Fica, ktoré splnil. Zníženie spotrebnej dane na palivá, odškodnenie klientov nebankových spoločností či zníženie DPH na potraviny. To sú zasa sľuby, ktoré zatiaľ nesplnil.
BRATISLAVA. Fico je v polovici vládnutia. Vymenil troch ministrov, jednému dal žltú kartu, iných podržal, hoci mali vážne problémy. A je populárny ako žiadny z jeho predchodcov. Na popularite Robert Fico tvrdo pracuje. Veľa cestuje po Slovensku a do regiónov presúva občas i celú vládu. Je ľudový, sociálny, národný, dobre oblečený, hovorí, čo chcú ľudia. Jeho ministri ho v tom nasledujú.
Ublížime si len sami
„Za dva roky tejto vlády nedošlo k žiadnemu zlyhaniu demokratických inštitúcií ani k zásadnej chybe v hospodárskej a sociálnej politike," hodnotil premiér v piatok svoje dva roky s poznámkou, že katastrofické prognózy sa nenaplnili. „V rokoch 2006 až 2008 sme prijali a ešte prijmeme sociálne rozhodnutia, o ktorých sa pravicovej vláde ani nesnívalo."
Podľa Fica „reálnu hrozbu pre túto vládu predstavujú len jej chyby a zlyhania". V polčase vládnutia má pravdu. Opozícia podľa posledných prieskumov prišla o 14 hlasov oproti voľbám a má vnútorné problémy. Premiér o nej hovorí takmer výhradne pohŕdavo a zhovievavosť k svojim rivalom sa nesnaží ani len naznačiť. Keď SMK podporila Lisabonskú zmluvu a rozhádala sa tým s SDKÚ a KDH, za hlasovanie sa poďakoval len HZDS a SNS.
Na začiatku bol poprask
Ficova vláda začala medzinárodným popraskom. Problémom bola koalícia so SNS, ale aj kauza Hedvigy Malinovej. Do hry zasiahla Strana európskych socialistov, ktorá Smeru ako prvej strane v histórii pozastavila členstvo.
Po prvých sociálnych opatreniach Fico zvládol krízu okolo pozemkového fondu s HZDS, ktoré sa tvárilo, že je koalícia jednou nohou v koncoch. Ustál aj škandály okolo dotácie pre Privilégium. Posúdil, ktoré aféry škodia jeho preferenciám, a konal. Okrem Miroslava Jureňu sa rozlúčil aj s Františkom Kašickým z dôvodu predražených tendrov na ministerstve obrany.
Bitka s médiami
Vzťahy medzi premiérom a novinármi za posledných 10 rokov ešte neboli také zlé ako teraz. Fico od volieb nevynechal skoro ani jednu možnosť vynadať médiám. Novinárov nazýval slizkými hadmi, hyenami, prostitútkami a vyčítal im „krv v očiach". Jeho postoj k žurnalistom vysvetlil SME tesne po volebnej noci človek z najužšieho vedenia Smeru tak, že im nikdy nezabudne, ako ho ignorovali, keď bol v opozícii. Premiér od volieb nebol v televíznej ani rozhlasovej debate so žiadnym politickým oponentom a denníkom poskytuje rozhovory výnimočne.
V zahraničí sa očistil
Ficovej stane sa však nakoniec podarilo vrátiť sa k eurosocialistom. Politológ Jacques Rupnik, ktorý sa špecializuje na strednú Európu, po voľbách povedal, že sa Slovensko stalo pre zahraničie akýmsi politickým laboratóriom. „Vážne obavy zo zostavenia vládnej koalície so Slotovou a Mečiarovou stranou, ktoré pred dvoma rokmi prevládali, sa dnes už neberú tak vážne," myslí si teraz. Fico podľa neho v očiach zahraničia nedal SNS a HZDS dostatočný priestor, aby ovplyvňovali európsku politiku Slovenska a mali vplyv na fungovanie inštitúcií.
Za hlavnú udalosť, ktorá zarezonovala za Ficovej vlády v zahraničí, Rupnik považuje zhoršenie slovenskomaďarských vzťahov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.