Američania.
BRUSEL. Európania majú v Amerike všemocných nepriateľov a tí zariadili, že Íri v referende odmietli Lisabonskú zmluvu. Financovali totiž kampaň ich odporcov, pričom stopy vedú až do Pentagonu. Myslí si to francúzsky minister pre európske záležitosti Jean-Pierre Jouyvet.
"Európa má vplyvných nepriateľov na druhej strane Atlantiku, disponujúcich podstatnými finančnými prostriedkami. Úloha amerických neokonzervatívcov vo víťazstve NIE v Írsku bola veľmi významná," citoval Jouyeta denník Le Monde. Francúzsky minister ich mal predniesť na proeurópskom zhromaždení v Lyone v priebehu uplynulého víkendu.
Stopy vedú k Pentagonu
Špekulácie z účasti amerických peňazí v írskej antikampani sa objavili ešte pred referendom. Tábor zástancov zmluvy obvinil Libertas, liberálne hnutie na čele boja proti "Lisabonu". Svoju kampaň údajne zaplatili z peňazí amerického telekomunikačného podniku Rivada, ktorý spolupracuje s armádou USA. Írsky milionár a zakladateľ platformy Libertas Declan Ganley je výkonným šéfom Rivady. Už predtým napokon povedal, že jeho firma sa podieľa len na domácich záchranných zákazkách typu asistencie pobrežným hliadkam pri nešťastiach. Tábor za Lisabon vyzval Libertas, aby uverejnil zoznam mien darcov a súm, ktoré vložili do kampane, pretože peniaze vraj nemohli tak rýchlo zohnať len z domácich zdrojov.
"Biznis pána Ganleyho do veľkej miery závisí od dodávok pre americké ministerstvo zahraničia, Pentagon a tamojšie vládne agentúry. Írska suverenita je to posledné, o čo mu ide," vyhlásila už predtým írska poslankyňa Lucinda Creightonová.
Peniaze boli čisté
Ganley jej komentár odmietol ako neopodstatnený. Povedal, že Libertas hrá podľa pravidiel a má rad donorov, ktorí si pre obavy z následkov neželajú uverejniť identitu. Hnutie poskytne kópiu zoznamu podľa neho len vtedy, keď ho o to oficiálne požiadajú írske úrady.
"Naše prostriedky pochádzajú čisto z írskych zdrojov," povedal serveru EU observer hovorca Libertas. Slová francúzskeho ministra označil za absolútne bláznovstvo a ak má Jouyet vážne pochybnosti o čistote kampane v Írsku, mal by to vraj "predniesť rovno v Pentagone".
(ks)
Európu spasí futbal
Slovinský premiér Janez Jansa navrhol futbalový tím Európskej únie. Chce tak bojovať s klesajúcou popularitou bloku.
BRUSEL. Láska Európanov k futbalu by mohla pomôcť vyriešiť krízu identity kontinentu. Myslí si slovinský premiér Janez Jansa, ktorého krajina predsedá Európskej únii. Pochmúrna nálada vznikla potom, čo Íri pred dvoma týždňami odmietli Lisabonskú zmluvu.
"Pre identitu je veľmi dôležité, že ľudia sa dokážu spojiť s niečím, čo je im blízke," povedal Jansa počas debaty v Európskom parlamente. Ako príklad uviedol futbalový tím Európskej únie. "Mohli by sme mať zápasy s Latinskou Amerikou alebo Africkou úniou," citoval ho Reuters.
Podľa neho by sa mal blok poučiť z toho, že posledné futbalové zápasy pritiahli väčšiu pozornosť ako stretnutia lídrov v Bruseli. Jansa však nekonkretizoval, podľa akého klúča by sa jedenástka zostavovala pri 27 členských štátoch. Že by sa využil princíp rotujúcich hráčov podľa vzoru Lisabonskej zmluvy, ktorá navrhuje vymieňanie sa komisárov?
(hud)
CITÁT
"Európa má vplyvných nepriateľov na druhej strane Atlantiku, disponujúcich podstatnými finančnými prostriedkami."
Jean-Pierre Jouyet, minister pre európske záležitosti
Autor: Rushdie sa stal rytierom
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.