MAREK PORACKÝ, marek.porackykorzar.sk
Údajný terorista Mustapha Labsi zostáva zatiaľ na Slovensku. Ústavný súd (ÚS) povedal, že Najvyšší súd porušil rozhodnutím o prípustnosti jeho vydania do Alžírska jeho základné práva nebyť mučený ani podrobený krutému, neľudskému, či ponižujúcemu zaobchádzaniu. Tie vyplývajú zo slovenskej Ústavy a z Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd. Rozhodnutie Najvyššieho súdu zrušil a vec mu vrátil na ďalšie konanie.
KOŠICE. Labsi sa obrátil na ÚS potom, ako Najvyšší súd v januári rozhodol o prípustnosti jeho vydania do Alžírska. To požiadalo Slovensko ešte v júni minulého roka na základe zmluvy o vydávaní z roku 1984.
Spokojná advokátka
Labsiho advokátka Mária Kolíková neskrývala po rozhodnutí ÚS spokojnosť. "Toto rozhodnutie je dobrým signálom pre Slovensko. ÚS je efektívnym nástrojom ochrany ľudských práv a slobôd." Zároveň zdôraznila, že pri vydávaní cudzincov sa musí vždy zohľadňovať ľudsko-právny kontext, a to už pri rozhodovaní súdov. "Túto otázku nemožno nechať na rozhodovanie výkonného orgánu, a to ministra spravodlivosti."
Labsi zostáva vo väzbe až do definitívneho rozhodnutia Najvyššie súdu. Ten by mal podľa Kolíkovej rozhodovať bezodkladne, keďže vo väzbe je od mája 2007. Nechcela sa vyjadrovať k otázke, do akej miery Labsi je alebo nie je vinný z terorizmu, za ktorý bol odsúdený počas neprítomnosti v Alžírsku. "V tejto veci to nie je kľúčové. Kľúčové je to, či hrozí, alebo nehrozí mučenie konkrétnej osobe. Ak by sme popreli ochranu ľudských práv Labsimu, popreli by sme ich ako také."
Ministerstvo: Terorizmus je rakovina
Ministerstvo spravodlivosti SR nepozná rozhodnutie Ústavného súdu, preto sa nemôže k nemu vyjadriť. Vo všeobecnosti zastáva názor, že Slovensko sa nesmie stať rajom pre teroristov. "Terorizmus a organizovaný zločin považujeme za rakovinu súčasného života spoločnosti a treba proti nemu jednoznačne bojovať. Akékoľvek sympatizovanie s teroristami, ktorí vraždia civilistov a nevinné deti, je pošliapavaním demokratických princípov a ľudských práv," uvádza v stanovisku.
Rozhodnutie ÚS víta slovenská Amnesty International (AI), ktorá dlhodobo upozorňuje, že nezáväzné diplomatické záruky Alžírska o tom, že sa tam v prípade Labsiho bude konať nový súdny proces, a že ani po vynesení rozsudku mu nebude uložený trest smrti, nemožno brať ako smerodajné, uviedol Branislav Tichý, riaditeľ AI Slovensko. Dodal, že Slovensko sa zaviazalo nevydať žiadnu osobu do krajiny, kde by jej malo hroziť mučenie či iné neľudské zaobchádzanie.
Autor: afp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.