najväčšou silou práve v Bratislave a okolí, sa nedalo predpovedať. Postihnuté boli aj Trnavský, Nitriansky, Trenčiansky, Žilinský a Prešovský kraj. Pokoj bol iba v Banskobystrickom a Košickom kraji.
BRATISLAVA. Popadané stromy, strhnuté strechy, stojace vlaky, desaťtisíc ľudí bez elektrickej energie, prerušenie signálu zo semifinále majstrovstiev Európy vo futbale a miliónové škody, ktoré v poisťovniach a na družstvách včera len začínali rátať. To je len krátka bilancia mimoriadne silnej búrky, ktorá sa v stredu v noci prehnala Slovenskom, Českom a Rakúskom.
Na Slovensku je v priemere ročne 25 až 30 búrkových dní a najčastejšie udrú v podhorských oblastiach, najmä na južných svahoch pohorí. Tentoraz to tak nebolo. Najničivejšie poryvy vetra a silné lejaky boli v Bratislavskom kraji a na južnom Slovensku. Hasiči zaznamenali až 147 výjazdov, najmenej práce mali na východnom Slovensku.
Ťažká predpoveď
Odborník na búrky Jozef Pecho tvrdí, že predpovedať sa dá len to, že búrka príde. Ale to, kde presne udrie a s akou intenzitou, to si zatiaľ meteorológovia netrúfajú predpovedať. Búrka vzniká v kopovitej oblačnosti náhle a situácia sa mení každú minútu.
Predpoveď na stredu hovorila len o možnosti ojedinelých búrok. Situácia sa však počas dňa menila, a tak Slovenský hydrometeorologický ústav podvečer upozorňoval na silný vietor a intenzívnejšie zrážky. Prvá výstraha od meteorológov, že sa niečo bude diať, prišla až štyri hodiny predtým, ako zničujúca búrkau drela.
"Na búrku bola vydaná predpoveď o 18.16 hod.," hovorí meteorológ Martin Benko. Priznáva, že ich intenzita bola nakoniec na niektorých miestach silnejšia, ako pôvodne predpovedali. Platilo to najmä pre Bratislavua jej okolie.
Hasiči zasahovali 187-krát
Pre nočnú búrku zasahovalo na Slovensku 181 hasičov na 187 výjazdoch. Informovala o tom hovorkyňa Prezídia Hasičského a záchranného zboru Alena Bučeková. Najmä odstraňovali spadnuté stromy z ciest a pomáhali pri poškodených elektrických a telefónnych vedeniach. Vyslobodzovali aj človeka, ktorý zostal uväznený
v prevrátenej maringotke a pomáhali obyvateľom rodinného domu, ktorým vytopilo pivnicu.
Počas búrky spadol na sochu archanjela Michala na Michalskom moste v centre Bratislavy strom a zdemoloval ju. Podľa riaditeľa mestskej organizácie Paming Jozefa Hrabinu vznikla škoda asi 600-tisíc korún.
Po búrke pracovníci Západoslovenskej energetiky (ZSE) ešte včera okolo 18. hodiny odstraňovali 12 porúch
na vysokonapäťových linkách a bez elektriny bolo 4 000 zákazníkov najmä zo Senca a Levíc. K najpostihnutejším patrili aj regióny v okolí Bratislavy, Dunajskej Stredy, Nových Zámkov a Nitry. Zasiahnutých bolo približne 181-tisíc ľudí.
Celkové škody včera odhadnúť nevedeli poľnohospodári, najviac sa však sťažovali na západnom Slovensku. "My máme zničenú úrodu obilnín, až 75 percent pšenice je pováľaných," hovoril Dezider Slezák, predseda družstva v Slovenskom Grobe.
Pokazený futbal
Búrka pokazila náladu miliónom futbalových fanúšikov, ktorí nevideli pre tri väčšie výpadky signálu značnú časť druhého polčasu semifinále EORO 2008 a zmeškali tak naživo dva góly zápasu Nemecko - Turecko.
V búrke totiž prestala fungovať televízna centrála vo Viedni. Na našej STV 2 tak boli spolu štyri výpadky, ktoré trvali od 2 do 10 minút. Rakúska ORF však pri druhom väčšom výpadku signál mala. STV to vysvetľuje tým, že ORF prijímala signál z pozemnej trasy. Až z Viedne sa signál pre ostatných odberateľov šíril cez satelit.
Autor: jk, zz, hr
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.