kandidáti!
KOŠICE. Ôsme víťazstvo v F1, ktoré si Felipe Massa doviezol z Magny Cours, radí Brazílčana na 29. miesto historických tabuliek. Významnejšie pre Massu však je, že sa stal 58. pilotom F1, ktorý vedie priebežne šampionát a vôbec prvým Brazílčanom od čias Ayrtona Sennu (1993)!
Štvrtý líder
Rovnako zaujímavé je zistenie, že Massa je štvrtým pretekárom, ktorý sa v tejto sezóne dostal do čela priebežného poradia. Počas 59-ročnej histórie F1 sa to doteraz stalo iba štyrikrát! V roku 1974 (Hulme, Regazzoni, Lauda, Fittipaldi), 1982 (Prost, Watson, Pironi a Keke Rosberg), 1986 (Piquet, Senna, Prost a Mansell) a v roku 1987 (Prost, Mansell, Senna a Piquet). Okrem roku 1986 neskôr titul vždy vyhral ten, kto sa do čela vyšplhal ako líder posledný. Podarí sa tento husársky kúsok nebodaj aj zaznávanému Massovi?
Bod za päťstovku
Zostaňme chvíľu ešte s Massom. Malý pilot Ferrari totiž vo Francúzsku prekročil hranicu tritisíc kilometrov vo vedení pretekov a zaradil sa tak na 26. miesto histórie. Pravda však je, že na vedúceho Michaela Schumachera, ktorý najazdil v čele pretekov F1 26 127 km, mu ešte chýba poriadny kus. Nemali by sme však zabudnúť ani na jubilejný päťstý bod Fernanda Alonsa. Práve jediný bodík za ôsme miesto ho zaradil do elitnej skupiny šiestich pilotov, ktorí nazbierali päťsto a viacej bodov. Pred ním sa to podarilo iba Schumacherovi, Prostovi, Sennovi, Coulthardovi a Barrichellovi. Kimi Räikkönen si za druhé miesto doviezol z Francúzska osem bodov, no zastavil sa bodovo na úrovni 499 bodov! Pravdepodobne už počas tejto nedele sa prehupne nielen cez päťstovku, ale aj cez Alonsa. Tímu Ferrari sa totiž na anglickej pôde v ostatných rokoch darí veľmi dobre.
Zopakuje Ferrari posledný úspech?
Poďme teda do grófstva Oxfordshire, kde sa usporiadatelia po hrozbách Bernieho Ecclestona rozhodli investovať do úprav trate, aby si udržali pozíciu v MS F1 (Silverstone je miestom, kde sa konali vôbec prvé preteky novodobej histórie F1 v máji 1950). Ako prvá na rad prišla Pit line. Neskôr má nasledovať celý komplex depa a priestor pre zázemie tímov, novinárov a VIP hostí. No a úplne na záver sa musí prebudovať zázemie pre divákov a zlepšiť príjazdová infraštruktúra (vlani sa posledných päť km pred hlavným vchodom išlo tempom 5 km/h.). Inak okruh je svoím charakterom veľkou výzvou pre silné nervy. Série rýchlych zákrut tlačia pilota na hranice možností a uspieť dokáže iba veľmi dobre vyvážený podvozok. Samotná trať patrí svojím povrchom medzi najdrsnejšie v šampionáte a rýchlo požiera gumy. Bridgestone tu preto vozí len tvrdšie zmesi. Na bývalom vojenskom letisku čaká v nedeľu na pretekárov 60 ostrých kôl (308 km). Očakáva sa veľmi podobný výsledok tomu z vlaňajška, no prekvapiť môže BMW, ktoré považuje výsledok z Francúzska za omyl a anglickou Grand prix by sa mal úplne rehabilitovať. V nedeľu uvidíme, či sa im to podarí. Štartuje sa o štrnástej hodine nášho času.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.