do oblasti, v ktorej sa trajekt potopil, smeruje americká vojenská loď, ktorá vyplávala z americkej základne v Japonsku a na miesto katastrofy má doraziť dnes.
Zasadanie kabinetu po telefóne
Filipínska prezidentka Gloria Arroyová, ktorá je na 10-dňovej návšteve Spojených štátov, viedla telefonicky mimoriadne zasadnutie kabinetu, pričom informovala o vyslaní americkej lode. Americká veľvyslankyňa na Filipínach Kristie Kenneyová predtým filipínsku stranu informovala, že Spojené štáty sú pripravené pomôcť pri pátracích a záchranných
operáciách.
Hľadajú dôvody tragédie
Filipínska včera zakázala všetkým plavidlám patriacim spoločnosti, ktorá vlastnila potopený trajekt, opustiť prístavy. Vláda obviňuje z nešťastia trajektovú spoločnosť Sulpicio Lines. Námestníčka ministra dopravy Elena Bautistová prehlásila, že spoločnosť Sulpicio Lines je jednoznačne zodpovedná za katastrofu.
Filipínska prezidentka v nedeľu požiadala o vysvetlenie, prečo trajekt dostal povolenie vyplávať z Manily na more, keď sa blížil tajfún Fengshen. Predstaviteľ pobrežnej hliadky uviedol, že trajektu povolili vyplávať na ostrov Cebu krátko predtým, ako tajfún zmenil svoj smer. Búrka ešte nebola v tom čase príliš silná, uviedol veliteľ pobrežnej stráže. "Podľa
výpočtov kapitána by sa doplavili do Cebu pred príchodom búrky. Iné lode, ktoré vyplávali v tom čase, sa bezpečne doplavili," povedal. Keď sa tajfún začal približovať, kapitán dostal inštrukcie, aby sa presunul do bezpečia a "pokúsil sa to urobiť".
Motor trajektu, ktorý vážil takmer 24-tisíc ton, však zlyhal a uviazol v silnom vlnobití. Podľa svedkov sa loď v priebehu 15 minút potopila. Hovorca spoločnosti Sulpicio Lines sa odmietol k obvineniu vyjadriť a uviedol, že momentálne sa sústredia na záchrannú akciu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.