MIROSLAV SAMBOR, miroslav.samborkorzar.sk
Po štyroch rokoch a šiestich mesiacoch od napísania prvých písmen scenára bola v nedeľu v Bratislave svetová premiéra Báthoryčky od režiséra Juraja Jakubiska.
KOŠICE. Jednotlivé scény najdrahšieho filmu v strednej Európe, ktorý stál okolo 400 miliónov korún sa nakrúcali v Česku, Maďarsku, Rakúsku, ale aj na Morave a Slovensku.
Vraj v Kostole sv. Alžbety
Podľa www.zoznam.sk, jednou z lokalít kde sa tak dialo bol aj Kostol sv. Alžbety Košice. Tento údaj však zavádza. Pravdou je, že začiatkom júna 2006 mali prísť do Košíc filmári lebo si ako vhodné miesto pre nakrúcanie scény o krvavej čachtickej pani Alžbete Báthoryovej vybrali gotický Dóm sv. Alžbety na Hlavnej ulici. Hrať mali profesionálni herci, štatisti z Košíc, dokonca aj jeden z kostolníkov dómu.
"Pôvodne filmári požiadali, aby mohli v katedrále nakrúcať dva dni," potvrdil nám vtedy naše informácie Ján Kožuško, správca budov Farnosti sv. Alžbety. "Dohodli sme sa na jednom dni, dva sa nám zdali zbytočné, nechceli sme narúšať programy kňazov."
Filmári nakoniec neprišli
Režisér Jakubisko navštívil pred plánovaným nakrúcaním v Košiciach niekoľko gotických chrámov v Budapešti a Viedni, ani jeden však nevyhovoval jeho zámerom. Okrem košického dómu, ktorý si ako jeden z mála v Európe zachoval pôvodné historické rysy. Aj keď všetko vyzeralo sľubne, nakoniec v Dóme sv. Alžbety nikto nenakrútil ani centimeter filmu Báthory. Kostolníci síce katedrálu čistučko vyzametali a oznámili veriacim že od 9.00 hod. sa počas celého dňa bude nakrúcať v čase medzi jednotlivými bohoslužbami. Filmári ale v ten piatok neprišli, nakrúcanie preložili na iný deň a potom do Košíc neprišli vôbec.
"Manažér, pán Dalkovič, ktorý s nami vtedy zmluvu dojednával tvrdil, že košický dóm je najvernejší tomu, ako vyzerali kostoly v časoch keď žila Alžbeta Báthoryová," uviedol J. Kožuško.
* * *
Zaujímavosti o filme Báthory
n V slovenských kinách sa objaví od 10. júla
n Počas nakrúcania sa vypilo (vraj po pracovnom čase) 17 500 litrov alkoholu, 7000 plechoviek red bullu, vydalo sa 48 000 jedál, uvarilo 42 000 káv
n Popísaný papier by siahal do výšky 13 metrov, spotrebovalo sa 6000 tabliet na bolenie hlavy, prenajalo 7- tisíc hotelových izieb, zabookovalo 500 leteniek
n Prelialo sa 150 litrov filmovej krvi, použilo sa 5-tisíc kostýmov, nafotilo 15-tisíc fotografií, vyfajčilo 210- tisíc cigariet, oslávilo 200 narodenín, najazdilo 2,5 milióna kilometrov, pretelefonovalo 3 milióny českých korún
n Nakrútilo 74-tisíc metrov materiálu, použilo 300 koní, hovorilo 10 jazykmi, klapka klapla 5 640 krát
n Vo filme hrá 120 hercov a približne 3-tisíc komparzistov. Medzi hviezdy veľkofilmu patria Anna Friel (Alžbeta Báthoryová), Franco Nero (kráľ Matej II.), Hans Mathesson (Merisi Caravaggio), Karel Roden (Juraj Thurzo), Dena Jakubisková-Horváthová (Darvulia), Bolek Polívka (Petr), ale aj Lucka Vondráčková (Lucie) či Andrej Hryc, ktorý si zahral richtára.
(zdroj: www.zoznam.sk)
* * *
Juraj Jakubisko
Narodil sa 30. 4. 1930 v Kojšove neďaleko Košíc, do povedomia divákov sa dostal napríklad filmami: Sedím na konári a je mi dobre, Dovidenia v pekle priatelia, Nejasná správa o konci sveta, Lepšie je byť bohatý a zdravý ako chudobný a chorý, Perinbaba, Pehavý Max a strašidlá, Tisícročná včela, Nevera po slovensky. Získal Českého leva za dlhoročný umelecký prínos českému filmu, za najlepší filmový plagát a celý rad ďalších významných ocenení. Film Báthoryčka je príbehom o nenaplnenej láske A. Báthoryovej k slávnemu talianskemu maliarovi Merisi Caravaggiovi, o najmocnejších uhorských rodoch Báthory a Nádasdy, ako aj o Alžbete ako možnej obete politických intríg a bojov.
* * *
Báthoryčka v Guinnessovej knihe
V svetoznámej publikácii sa v súvislosti s A. Báthoryovou píše:
Najväčším počtom obetí pripisovaných jednej vrahyni je 650 ľudí, ktorých zabila uhorská grófka Alžbeta Báthoryová (1560-1614). Pri procese s ňou, ktorý začal 2. januára 1611 vypovedal jeden svedok, že videl zoznam týchto obetí, písaný jej vlastnou rukou. Všetky obete boli údajne mladé dievčatá z okolia jej hradu v Čachticiach na Slovensku, kde zomrela 21. augusta 1614. Potom ako ju uznali vinnou, žila 3,5 roka zamurovaná vo svojej izbe.
Autor: super.cz, nit
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.