Minister vnútra odmieta, že by konal neprimerane, keď vyhovel požiadavkám muža, ktorý sa vyhrážal, že odpáli bombu.
BRATISLAVA. Opásaný výbušninou prišiel včera do parlamentu muž z východného Slovenska. "Chcem hovoriť s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom v prítomnosti televízie Markíza, inak to tu celé vyhodím do vzduchu," žiadal rezolútne. Neskôr sa ukázalo, že išlo len o napodobeninu bomby. Policajní vyjednávači, ktorým asistovali kukláči, sa s mužom dohodli, že ministra a štáb k nemu pustia len vtedy, keď sa nechá prehľadať. "Muž mal niečo pod nohavicami a na zápästí priviazanú šnúrku, ktorá viedla k nohaviciam. Pri prehliadke sa zistilo, že ide len o imitáciu výbušniny," povedal hovorca ministerstva Erik Tomáš.
Volajte ministra
Kaliňák bol v čase, keď sa muž vyhrážal, že sa odpáli, na pracovnom stretnutí. Na miesto dorazil do 15 minút. Muž ho požiadal, aby preskúmal jeho sťažnosť na postup polície a prokuratúry v prípade, ktorý sa ťahá od roku 1999. Je presvedčený, že ignorujú trestné oznámenia, ktoré podal na bývalého obchodného partnera. Polícia muža po rozhovore, ktorý trval asi 20 minút, zadržala a predviedla na výsluch. Je podozrivý z trestného činu všeobecného ohrozenia, hrozia mu štyri až desať rokov väzenia. Kaliňák odmieta, že postupoval neprimerane. "Zvolená stratégia s účasťou ministra bola správna," tvrdí Tomáš. Podľa neho išlo o vážnu situáciu, pretože pred parlamentom sa zdržiava veľa turistov. "Prítomnosť ministra muža upokojila. Nechal sa prehľadať, čím sa rýchlo zažehnala potenciálna hrozba." Na otázku, či teraz príde minister vždy, keď sa bude niekto vyhrážať odpálením výbušniny, Tomáš odpovedal: "Všetko závisí od konkrétneho prípadu a zvolenej stratégie."
Zaujať sa snažil viackrát
Muž s atrapou výbušniny pokúšal na seba takto upozorniť už aspoň dvakrát. Raz, ako sám povedal Markíze, prišiel s atrapou výbušniny na policajné prezídium, v Rakúsku ho za podobný skutok zatkli a odsúdili. "Tento spôsob riešenia situácie sa vymyká normálu. Nedával by som mu však automaticky nálepku psychicky narušeného jedinca," hovorí psychológ Martin Gronský z Akadémie Policajného zboru v Bratislave. Hovorí, že môže ísť aj o prejav zúfalstva, keď sa nejaký spor ťahá príliš dlho a hlavný aktér má pocit krivdy. "Vzhľadom na to, že v prípade tohto človeka nejde o prvý incident, napätie postupne eskalovalo a vyvrcholilo takto manifestačne. Možno je tam aj istá dávka exhibicionizmu."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.