Primátori a starostovia nemajú dôvod ani zákonnú možnosť, aby tajili číslo svojho služobného mobilu.
BRATISLAVA. Väčšina primátorov a starostov obcí používa služobný mobilný telefón, ktorý je platený alebo čiastočne platený z rozpočtu mesta či obce. Ak si občania vyžiadajú číslo služobného mobilu, primátor nemá dôvod odmietnuť im svoje číslo dať. Priamo na stránke obce je číslo mobilu primátora len zriedkavo.
"Číslo služobného mobilu medzi osobné údaje ani utajované skutočnosti nepatrí," povedal právnik občianskeho združenia Občan a demokracia Peter Wilfling. "Existujú aj rozsudky bratislavského krajského súdu, že služobné mobilné čísla nie sú osobným údajom."
Wilfling hovorí, že nie je úlohou primátora vybavovať požiadavky občanov či vyhľadávať informácie, aby mohol odpovedať na otázky, ktoré mu dajú ľudia cez mobil. Povinnosťou je mať verejne prístupné číslo.
"Väčší význam má zverejniť číslo v menšej samospráve, aby spĺňalo význam, keď občan potrebuje operatívny kontakt na starostu, a mohol s ním komunikovať v otázkach, ktoré sú v agende primátora," povedal Wilfling.
Primátor Košíc František Knapík služobný mobil používa, ale číslo nezverejňuje. "Telefónne číslo pán primátor rozdáva okruhu ľudí podľa vlastnej úvahy," povedal hovorca Košíc Tibor Ičo. Zverejniť číslo mobilu je podľa Iča problém najmä pre primátorov veľkých miest, lebo im môže volať viac ľudí, ako by zvládli popri práci vybaviť. "Pošlite mailom žiadosť o zverejnenie čísla a primátor sa bude žiadosťou zaoberať," odkázal.
Ivan Rončák z Transparency International hovorí, že takýto postup je v poriadku. "Primátorovi nikto neprikazuje číslo aktívne zverejňovať, nemusí ho mať zverejnené priamo na internetovej stránke mesta." Dôležité je, aby ho sprístupnil na požiadanie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.