Najlepších dekorovali pri čínskom múre
Len niekoľko týždňov pred začiatkom olympijských hier v Číne sa skončila jedna z najťažších diaľkových rely - Rally Transorientale, ktorá merala viac ako 10 000 km a viedla z Petrohradu cez Kazachstan do Číny. Medzi šesťdesiatkou motocyklistov bol aj úspešný slovenský reprezentant a bývalý majster sveta Jaroslav Katriňák, ktorý na tomto podujatí obliekal dres Slovnaft Environ servis moto teamu. S náročnou traťou sa vysporiadal najlepšie a dosiahol ďalší významný športový úspech vo svojej kariére. Víťazstvo vo svojej kategórii pokladá za rovnako významné ako na iných súťažiach a podľa jeho vyjadrenia nerobí medzi nimi rozdiel.
BRATISLAVA. Absolvoval už množstvo súťaží, a keď študoval itinerár Transorientale Rally, nepripúšťal si, že by to mohlo byť až také náročné, hoci organizátori im „sľubovali" v záverečných etapách bližšie nešpecifikovaný bonbónik.
Duny ako nikdy predtým
Na európskych etapách, ktoré sa jazdili v Rusku, si náš jazdec počínal veľmi dobre a pribúdajúce kilometre nielen jemu, ale aj jeho súperom ukrajovali z fyzických i psychických síl. V závere podujatia niektorým vraj už aj tiekli nervy, keď sa museli vysporiadať s pieskom nehostinnej, avšak napriek tomu krásnej púšte Gobi. „Asi po desiatej etape som si hovoril, čo tu vlastne robím a či by nebolo lepšie ostať doma, než sa tu boriť s množstvom blata, piesku, horúčavami, zimou i dažďom. Po prvých etapách nik z nás nevedel, čo nás čaká v Kazachstane a potom v Číne. Hlavne púštne etapy boli náročné, najmä na navigáciu, svoje robili aj vysoké teploty a vietor. Bolo to také dunové pole, že v živote som niečo podobné nevidel. V 144 km dlhej rýchlostnej skúške sme mali stále pred sebou len duny, štartovali sme ráno a niekedy popoludní o štvrtej sme z toho dunového poľa vyšli. Bolo to takmer šesť-sedem hodín jazdy len v dunách," vrátil sa k svojmu účinkovaniu Jaroslav Katriňák. Organizátori po prvý a zároveň posledný raz zaradili prejazd časťou púšte Gobi, lebo od budúceho roku bude Gobi zaradená medzi prísne chránené prírodné rezervácie.
Viac súdržnosti ako rivality
Rally Transorientale zapísala piate pokračovanie svojej histórie, keď prvé podujatie sa uskutočnilo pred sto rokmi! Tento ročník bol oproti predchádzajúcim iný, a preto ho viacerí považujú za premiérový. V porovnaní s dakarskou rely nebola súťaž až taká honosná, avšak o to priateľskejšia atmosféra vládla v štartovnom poli. "Niečo podobné som zažil počas svojho prvého a druhého štartu na Rally Dakar, kde si jazdci navzájom neváhali pomáhať. Postupne sa však táto prajnosť vytrácala a opäť som niečo podobné zažil až teraz na Rally Transorientale. Spoločne s Nórom Ullevasetterom sme patrili k favoritom, on bol lepší v navigácii, ja zase po jazdeckej stránke. Navzájom sme si vypomáhali, ja som ťažil z jeho navigačných schopností, a naopak dokázal som ho potiahnuť na trati. Vlastnou chybou mi pomohol získať viacminútový náskok po 20-minútovej penalizácii. Očakával som, keď sme jazdili spolu, že by ma mohol nesprávne navigovať, aby nahnal stratené minúty. Nestalo sa a bolo to príjemné zistenie, že sme dokončili súťaž vo férovom duchu. V záverečných etapách som sa trošku obával, či vydrží technika a či ja osobne neurobím nejakú chybu, ktorá by ma pripravila o vedúce postavenie. Moje uznanie patrí mechanikom, ktorí mi zakaždým pripravili motorku veľmi dobre a spoločne sa môžeme tešiť z tohto víťazstva," povedal J. Katriňák. Neopísateľné zážitky mu zostali zo slávnostného vyhlásenia pri čínskom múre. „Vyhral som už viacero pretekov, ale nikdy som pri dekorovaní nepocítil toľko emócií ako teraz. Hymny sa síce nehrali, ale i tak sa mi tlačili slzy do očí," dodal martinský rodák. Svoje dlhoročné jazdecké snaženie zavŕšil teda „Katro" výrazným úspechom obrovského významu. „Jaro už vyhral všetko, čo sa dalo, a môže sa teda chystať do športového dôchodku. Ale ako ho poznám, tak skoro to nehrozí. Viem, že po niekoľkých dňoch oddychu si opäť sadne na motorku," povedal manažér Slovnaft Environ servis moto teamu Andrej Žipaj na adresu víťaza Rally Transorientale.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.