Slúžili v rakúskom letectve 18 rokov
Ako sme už v našom denníku stručne informovali, minulý týždeň pribudol do košického Múzea letectva, patriaceho pod Slovenské technické múzeum, ďalší vzácny exponát, lietadlo Saab Draken J35Ö. Nový exponát je súčasťou tzv. prezidentskej galérie lietadiel, teda lietadiel, ktoré múzeum získalo vďaka úsiliu bývalého prezidenta Slovenskej republiky Rudolfa Schustera. Stíhacie lietadlo Saab Draken J35Ö je darom Rakúskej republiky nášmu múzeu.
Doviezli ho rozobraté
Draken s trupovým číslom 15 bol do Košíc dovezený v rozobranom stave zo základne v rakúskom Zeltwegu a priamo v múzeu ho za niekoľko hodín zmontovali technici rakúskeho vojenského letectva. Počiatok lietadiel Draken siaha do roku 1949, keď švédska firma Saab začala pracovať na koncepcii nadzvukového stíhacieho lietadla s krídlom typu dvojitá delta. S konštrukčnými prácami na novom lietadle sa začalo v decembri 1951. V auguste 1953 dostal Saab od švédskeho letectva počiatočnú objednávku na tri prototypy a tri stroje overovacej série. Prvý prototyp vykonal svoj prvý let 25. októbra 1955. Prvé dva sériové stroje J35A dostalo švédske letectvo v marci 1960. Rakúske letectvo si v máji 1985 objednalo 24 drakenov.
Nekúpili ich nové
Istou zaujímavosťou je, že Rakúsko nedostalo nové stroje, ale modernizované lietadlá verzie J35D, ktoré predtým slúžili vo švédskom letectve Táto verzia, prezývaná David, dostala výkonnejší motor a stala sa prvým švédskym lietadlom, ktoré dosiahlo dvojnásobnú rýchlosť zvuku (2M). Lietadlá verzie D, určené pre Rakúsko, boli vo výrobnom závode modernizované, pričom boli vystrojené aj systémom varovania pred radarovým ožiarením a výmetnicou klamných cieľov. Modernizáciou bola životnosť lietadiel predĺžená o tisíc letových hodín. Stroje pre Rakúsko boli preznačené na J35Ö, pričom symbol Ö znamená Österreich, čiže Rakúsko. Prvý Draken bol rakúskemu letectvu dodaný 25. júna 1987. Spočiatku však väčšina rakúskych drakenov ostala vo Švédsku kvôli výcviku rakúskych pilotov, pretože Rakúsko si neobjednalo žiadne cvičné stroje. Drakeny boli základnou súčasťou systému rakúskej protivzdušnej obrany a boli umiestnené na letiskách v Zeltwegu a Grazi-Thalerhofe.
Slúžili dlhšie ako mali
Rakúske drakeny mali pôvodne slúžiť len do roku 1998, ale proces výberu a získania náhrady za tieto stroje sa z rôznych dôvodov podstatne predĺžil. Služba drakenov v rakúskom letectve sa tak skončila až po 18 rokoch, pričom posledný let sa uskutočnil 25. novembra 2005 (bol to aj celosvetovo posledný operačný let typu Draken). Rakúske drakeny nalietali celkovo vyše 23 500 letových hodín. Saab Draken J35Ö je jednomiestne nadzvukové stíhacie lietadlo druhej generácie. Lietadlo má rozpätie krídiel 9,42 m, dĺžku 15,34 m a výšku 3,89 m. Na pohon slúži jeden prúdový motor Volvo Flygmotor s maximálnym ťahom 78,4 kN (s prídavným spaľovaním). Maximálna vzletová hmotnosť je okolo 15 000 kg. Lietadlo dosahuje vo výške 11 000 metrov maximálnu rýchlosť 2M (dvojnásobná rýchlosť zvuku). Maximálny operačný dostup je 18 300 metrov.
Strely nesmeli mať
Do výzbroje lietadla pôvodne patrili len dva kanóny Aden kalibru 30 mm, pretože dohoda o neutralite Rakúska neumožňovala tomuto štátu vlastniť nijaké riadené strely. Po rozpade Sovietskeho zväzu však boli striktné predpisy uvoľnené a v roku 1993 boli drakeny vystrojené aj protilietadlovými riadenými strelami Sidewinder. Kuriozitou lietadla sú malé kolieska pod zadnou časťou trupu, ktoré zabraňujú priamemu dotyku tejto časti s dráhou pri pristávaní s veľkým uhlom nábehu. Keď sa v roku 1998 začalo uvažovať o náhrade drakenov, do úvahy prichádzali lietadlá F-16, F/A-18, Dassault Mirage 2000-5, Gripen a Eurofighter Typhoon (tajfún). V októbri 2001 si Rakúsko vyžiadalo návrhy na dodávku 30 nových stíhacích lietadiel. Firmy Boeing a Dassault sa stiahli, takže do úvahy prichádzal Gripen a Typhoon. Rozhodnutie padlo 2. júla 2002, keď Rakúsko oznámilo, že si vybralo typ Eurofghter Typhoon.
Skomplikovala to povodeň
Pôvodná dohoda znela na dodávku 24 lietadiel v celkovej hodnote 1,79 miliardy eur. Do toho však zasiahla matka príroda. Po zničujúcich povodniach v auguste roku 2002 sa rakúska vláda rozhodla použiť časť prostriedkov, určených na nákup nových stíhacích lietadiel, na pokrytie škôd po povodniach a počet objednaných lietadiel bol znížený na 18. Pretože prvý Typhoon mal byť Rakúsku dodaný až v roku 2007, musela sa rýchlo nájsť dočasná náhrada za vyradené drakeny. Tou náhradou za typ Draken sa stalo dvanásť lietadiel Northrop F-5E Tiger, ktoré si Rakúsko prenajalo od Švajčiarska. Prvý Tiger začal v Rakúsku operovať v júni 2004. Ukázalo sa však, že ani kontrakt na dodávku 18 lietadiel Typhoon nie je definitívny, pretože po búrlivých diskusiách na rakúskej politickej scéne i vo verejnosti bol napokon počet objednaných lietadiel znížený na 15. Prvý Eurofighter Typhoon vo farbách rakúskeho vojenského letectva pristál na základni v Zeltwegu v júli minulého roku. Možno ešte dodať, že do ukončenia výroby v roku 1976 bolo vyrobených celkovo 606 lietadiel Draken rôznych verzií. No a asi celkom zbytočné je uvádzať, že švédske slovo draken nemôže znamenať nič iné než drak.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.