Standing ovation pre Liv Ullmann
Vyvrcholením záverečného ceremoniálu 16. MFF Artfilm bolo standing ovation pre nórsku herečku Liv Ullmann. Cenu Hercova misia jej odovzdal zakladateľ festivalu Peter Hledík.
TRENČIANSKE TEPLICE. Za inšpiráciu a motiváciu sa Liv Ullmann poďakovali i mladí ocenení filmári. Vďačná a dojatá bola najmä macedónska herečka Labina Mitevska, ktorá preberala cenu v sekcii Panoráma východu za film Som z mesta Titov Veles.
Na slávnostnom odovzdávaní cien sa zúčastnili takmer všetci ocenení. Hercovu misiu si bol prevziať i slovenský herec Ivan Palúch, ktorý si zaželal, aby sa na červenom koberci v Cannes objavilo čo najviac slovenských tvorcov. Umelecká riaditeľka festivalu Ľudmila Cviková odovzdala Zlatú kameru poľskému režisérovi Krzysztofovi Zanussimu. Na tlačovej konferencii pre záverečným ceremoniálom prezradil, že pred týždňom dokončil svoj nový film Srdce na dlani. Ide o filozofickú komédiu o životných hodnotách.
Dve hlavné ceny
Na festivale udelili dve hlavné ceny, Modrých anjelov. Porotu na čele s Cristianom Mungiom zaujal turecký film Učebnica na leto (Tatil kitabi, 2008) režiséra Seyfiho Teomana a holandsko-belgická snímka Wolfsbergen (2007) režisérky Nanouk Leopold.
Počas festivalu navštívili Trenčianske Teplice a Trenčín filmárske osobnosti, ktorým udelili ocenenia Hercova misia a Zlatá kamera. Talianska herečka Chiara Caselli, egyptský herec Omar Sharif, slovenský herec Ivan Palúch a nórska herečka Liv Ullmann si prišli pre Hercovu misiu. Českému kameramanovi Miroslavovi Ondříčkovi a poľskému režisérovi Krzysztofovi Zanussimu odovzdali Zlatú kameru.
Pamätná tabuľa Liv Ullmann
Nórska filmová legenda Liv Ullmann ešte v sobotu pripevnila na Most slávy v Trenčianskych Tepliciach pamätnú tabuľku so svojím menom. Pri preberaní ceny Hercova misia si zaspomínala na návštevu Slovenska pred 45 rokmi. So svojou najlepšou kamarátkou, herečkou Bibi Andersson, tu trávila dovolenku. Obe boli veľmi smutné,
pretože im zrušili nakrúcanie. V tom ich na Slovensku našiel švédsky veľvyslanec, ktorý im oznámil, že režisér Ingmar Bergman sa rozhodol obsadiť ich do filmu Persona (1966). "Keby nás nebol našiel, možno by som dodnes bola na Slovensku. Bola som mladá, dobre som vyzerala a hľadala som lásku," uviedla.
Vieme veľmi málo o tom, ako sa dotknúť človeka
Herečka sa venuje i humanitárnej činnosti, navštevuje krajiny tretieho sveta a pomáha ľuďom trpiacim hladom a
biedou. Ľuďom sa približuje prostredníctvom filmových a divadelných úloh. "Vieme sa dostať až na Mesiac, ale vieme veľmi málo o tom, ako sa dotknúť človeka, ktorý stojí vedľa vás," povedala. Je veľmi rada, že môže i v súčasnosti stvárňovať pekné postavy. "Svet si bude pamätať kým sme a čo sme vďaka umeniu," dodala herečka, ktorá sa neskôr postavila i za kameru.
Ako režisérka začínala Liv Ullmann scenármi pre televíziu. "Po dvoch týždňoch režírovania som si uvedomila, že celé roky herectva boli školou pre réžiu," vysvetlila. Vďaka režírovaniu mala možnosť podporiť kreativitu hercov. Dokázala ich pokropiť ako ruže, ktoré potom dokázali rásť. Ako však priznáva, oveľa viac sa ako režisérka naučila od zlých režisérov ako od dobrých.
Herečka a režisérka Liv Ullmann sa preslávila ako múza Ingmara Bergmana. Objavil v nej hereckú schopnosť odkrývať temné hlbiny hereckého vnútra i nezahojiteľné traumy zranenej duše. Nakrútili spolu filmy ako Persona (1966), Hodina vlkov (1968), Hanba (1968), Náruživosť (1969), Šepoty a výkriky (1972) a ďalšie. Majú spolu dcéru Linn.
rámček
De Niro dostal Krištáľový glóbus
Americkému hercovi Robertovi De Nirovi odovzdal na slávnostnom otvorení 43. ročníka filmového festivalu Karlovy Vary prezident prehliadky Jiří Bartoška cenu Krištálový glóbus za mimoriadny umelecký prínos svetovej kinematografii.
Robert De Niro, ktorý v auguste oslávi 65 rokov, začal hereckú kariéru komédiou The Wedding Party (1969). Herec, režisér a producent je držiteľom dvoch Oscarov a jedného Zlatého glóbusu. Zahral si v desiatkach filmov a v mnohých stvárnil hlavného hrdinu. Medzinárodnou hviezdou sa stal vďaka mafiánskej snímke Krstný otec II. (1974). Nasledovala plejáda úspešných filmov ako New York, New York (1977), Taxikár (1976), Mys hrôzy (1991), Zúriaci býk (1980), Analyzuj (1999),Svokor je lotor (2000). De Nirovým režijným debutom je film Príbeh z Bronxu
(1993). S Angelinou Jolie a Mattom Damonom nakrútil drámu Kauza CIA (2006).
Autor: sita/afp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.